Ayçekirdeği çitlemek afrodizyak mı?

Can sıkıntısına bir numaralı milli çözüm: çitle gitsin. Hem lezzetli hem eğlenceli ayçekirdeği sağlığa da yararlı. Peki ayçekirdeği çitlemek afrodizyak mı ?

Gün boyu güneşi takip eden ayçiçeğini çevreleyen sarı yaprakların ortasındaki tekerlek göbek yığma çekirdek. Bazı yörelerdeki günebakan denen bu çiçeğe ulusça neden ayçiçeği ismini koymuşuz peki? O kısım muğlak.

Ayçekirdeğinin tarihi 500 yıl öncesine dayanıyor. Yeni kıta keşfediliyor, İspanyollar ay çekirdeğini Avrupa’ya getiriyor, ekimi bakımı kolay çiçek kısa zamanda yaşlı kıtaya yayılıyor. Bugün en büyük üreticiler Rusya, Arjantin, Peru, İspanya, Fransa ve Çin.

Ayçekirdeğinin bizde yeri başka.  Film, dizi izlerken patlamış mısır bilmeyiz mesela; önce ve daima ayçekirdeği gelir. Kapının önünde mahallenin gelenini gidenini ölçüp biçen teyzeler birbirlerine laf yetiştirirken benzini ay çekirdeğinden alır. Özellikle yaz aylarında sokaklarda duvarlara tüneyen çocukların, balkonda fısır fısır kaynatan karı kocaların, kahvede kağıda maça oturmuş kerli ferli amcaların ve ufka doğru efkarlı bakınan afili delikanlıların bir avuçlarında, değilse yamaçlarında illa ayçekirdeği görebilirsiniz. Bilhassa pineklenecekse ayçekirdeği mutlaka didiklenecek bize özgü, yazılı olmayan milli kurallardan bile sayılabilir. Peki ayçekirdeği çitlemenin sağlığa yararı zararı nedir?

Kolesterolü düşürür

Ayçekirdeğinde bol miktarda E vitamini var. E vitamini kalp ve damar hastalıklarını önlemede çok etkili. E vitamini antioksidan özelliği ile damarlarda kolesterol oluşumunu da engeller. Oksitlenen kolesterol damarların tıkanmasına, kalp krizine ve felce neden olabilir. Çeyrek bardak ayçekirdeğinden günlük E vitamini ihtiyacınızın %90’ını alırsınız. Damarlarınız tıkanmaz, Kalp krizi riskini de düşürürsünüz.

İltihaplanmayı önler

Ayçekirdeği E vitamininin en önemli kaynaklarından demiştik. E vitamini yağda çözülebilen bir antioksidan. Vücutta dolaşan E vitamini serbest radikalleri nötrler. E vitamininin iltihap karşıtı etkisi astımın belirtilerini hafifletir, eklem iltihabını ve osteoartriti önler.

Kanseri önler

Ayçekirdeğinde bol miktarda selenyum var. Araştırmalar selenyum alınımının az olmasının kanser hastalarında görülen ortak özellik olduğunu gösteriyor. Sadece çeyrek fincan ayçekirdeği günlük selenyum ihtiyacının %30’undan fazlasını karşılıyor. E vitamini de kolon kanseri, Prostat Kanseri gibi kanser türlerini engellemede etkili.

Kemikleri güçlendirir

Ayçekirdeği magnezyum açısından epey zengin. Güçlü kemikler için kalsiyum lazım diye bas bas bağırıyoruz. Ancak kemik için magnezyum da önemli. Kemiklerin ve eklemlerin daha esnek olmasını sağlayan kolajen üretimi için gereken bakır da ay çekirdeğinin içinde.

Sinirlere iyi gelir

Magnezyum ve kalsiyum arasında garip bir ilişki var. Magnezyum azalırsa sinir hücrelerine daha fazla kalsiyum giriyor. Sonuç:  Yüksek tansiyon, kas gerginliği, Migren, halsizlik. Magnezyum artarsa kalsiyum baskısı hafifler. Sinirler, damarlar, hatta kaslar rahatlar. Magnezyum migren ağrılarının daha nadir görülmesine, tansiyonun düşmesine, kalp krizinin önlenmesine yardımcı.

Ay çiçeği ve kadın

Ay çiçeği ve kadın

Cildi korur

E vitamini vücudu ölü hücrelerden arındırma özelliği ile biliniyor. Cildi ölü hücrelerden arındırma işini hasar vermeden yapıyor. E vitamini ayrıca cildi ultraviyole ışınlarından da koruyor. Güneş kremlerinin çoğu ultraviyole ışınlarından koruması için E vitamini içerir. E vitamini yenerek alındığında da aynı etkiyi gösteriyor.

Cinsel isteği arttırır

Ayçekirdeği cinsel arzuyu tetikliyor. Ama tabii arada birkaç ayçekirdeğiyle olacak iş değil; düzenli tüketeceksiniz. Peki ne kadar derseniz? Biz ulusça o sınırların üstündeyiz. Hem de çok.