B-6 vitamini Crestor ile etkileşime girer mi?

ABD Beslenme Dairesi’nin yaptığı açıklamaya göre bir kolesterol ilacı olan Crestor, B-6 vitamini ile etkileşime girmez. Ancak Crestor, B-3 vitaminiyle (Niyasin) birlikte kullanıldığında bazı olumsuz etkilere yol açabilir. Crestor kullanmaya başlamadan önce kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuzu bilgilendirmeniz sağlığınız için oldukça önemlidir. Amerikan Ulusal Alternatif Tıp Merkezi’nin yaptığı bir çalışmaya göre herhangi bir hastalığa sahip bireylerin %60’ı tükettikleri besin takviyeleri konusunda doktorlarını yeterince bilgilendirmemekte.

B-6 vitamini

B-6 vitamini, vücudunuzun  protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmalarını gerçekleştirmesinde önemli bir rol oynar. Nohut, dana ciğeri, ton balığı gibi besinler ABD Beslenme Dairesi’ne göre B-6 vitamini bakımından zengin besinlerdir. ABD Beslenme Dairesi B-6 vitamininin verem, sara ve solunum yetmezliği ilaçları ile etkileşime girebileceğini belirtmekte. ABD Beslenme Dairesi, sağlıklı yetişkinlerin B-6 vitamini ile birlikte Crestor kullanmasında bir sakınca olmadığını açıklamıştır. Ancak bir tedbir olarak Crestor kullanmadan önce B-6 vitamini takviyesi kullandığınızı doktorunuza bildirerek olumsuz bir durumla karşılaşma riskinizi ortadan kaldırabilirsiniz. 

Crestor

Doktorlar statin grubuna dahil bir kolesterol ilacı olan Crestor’u, felç geçirme riskinizi azaltmak ve iyi huylu kolesterolünüz yükseltmek için reçetenize ekleyebilir. Birçok uzmana göre Crestor başka ilaçlarla birlikte alındığında ciddi problemlere neden olabilmekte. Ancak uzmanlar Crestor’un B-6 vitamini ile etkileşime girmediği konusunda hemfikir. Uzak Doğu kökenli insanlar ve günde ikiden fazla alkollü içecek tüketen insanlar Crestor kullanmamalıdır.

B-6 vitamini içeren B-kompleks vitaminleri

Berne Üniversitesi Hastanesi’nin yayınladığı “Kalp Hastalıkları Tedavisi” dergisinin 2011 yılının Temmuz sayısına göre 10 miligram B-6 vitamini içeren B-kompleks vitamini endotel hücrelerinin işlevlerinin geliştirilmesi açısından kolesterol ilaçları ile aynı etkiyi gösterir. Endotel hücreleri kalp odacıklarını ayıran hücrelerdir ve endotel hücrelerindeki olası bir işlev bozukluğu, Kalp krizi ve felç riskini yüksek oranlara taşıyabilir. Kalp veya damar hastalıklarına sahip 36 birey altı hafta boyunca 10 miligram B-kompleks vitamini takviyesi ya da 10 miligram kolesterol ilacı tükettikten sonra altı hafta boyunca da bu maddelerin her ikisinden de 10’ar miligram tüketmiştir. Elde edilen veriler her iki grubun da endotel fonksiyonlarında oldukça yakın miktarda artış gözlendiğini ortaya koymaktadır.

B-3 Vitamini 

Dünyanın sağlık konusundaki en büyük internet kütüphanesi olan “Medline Plus”a göre B-3 vitamini, Crestor kullanıcıları için uzak durulması gereken bir madde.  Doğal İlaçlar Veritabanı’na göre niyasin, yüksek kolesterolün tedavi edilmesinde oldukça etkili. Eğer kolesterolünüzü düşük seviyelerde tutmak adına niyasin kullanıyorsanız, Crestor kullanmadan önce doktorunuzu bu konu hakkında bilgilendirmelisiniz. Hem Crestor hem de niyasin kaslarınızı olumsuz etkileyebilir. Bu iki maddeyi birlikte almak da kaslarınızda herhangi bir problem oluşma riskini arttıracaktır.