B12 ve MIC diyeti

MIC diyeti, tıbbi yardım aracılığıyla kilo vermeyi sağlayan; düşük kalorili ve az karbonhidrat içeren bir beslenme planına ek olarak enjeksiyon ve bol egzersiz gerektiren bir diyettir. Doktorunuz, kilo kaybını hızlandırması ve vücudunuz için gerekli enerjiyi sağlaması için B12 iğnelerini de diyete dahil edebilir.

MIC diyeti hakkında

MIC, enjeksiyon içerisinde yer alan metiyonin, inositol ve kolin (cholin) maddelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu enjeksiyonlar, kilo kaybını hızlandırması için yaklaşık üç ay boyunca haftada bir kez yapılır. Metiyonin, inositol ve kolin karaciğerinize zarar vermeden yağ yakmanızı sağlayan lipotropik (lipit yağları yakmayı sağlayan) maddelerdir. MIC iğnelerini, tıp dünyasında birçok tartışmaya yol açan HCG diyetinin yanında da alabilirsiniz. HCG diyeti; hamilelik hormonu ve koryonik gonadotropin hormon iğnelerine ek olarak düşük kalorili bir beslenme planının izlendiği bir diyettir.

Enjeksiyonlar

MIC iğnelerinin bütün içeriği, vücudunuzda doğal olarak bulunan maddelerden oluşur. Fakat, bu maddelerin kilo kaybı ve enerji verme özellikleri ispatlanamamıştır. Metiyonin, vücutta fazla yağ oluşumunu engelleyen bir aminoasittir. Inositol, bir B vitamini olup yağların vücutta düzenli dağılmasını sağlar. Kolin de başka bir B vitamini olup yağların kan yoluyla vücudun çeşitli bölgelerine taşınmasını sağlar.  MIC iğneleri, kilo kaybı etkisi olan diğer aminoasitleri de içerebilir. B12 vitamin iğneleriyse, MIC iğnelerinden ayrı olarak ya da “MIC Kokteyli” adı altında bu iğnelere eklenmiş ufak dozlarda, vücuda enerji sağlamak için kullanılabilir.

Dikkate alınması gerekenler 

Kilo kaybı sağlayan bir iğne, kilo sahibi her insan için oldukça cazip bir fikir olsa da MIC iğnelerinin kilo vermeyi sağladığını destekleyen bilimsel bir bulgu yok. Ayrıca, bu iğnelerin, B12 vitamin eksikliği olmayan insanlara enerji sağlaması da pek mümkün değil. Fakat, hem MIC hem de B12 iğneleri, bunlarla birlikte kullanıldığında etkileşime girecek bir ilaç kullanmadığınız sürece bünyenize zarar vermez. Kilo vermek için mucizevi çözümler aramak yerine, yaşam tarzınızı değiştirerek sağlıklı ve doğal biçimde kilo vermeye çalışmalısınız. MIC diyeti ve HCG diyeti gibi yöntemlerle kilo vermeyi başarsanız bile, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz sürece verdiğiniz kiloları geri alacaksınız. MIC diyetinin sağladığı kilo kaybının asıl sebebi iğneler değil düşük kalorili yiyecekler ve düzenli egzersiz planlarıdır.   

Tavsiyeler

MIC iğnelerini HCG iğneleriyle birlikte alırsanız, vücudunuza birçok yabancı madde alarak olası komplikasyonlara davetiye çıkarırsınız. Eğer kilo vermeyi sağlayan genel geçer iğneler gerçek olsaydı dünyadaki bütün klinikler ve hastaneler obeziteyle savaşmada bunları kullanırdı. Ayrıca, uzun bir süre boyunca kullanıldığında bu iğnelerin oldukça ciddi bir maliyet oluşturduğunu da gözardı etmemek lazım. Enjeksiyonları yaptıracağınız yer, kilo verme üzerine uzmanlaşmış bir klinik dahi olsa, vücudunuza yabancı bir madde almadan önce aile hekiminizle görüşmelisiniz.