B12 ve B6 vitamin iğneleri kullanırken dikkat etmeniz gereken gıdalar

B12 ve B6 vitaminleri vücuttaki kan hücresi üretimi ve sinir sistemi sağlığı için oldukça önemlidir, fakat bu vitaminler her insanın vücudunda yeteri miktarda bulunmaz. Sağlıksız beslenme, sindirim sorunları, alkol bağımlılığı ve çeşitli hastalıklar gibi sebepler, vücutta B12 ve B6 vitamini eksikliğine yol açabilir. Bazı durumlarda, bu eksikliği gidermek için B6 ve B12 iğneleri gerekebilir. Bu iğnelerle birlikte doğru besinleri almak, sağlığınızı korumanız ve potansiyel sorunlardan kaçınmanız açısından önemlidir.

Genel Bilgi

Birçok gıdayı B12 ve B6 iğneleri ile birlikte rahatlıkla tüketebilirsiniz. Fakat vücudunuzun ihtiyacı olan bütün besin ve vitaminleri alarak, dengeli bir şekilde beslenmeye dikkat etmelisiniz. B12 eksikliği olan birçok insan aynı zamanda kansızlık (Anemi) da yaşar. Bu durumda yumurta, tahıl ve kırmızı et gibi bol miktarda demir içeren besinleri tüketmeniz tavsiye edilir. Balık ve süt ise D vitamini açısından zenginken diğer süt ürünleri, sebze ve meyveler de ihtiyacınız olan diğer vitaminleri almanız açısından önemlidir. Ayrıca, alkol kandaki B12 vitamininin emilimini azalttığından, vitamin iğnesi olduğunuz dönemlerde alkol kullanmaktan kaçınmanız da önemlidir.   

Potasyum İçeren Gıdalar

B12 takviyesi alınmaya başlandığı dönemlerde, vücuttaki potasyum seviyesinin düşmesi olağan bir durumdur. Bu durumdan korunmak için erik kurusu, kavun, muz, domates, patates ve avokado gibi potasyum bakımından zengin besinleri tüketmenizde fayda vardır. Ayrıca, vücudunuzdaki potasyum seviyesinin çok ciddi miktarlarda düşmediğinden emin olmak için arada bir kan tahlili yaptırmanız da faydalı olacaktır.

Düşük Kan Şekeri

Ayrıca, B6 vitamininin, özellikle şeker hastalarının ve şeker ilacı kullananların kan şekeri seviyesine etki ettiği bilinmektedir. Gün içerisinde sık ve az yemek yemek, düşük kan şekeriyle savaşmanıza yardımcı olacaktır. Eğer, titreme, görme bozukluğu, halsizlik ve sert kalp atışları gibi kan şekeri düşüklüğüne işaret eden belirtileri gösteriyorsanız en kısa zamanda bir şeyler yiyin. Yarım bardak meyve suyu, bir yemek kaşığı şeker ya da bal veya 5 – 6 adet şeker gibi takribi olarak 15 gram karbonhidrat içeren besinler tüketmenizse en doğrusu olacaktır. Gün içerisinde az önce bahsi geçen belirtilerle karşılaşmanız ihtimaline karşı yanınızda daima bir protein içerikli besin takviyesi ya da meyve suyu bulundurmanız ve belirtilerin geçmemesi durumunda hemen bir hastaneye başvurmanız sağlığınız için oldukça önemlidir. B6 iğnesi olurken, kanınızdaki glukoz miktarını ölçtürmenizde de faydalı vardır.

Tavsiyeler

B6 ve B12 iğneleri olurken, sağlınıza dikkat etmeniz ve bu konuda bir uzmandan tavsiye almanız oldukça önemlidir. İğneleri kesinlikle Doktor gözetimi olmadan almayın. Eğer beslenme şeklinizin vitamin takviyeleriyle bir uyumsuzluk yaratacağına dair bir endişeniz varsa, bu durumdan kesinlikle doktorunuzu haberdar edin. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde sizi bir beslenme uzmanına yönlendirecektir. Bu durumda, beslenme uzmanınız size uygun bir diyet hazırlayacak ve ihtiyacınız olan besinleri almanızı sağlayacaktır.