B2 ve B12 vitaminleri arasındaki fark

B12 vitamini büyük boyutunun vücutta depolanabiliyor oluşu ve sebze meyvelerde çok az miktarda bulunması açısından B vitaminlerinin en farklısı. B2 vitamini besinlerde daha fazla bulunur ve genellikle besin değerlerini zenginleştirmek adına tahıllara eklenir. Yukarıda bahsedilen her iki vitamin de sağlığınızı korumanız için son derece gerekli ve yeterli miktarda tüketilmemesi birçok probleme yol açabilir. Beslenme düzeninizin herhangi bir vitamin eksikliğine yol açıp açmayacağı konusunda doktorunuza danışın.

B vitaminleri

B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 bu günlerde karşımıza çıkan B vitaminleri arasında. Bu vitaminler keşif tarihine, ya da B vitamini olarak kabul ediliş tarihine göre numaralandırılmıştır. Yani B12 vitamininin B vitaminleri grubunun en yeni üyesi olduğunu söyleyebiliriz. B vitaminleri genel olarak metabolizma faaliyetleri, enerji üretimi, kan hücresi sentezi ve genetik materyalin kopyalanması gibi konularla ilişkili vitaminlerdir. Et ve süt ürünlerinde bütün B vitaminleri bulunur.  Tam tahıllı besinler, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler de yetiştiği toprak yapısına göre birçok B vitamini çeşidini içerir. Organik gübre ile gübrelenmiş bir toprakta yetişen ıspanak ve bazı baklagiller az miktarda B12 vitamini içerir. Aslında, katı vejetaryenler yüksek oranda B12 vitamini eksikliği riski yaşarlar, ancak vejetaryenlerin tükettikleri ürünlerin kalitesinin de B12 vitamini eksikliği çekip çekmemeleri konusunda etkili olduğu unutulmamalıdır.

B2 vitamini

B2 vitamini, riboflavin olarak da adlandırılır,  besinlerin ana bileşenlerine ayrılmasını sağlayarak karbonhidrat, yağ ve protein gibi, vücuttaki enerji üretim faaliyetlerine katkıda bulunan bir vitamindir. B2 vitamini ayrıca mide ve bağırsak sisteminizin mukoza zarının sağlığı için son derece önemli. B2 vitamini için tavsiye edilen günlük tüketim miktarı bebekler için 0,3 miligram ve bebeklerini emziren anneler için 1,6 miligram olmak üzere 0,3 ve 1,6 miligram aralığında. Beslenme düzeni kaynaklı B2 vitamini eksikliğine ariboflavinosis adı verilir. Pek sık rastlanılan bir rahatsızlık değildir. Ancak sindirim sorunları, dilin şişmesi ve kızarması, ağızda ekşilik ve enerji düşüklüğünün bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer aldığını bilmenizde fayda var.

B12 vitamini

B12 vitamini (kobalamin), B vitaminlerinin arasındaki en büyük ve en karmaşık molekül.  DNA sentezi, sinir dokusu yalıtımı, alyuvar üretimi ve metabolizma faaliyetlerinin yürütülmesi gibi konularda önemli rol oynar. Yetişkin bireyler için tavsiye edilen günlük B12 vitamini kullanım miktarı 2 ile 3 mikrogram arasında. Ancak hamile olan ve bebeklerini emziren kadınlar erkeklerden daha yüksek miktarda B12 vitaminine ihtiyaç duyar. B12 eksikliğinin rastlanma sıklığı bu hastalığın birçok belirtisinin Bunama ve bazı kansızlık hastalıkları ile benzer olması sebebiyle tartışmalı bir konu. B12 vitamininin emilimi oldukça zor ve emilimin sağlanması için mide ve bağırsakta bulunan intrinsik faktör adı verilen bir bileşik gerekli. Ne yazık ki yaşlanma birçok yetişkinde intrinsik faktör üretimini azaltır. B vitaminleri suda çözünebilen vitaminlerdir ve genellikle vücutta saklanmazlar, ancak karaciğer B12 vitaminini aylar hatta yıllar boyunca saklayabilir.

Tavsiyeler

Eğer beslenme düzeninizde hayvansal gıdalar ve besin değerleri bakımından zenginleştirilmiş makarna, tam tahıllı ekmek gibi tahıllar varsa, B2 vitamini eksikliğine sahip olma riskiniz oldukça düşük. Özellikle yaşlı ya da vejetaryenseniz,  B12 vitamini eksikliği yaşıyor olma ihtimaliniz epey yüksek. B12 vitamini eksikliği genellikle folik asit adı verilen başka bir B vitamini sebebiyle gizlenebilir, ama kan testleri vitamin eksikliklerini doğru bir biçimde tespit edebilir. B12 takviyeleri mide ve bağırsak sistemini es geçip daha iyi emilim sağlamak adına genelde dil altı tabletler şeklinde kullanılır. B12 vitamininin emilimi sınırlı seviyede sağlandığı için, B12 vitamini takviyelerinin dozları genel olarak 1000 ve 2000 mikrogram arasında değişir.

Konu ile alakalı ayrıntılı bilgi için yorum yazın.