Ayak Uyuşukluğu Neden Olur ?

Sinir hücreleri, vücudun her kısmından beyne uyarılar taşır. Bu uyarılar beyinde ısı, basınç, ağrı, acı veya başka bir his olarak yorumlanır. El ve ayaktaki uyuşma ya da karıncalanmanın dolaşım yetersizliği, bölgesel sakatlık ya da sinir hücreleri üzerinde gerçekleşen baskı gibi birçok farklı sebebi olabilir. Yetersiz beslenmeye bağlı vitamin ve mineral eksikliği de el ve ayakta uyuşmalara sebep olabilir.

Kalori ihtiyacı

Kalori, vücudunuzun kullandığı yakıta verilen isimdir. Sağlıklı bir kan dolaşımı için gereken günlük minimum kalori alımını tam olarak söylemek pek mümkün değildir. Çünkü ihtiyaç duyulan kalori cinsiyet, yaş, etkinlik seviyesi gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ama genel bir bakışla hareketsiz kadınlar ve yaşlılar günlük 1600; hareketsiz erkekler, çocuklar, gençler ve hareketli kadınlar günlük 2200; çok aktif kadınlar, hamileler, ergen çocuklar ve aktif erkekler günlük 2800 kalori almalıdır diyebiliriz. Fakat unutulmamalıdır ki sadece ne kadar kalori alındığı değil, ne kadar dengeli ve sağlıklı beslenildiği de oldukça önemlidir.

B12 vitamini

Bazen, uzuvlardaki ağrı ve uyuşukluklar yeteri kadar kalori alınmadığından değil, doğru beslenme yapılmadığından ortaya çıkar. Amerikan Sağlık Enstitüsü’nün bir alt birimi olan MedlinePlus’a göre anne karnındayken çeşitli sebeplere bağlı yetersiz beslenme, bebeklik döneminde yanlış beslenme ya da vejeteryen beslenme B12 vitamini eksikliğine yol açabilir. Bunun sonucunda, vücudun uzuvlara oksijen taşıyan alyuvar hücrelerini yeterli miktarda üretememesinden kaynaklanan B12 eksikliğine bağlı kansızlık (Anemi) ortaya çıkar.

Beslenme bozuklukları

Manken hastalığı olarak da bilinen anoreksiya bulimia gibi beslenme bozuklukları, kişinin sağlıklı yaşamasına yetecek kadar kalori alamamasına sebep olur. Bunun yanında sıvı kaybı (Dehidrasyon) ve mineral dengesizliği gibi ihtimaller de ortaya çıkar. Potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve fosfor eksikliği gibi durumlar da beslenme bozukluklarının sonucunda gerçekleşir ve vücutta elektrolit bozulmalarına sebep olabilir. Bu dengesizlikler sadece uyuşukluğa yol açmakla kalmaz, hayati tehlikesi olan birçok hastalığı da beraberinde getirir. Eğer beslenme bozukluğu yaşıyorsanız, el ve ayaklarınızdaki uyuşmalar vücudunuzun yeteri kadar besin alamadığı için yaptığı bir imdat çağrısıdır.

Dikkate alınacaklar

Eğer günlük kalori alımınızı çeşitli sebeplerden dolayı düşük tutuyorsanız, bu durum uzuvlarınızda uyuşma ve karıncalanmalara sebep olabilir. Eğer günlük kalori alımınızı arttırmanıza rağmen bu belirtiler devam ediyorsa, en kısa zamanda bir uzmana başvurmalısınız. Ayrıca el ve ayakta uyuşmanın şeker hastalığı, vücudunuzun herhangi bir ilaca karşı verdiği tepki, toksinler ya da bir böcek ısırığı sonucu da gerçekleşebileceğini unutmamakta fayda var.