Bacak açma hareketi nasıl yapılmalı?

Dansçılar, jimnastikçiler, ponpon kızlar ve hatta artistik patenciler bacak açma hareketlerini hayatlarının bir parçası haline getirmişlerdir. Bacak açma hareketi, tecrübeli bir akrobat tarafından yapıldığında oldukça zahmetsiz gibi görünebilir ancak, bu hareketin yoğun çalışma ve çok yüksek oranda bir esneklik gerektirdiğini unutmamakta fayda vardır.  Yüksek seviyede bir adanmışlıkla düzenli olarak çalıştığınız takdirde, birkaç hafta içerisinde bu hareketi uygular hale gelebilirsiniz.

Adım 1

Kaslarınızı esnetmeden önce, birkaç tur yürüyüş yaparak, birkaç dakika boyunca ip atlayarak veya  idman bisikletinde pedal çevirerek ısınabilirsiniz. Kaslarınız ısınmadan onları esnetmemek, sakatlıklara mahal vermemek açısından oldukça önemlidir.

Adım 2

Dizlerinizi kırmadan iki ayağınızın üzerinde durun. Ayaklarınızı yana açarak eğilin ve ellerinizi olabildiğince ayaklarınıza yaklaştırmaya çalışın. 20 saniye boyunca bu şekilde bekleyin.

Adım 3

Sırtınız düz, ayaklarınız önünüze uzanmış durumda oturun. Bacaklarınızı birbirine yapıştırın ve ayak parmaklarınız dik bir biçimde yukarıyı göstersin. Belinizi bükerek öne doğru eğilin ve ayak parmaklarınıza değmeye çalışın. Esneme hareketinde 20 saniye boyunca kalmayı deneyin. 

Adım 4

Bacaklarınızı iki yana geniş bir biçimde açın. Sırtınızı dik tutun ve dizleriniz tavanı göstersin. Ayak parmaklarınızı, ellerinizi bacaklarınız doğrultusunda uzatırken dik tutmaya özen gösterin. Canınız yandığında uzanmayı bırakın. Amacınız, karnınızı yere değdirmek olmalıdır. Esneme hareketinde 20 saniye boyunca kalmayı deneyin.

Adım 5

Ayağa kalkın ve bir bacağınızı omuz genişliğinde diğerinin önüne atın.

Adım 6

Önünüzdeki bacağınızı düz tutun ve yer boyunca yavaşça uzatın.

Adım 7

Arkadaki ayağınızı düzeltin ve yer boyunca yavaşça uzatın.

Adım 8

Bacaklarınızı düz ve sabit tutarak yere doğru devam edebildiğiniz kadar edin. Bu hareketi mümkün olduğunca uzun tutun ve vücudunuzu desteklemek için kollarınızı kullanın.

Adım 9

Esnemeleri ve bacak açma hareketlerini, yerde otururken bacaklarınızı tamamen açar hale gelene kadar uygulamaya devam edin.