B12 iğneleri ve astım

Amerikan Alerji, Astım ve Bağışıklık Akademisi’ne göre, Amerika’da en az 34 milyon astım hastası var ve bunlar potansiyel ölüm riski olan solunum hastaları. Astım fiziksel aktivite, hastalık veya bilinmeyen nedenlerle tetiklenirken bazı insanlar astım krizlerini çeşitli gıda, kimyasal ve diğer maddelere karşı alerjik tepkiler sonucu geçirirler. B12 vitamini, özellikle çocuklarda, astım ataklarının sıklığını sülfite karşı verilen alerjik tepkiyi engelleme yoluyla azaltabilir. B12 vitamini, damardan verildiğinde emilimi vücut tarafından daha hızlı yapıldığından B12 iğneleri astıma karşı uygulanan vitamin tedavisinde genellikle ilk seçenektir.

B12 vitamininin görevleri

Yeterli seviyede B12 vitamini veya kobalamin, sinir hücreleri aktiviteleri için gereklidir. B12 vitamini, B6 vitamini ve folik asitle birlikte çalışarak kandaki homosistein seviyesini de düşürür. B12 vitamini bazı insanlarda astım krizlerinin sıklığını ve derecesini azaltabilir. B12 vitamini sadece hayvansal kaynaklarda bulunur. Vejetaryenler, B12 eklenmiş besinler tüketmeli ve besin takviyesi almalıdırlar.

B12 vitamini ve astım

B12 vitamini, yiyecek ve içeceklerdeki koruyucu kimyasalların veya sülfitin tetiklediği kimyasal tepkimeyi engelleyerek alerjik astımı iyileştirebilir. B12 vitamin takviyeleri, sülfitlerin B12 vitaminine bağlanmasını sağlayarak sülfite karşı gerçekleşen alerjik tepkimeleri engeller ve böylece astım krizlerinin sıklık ve derecesinde azalmaya sebep olur. Cleveland Kliniği’ne göre, sülfitler bazı insanlarda astıma sebep olabilir veya var olan astımı kötüleştirebilir. B12 vitamini, sülfit alerjisiyle bağdaştırılan bronkospazmları da bloklayarak astımın iyileştirilmesine katkıda bulunur.

Kanıt

Her ne kadar bazı araştırmalar B12 iğnelerinin astım üzerindeki faydalarını desteklese de araştırmaların büyük kısmı ya sonuçsuz kalmış ya da faydalarla bağdaşan bir bulgu bulamamışlardır.  Pittsburg Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, araştırmaların birçoğu açık çalışmalar olup plasebo etkisini göz önünde bulundurmamışlardır. Alerji ve Klinik Bağışıklık dergisinin Temmuz 1992 yılında yayınladığı makalede, yüksek dozda B12 vitamini ile uygulanan ön tedavinin, çocuklarda sülfit alerjisi sonucu gerçekleşen astım krizlerini asgariye indirdiği belirtilmiştir.

Önlemler

Astım krizleri ölümle sonuçlanabilir ve daima tıbbi aciliyet içerisinde değerlendirilmelidir. Ölümcül olma potansiyeli taşıdığı için astım krizlerini engellemek oldukça önemlidir ve bu konuda uzman doktorlardan yardım alınmalıdır. Astım krizlerini önlemek veya tedavi etmek için B12 vitamin iğnelerine bağlı kalmayın ve doktorunuz tarafından reçetenize yazılan bütün ilaçları almaya devam edin. Ayrıca, B12 vitamin iğneleri reçeteli veya reçetesiz birçok ilaçla etkileşime girdiğinden, B12 takviyelerine ya da iğnelerine başlamadan önce doktorunuza danışın. Astım hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu uzman yorum olarak da sorabilirsiniz.