B12 yetersizliğinden kaynaklanan kansızlık ve egzersiz

Egzersiz, sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır fakat bazı insanlar için oldukça zorlayıcı olabilir. Fiziksel yetersizlik ya da kronik sakatlık gibi durumlar, düzenli egzersizi bazı kimseler için pek mümkün kılmamaktadır. B12 yetersizliğinden kaynaklanan kansızlık, diğer adıyla megaloblastik Anemi de bunlardan biridir. Fiziksel zindeliği uzun süre korumayı engelleyen baş dönmesi ve aşırı halsizlik, bu hastalığın belirtileri arasındadır. 

B12 yetersizliğinden kaynaklanan kansızlık

B12 yetersizliğinden kaynaklanan kansızlık, diğer adıyla megaloblastik anemi, vücudun sağlıklı ve işlevsel alyuvar hücreleri üretmesine yetecek kadar B12 vitamini üretememesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Bu hastalık genetik bozukluklar, doğuştan gelen bağışıklık ve bazı kanser cinsleri gibi çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Sebebi ne olursa olsun hastalığın etkisi aynıdır: dolaşım sisteminin vücuttaki dokulara yeterli oksijen taşıyamaması. Bu durum baş dönmesi, Bitkinlik, solgunluk, ishal ve nefes darlığı gibi bir dizi rahatsızlıklara yol açar. Hastalık B12 hapları ya da iğneleri ile tedavi edilir.   

B12 düzenlemeleri

B12 yetersizliğinden kaynaklanan kansızlığın çocuklarda pek görüldüğü söylenemez. Amerikan Sağlık Enstitüsü’ne göre, hastalık genellikle 60 yaş üstü insanlarda görülür. Eğer tedavi edilmezse üç yıl içerisinde ölümcül düzeye gelir. Fakat B12 takviyesiyle uygulanan tedaviye başlanıldığından itibaren belirtilerde gözle görülür iyileşmeler meydana gelir. Hastaya verilecek B12 dozajı doktorun birincil endişeleri arasında yer alır. Hızlı ve aktif bir hayat yaşıyan ve spor yapan hastalar, dokularına taşınması gereken oksijen miktarı fazla olduğundan daha yüksek dozda B12’ye ihtiyaç duyacaklardır.

Egzersiz ve kansızlık

Yetişkin hayatları boyunca spor yapan kimselerde görülen ve sebepsiz yere ortaya çıkan ani yorgunluk, kansızlığın ilk işareti olabilir. Eğer kan testiniz “anemiye” işaret ediyorsa doktorunuz sizden vücudunuz B12 tedavisine alışana kadar egzersizlerinizi azaltmanızı isteyebilir. Vücudunuza kulak verin. Yorulduğunuzu hissettiğinizde çalışmayı bırakın ve vücudunuzu zorlamayın. Aşırı yüklenme, vücudunuzu kuvvetlendirmekten ziyade zayıflatacaktır.

Uyum sağlama

Eğer B12 bakımından fakir gıdalarla besleniyorsanız, doktorunuz sizden beslenme şeklinizi değiştirmenizi ya da bu konuda yardım almanız için bir diyetisyene başvurmanızı isteyebilir. Egzersizlerinize ara verin ve vücudunuzu zorlamayın. Aerobik ve ağırlık kaldırma gibi zorlu sporları değil, yürüyüş gibi düşük etkinlik gerektiren sporlara yönelin. Her ne kadar ellerinde somut bir delil olmasa da Anemi Vakfı’nın bazı üyeleri kan şekeri seviyesinin de spor yaparken hissedilen yorgunluğu etkilediğine inanmaktadır.