B-12 vitamini iştah kaybına yol açar mı?

Vücudunuz, düzgün bir şekilde çalışmak için B-12 vitamini dahil birçok vitamine ihtiyaç duyar. Yeteri kadar B-12 vitamini almadığınızda; Bitkinlik ve ölümcül kansızlık (Anemi) gibi birçok sağlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz. B-12 vitamini, iştahı bastırması ve Metabolizma hızını arttırmasıyla bilinir. Fakat, B-12 vitamininin bir iştah kesici olarak kullanıldığını kanıtlayan bir araştırma bulunmamaktadır.

B-12 Vitamininin Önemi

Kobalamin olarak da bilinen B-12 vitamini, metabolizma için oldukça önemli olan B-vitaminleri ailesinin bir üyesidir. Bu yüzden, B-12 vitamininin kilo kaybı üzerindeki etkisi hakkında bazı araştırmalar yapılmış ve zaman zaman bazı diyetistenler tarafından kilo kontrolü için önerilmiştir. B-12 vitamini, bazı balıklarda, besin takviyeli kahvaltılıklarda ve dana ciğerinde bulunur. Günlük tavsiye edilen B-12 vitamini miktarı 2.4 mikrogramdır, bu miktar, hamile ve süt veren kadınlar için biraz daha fazla olabilir. 

B-12 Vitamini ve Araştırmalar

Syracuse Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar; iştah bastırması için  hpYY (peptid YY) adlı hormonu ve B-12 vitaminini içeren bir sakızın üretilmesi üzerine bazı çalışmalar yapmıştır. Yemek yedikten sonra beyninize tokluk sinyali gider ve bu sinyal de hpYY hormonunun bağırsaktan salınmasına ve iştahınızın kesilmesine yol açar. B-12 vitamininin bu sakıza eklenmesindeki amaçsa, hpYY hormonunun midenizde sindirilmesini önleyerek bağırsağınıza ve oradan da kan dolaşımınıza ulaşmasını sağlamaktır. hpYY hormonunun kilo kaybetmek için kullanılması üzerine yapılan tıbbi araştırmalar hala devam etmektedir.  

B-12 Vitamin İğneleri

Diyetisyenler ve klinikler, kilo kaybını hızlandırması için hastalara B-12 iğnesi yapmaktadırlar. Fakat, bu iğnelerin iddaa edilen faydası iştah kesmesi değildir. Aksine, B-12 iğneleri enerji artışı sağlamak ve metabolizmanızı hızlandırmak için önerilir. Buradaki amaç, metabolizmanızı hızlandırarak daha fazla kalori yakmanızı sağlamak ve netice olarak daha hızlı kilo verdirmektir.  

Sonuçlar

Sağlığınızı korumak için beslenme yoluyla B-12 vitamini almanız gereklidir fakat B-12, kilo kaybına hızlı çözüm olarak kullanılmamalıdır. B-12 vitamini eksiklikleri yorgunluk, halsizlik, Kabızlık ve iştah kaybına yol açabilir. Fakat, B-12 vitaminini iştah azaltıcı olarak kullanmak; Depresyon, baş dönmesi, Denge kaybı ve bunamaya dahi yol açabilen oldukça sağlıksız bir tercih olacaktır. B-12 vitaminini hızlı bir çözüm olarak kullanmaktansa düzenli egzersiz yaparak sağlıklı beslenmek ve oburluğa son vermek vücut sağlığınız için daha faydalı olacaktır.