Az Egzersizle Kilo Verilir Mi ?

Az egzersizle daha çok kalori yakmak mümkün. Ancak unutmayın: fazla egzersiz yapmanın da başka artıları var.

Kiloların uçup gideceğine inanıp egzersize başlayan bir çok kişinin kilo verme hayali rüzgara karışır yalan olur. Araştırmalar beslenme alışkanlıklarında değişiklik olmadan sadece egzersiz yoluyla kilo kaybetme planının akıl karı olmadığını gösteriyor. Beslenme kesinlikle değişmeli. Sadece egzersiz yetmiyor.

Araştırmalar Ne Diyor ?

Kopenhag Üniversitesinde yapılan bir araştırma egzersiz konusunda umutları tazeleyebilir. Egzersiz doğru miktarlarda yapıldığında vücudun sıkılaşmasına yardım ediyor.

Araştırma şişman ve hareketsiz erkekler arasında yapılmış. Yaşları 20 – 30 arasında değişen erkekler muayene edilmiş önce. Grupta diyabet, Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve Obezite sorunları olmadığı anlaşılmış. Kimi ömrünce egzersiz yapmamış, kimi nadiren elini kolunu oynatmış erkeklerin mevcut beslenme alışkanlıklarında ve yaşam tarzlarında hiç değişiklik yapılmamış. Bunlar kontrol grubunu oluşturmuş.

İkinci grup 13 hafta boyunca günde 30 dakika yürüyüş, bisiklet vb. terletici aktiviteler yapmış. Herkes kendi metabolizmasına göre ortalama günde 300 kalori yakmış. Bir diğer grup daha ağır, daha uzun süreli egzersizler yaparak günde 600 kalori harcamayı başarmış.

Araştırmaya katılan erkeklerin egzersiz öncesi ve sonrası metabolizma hızları da kaydedilmiş. Şimdi sonuçlara bakalım:

Sonuçlar Saşırtıcı

13 hafta sonunda spor yapmayan kontrol grubu araştırmaya başladıklarında nasılsa öyle kalmışlar. Şaşırtıcı olmasa gerek.

Saatlerce egzersiz yapan üçüncü gruptakiler ortalama 2 – 3 kilo kaybetmişler. Araştırmacılara göre bu oran beklenenin % 20 altında. Günde sadece 30 dakika çalışan ikinci gruptakiler ise yaklaşık 3 – 4 kilo kaybetmişler. Bu sonuç ise beklenin %83 üzerinde.

Az egzersizle daha fazla kilo verebilmek mantıksız görünse de gerçeğin ta kendisi olabilir mi ? Araştırmada az egzersiz yapan grubun neden daha fazla kilo kaybettiğine ilişkin yeterli bilgi maalesef yok. Ancak bazı ipuçları var. Günde 600 kalori yakan grup yemeklerin porsiyonlarını büyütmüş, atıştırmayı abartmış olabilir.

Hareket sensörünün gösterdiklerine bakılırsa en çok çalışan üçüncü grup egzersiz harici zamanları daha hareketsiz geçirmiş. Spordan yorulduklarından olsa gerek: sürekli oturuyorlarmış.

Oysa üçüncü grubun yarısı kadar egzersiz yapan ikinci grup egzersiz dışı zamanlarda daha hareketli ve enerjik çıkmış. Araştırmacılar küçük ama etkili ayrıntıların sonucu etkilediğini düşünüyor. Asansörü pas geçip merdivenleri tercih etmek, etrafta aylak aylak dolaşmak kiloları eritmiş görünüyor.

Uzun lafın kısası, kısa süren egzersiz çok Açlık Hissi uyandırmadan kalori yakmaya yarıyor. Uzun süre çalışan gruptakilere ne oluyor dersiniz? Büyük ihtimalle bilinçaltı kaybedilen kalorinin yerine alınması gerektiği mesajına teslim oluyor.

Çalışmanın metabolizması ve kilo kaybı motivasyonu birbiriyle hemen hemen aynı genç erkekler arasında yapıldığını unutmayalım. Diğer gruplar için aynı sonuçlarla karşılaşılmayabilir.

Araştırmaya ilişkin bir kritik nokta da süre kısıtı. Egzersizlere 1 yıl devam edilirse sonuçlar çok değişebilir. Yoğun egzersiz yapan üçüncü grup üyeleri kaslanırken daha az çalışan ikinci gruptakilerde kasın izi bile yok. Özetle üçüncü grup yağları yakarak kasa dönüştürmüş olabilir. Bu açıklama görece makul gibi.

Araştırmaya rağmen egzersizle kilo kaybı arasındaki bağ hala muğlak dikkat ederseniz. Öte yandan gerçek gün gibi ortada: hareketsiz erkekler kilo veremiyor. Amacınız biraz olsun kilo vermekse hareket etmelisiniz. Biraz egzersiz yapmak hiç yapmamaktan iyidir.