B12 vitamini vücut sisteminizi temizleyebilir mi?

Vücudumuz, B12 vitaminini alyuvar ve DNA sentezinin yanı sıra bazı beyinsel etkinlikleri gerçekleştirmek için de kullanır. B12 vitamininin vücut sistemlerini temizlediğine dair genel bir kanı olduğu için, B12 vitamini temizlik malzemelerinde de sıklıkla bulunur. Ancak B12 vitamini bütün vücut sisteminizi temizlemez, bu vitamin vücudunuzu sadece belirli zararlı maddelerden arındırabilir.

Tavsiye edilen günlük tüketim

ABD Beslenme Komisyonu tavsiye edilen günlük B12 vitamini tüketimi miktarını yayınladı. ABD Diyet Ofisi’ne göre 14 yaşının üzerindeki kadınlar ve erkekler günde 2.4 mikrogram B12 vitamini tüketmeli. Hamile olan ya da çocuk emziren kadınlar günlük tüketim miktarlarını arttırmalıdır. B12 vitamininin çoğunlukla hayvansal proteinlerde bulunması sebebiyle vejetaryenler B12 takviyeleri kullanmalıdır. 

Toksinlerden arındırıcı rolü

Vücudunuz B12 vitaminini yağ asitlerini ve bazı amino asitleri işlemek için kullanır. B12 vitamini sülfit reaksiyonlarını engellediği için B12 vitamini içeren temizlik maddeleri kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.  B12 vitamini, yağ içerisinde çözünebilir bütün zehirli kimyasalların vücut sistemlerinizden temizlenmesi için gerekli bir vitamindir. 2006 yılında Deneysel Biyoloji ve Tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre B12 vitamini siyanür zehirlenmelerinin tedavisinde oldukça etkili.

B12 vitamini eksikliği

B12 vitamini alyuvar sentezinde önemli bir rol oynadığı için B12 vitamini eksikliği durumunda kansızlık ortaya çıkabilir. Yorgunluk, kuvvetsizlik, Kabızlık ve kilo kaybı B12 vitamini eksikliğinde ortaya çıkabilecek diğer sorunlar arasında.  B12 eksikliği uyuşukluk, ellerde karıncalanma, Depresyon, Denge kurmakta zorlanma, Hafıza kaybı ve kafa karışıklığı gibi nörolojik sonuçlar da doğurabilir. B12 vitamini eksikliği nadiren rastlanan bir durum. Besinlerin kötü emlimi, kansızlık veya beslenme eksikliği B12 vitamini eksikliğinin sebepleri arasında. B12 vitamini eksikliği çeken kişiler B12 vitamini takviyeleri kullanabilir.

Tavsiyeler

B12 vitamininin bütün vücut sistemlerini temizlediğine dair bir kanıt yok. B12 vitamini sadece belirli zehirli maddelerin vücudunuzdan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.  B12 vitamini suda çözünebilir bir vitamin olduğu için, herhangi bir şekilde bozulması çok düşük bir ihtimal bu yüzden B12 vitamini takviyelerini güvenle kullanabilirsiniz. Sağlık otoriteleri, B12 vitamini herhangi bir yan etkiye sahip olmadığı için B12 vitamini kullanımında bir üst limit belirlememiştir. Ancak B12 vitamininin bazı ilaçlar ile etkileşime girebileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden B12 vitamini takviyesi almadan önce doktorunuza danışmanız, sağlığınız açısından son derece önemli.

Konu ile alakalı daha ayrıntılı bilgi için yorum yazın.