Ayak Terlemesinin Tedavisi

Ayak terlemesi yaşayan kişilerin pek çoğu bu sıkıntılarına çareler bulmak için pek çok yöntem denemektedirler. Ayak terlemesi tek başına bir hastalıktan kaynaklamamaktadır. Genellikle ve hemen hemen her durumda ter bezlerinin normalden çok daha fazla bir şekilde çalışması neticesinde oluşan aşırı terlemenin ayal terlemesine neden olmasına dayanmaktadır. Ayak terlemesi gibi aynı zamanda el terlemesi de aynı sebepten kaynaklanmaktadır. Aşırı derecede koltuk altı terlemesi de aynı sorundan kaynaklanmaktadır.

Ayak terlemesinin sonuçlarından biri parmak aralarının çok uzun süre nemli kalması neticesinde oluşan mantar hastalığıdır ki mantar hastalığı da tedavisi güç hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu nedenle ayak terlemesinden büyük sıkıntılar duyan çok fazla kişi vardır. Ayak terlemesini önlemek isteyenlerin başvurduğu yöntemlerden biri de, ayakların yıkandıktan sonra iyice kurulanmasıdır. Özellikle parmak aralarındaki nemi iyice kurutmak gerekir. Bu da mantar hastalığının oluşmasına ve kötü bir hal almasına engel olmak için oldukça önemlidir nemli kalan ayak parmakları arasında oluşan bakteriler oldukça sıkıntı durumlara neden olabilmektedir. Ayak terlemesinin nedenlerini iyi anlamak gerekir.

Ayak Terlemesinin Tedavisi Nasıl Olur ?

Aynı zamanda ayak terlemesinden dolayı bu tip sorunlar yaşayan kişiler, ayakkabılarını giymeden önce bazı önlemler alabilirler. Ayakkabılarının iç kısımlarını hafif nemlendirilmiş bir bez parçasını kullanarak iyice kurulamalı ve temizlemelidirler. Ayakkabıda terleme neticesinde oluşan bakterileri de bu yöntem ile temizlemiş olursunuz. Ayakları terleyen kişilerin mutlaka %100 pamuktan imal edilmiş çoraplar giymesi de en çok tavsiye edilenler arasında yer almaktadır. Sentetik ve naylon karışımı çoraplar ayakları daha fazla terleteceklerinden ötürü mantar hastalığına yakalanma riskini de artıracak durumların başında geliyor. Yazın babet benzeri ayakkabı giyen ve ayaları çok terleyen kişiler de mutlaka bu tip ayakkabıların içine giyilecek uygun çoraplar giymelidirler. Çorap giymeden giyilen ayakkabılar ayakkabıların ayak terlemesini daha da artıracağını unutmamak gerekir ki bu da ayak terlemesi neticesinde oluşan mantar hastalığını artıran bir başka önemli faktördür.

Ayak terlemesi için yapılacak şeylerden biri de eczanelerden ya da medikal ürünler satan kozmetik mağazalarından alınabilecek bebe pudrası olabilir. Pek çok kişi bebe pudrası kullanarak ayak terlemelesinin önüne geçmektedir. Uyumadan önce yıkadığınız ayaklarınızı iyice kurulayıp ardından bebe pudrasını ayaklarınızın her yerine sürmelisiniz. Özellikle ayak parmaklarınızın arasında bolca pudra sürmeniz iyi gelecektir. Yatmadan önce pudraladığınız ayaklarınıza mutlaka tamamen pamuktan yapılmış çoraplar giymeniz de oldukça önemlidir. Bu sayede parmak aralarında oluşan pamukçuk benzeri yapıdan kurtulabilirsiniz. Bu işlemi rahatsızlıklarınızın hafiflediği zamana kadar ya da daha da fazla süre yapabilirsiniz. Ayak terlemesinin tedavisi için kullanılacak ilaçları da okumanızı tavsiye ederiz.

ayak terlemesi tedavisi

Ayak terlemesi tedavisi

Ayak Terlemesinin Tedavisi İçin Bitkisel ve Klinik Çözümler

Ayak terlemesi için kullanılabilir olan bitkisel çözümlerden en yaygın olanı da ayak derisinin tazelenmesine ve yenilenmesine neden olan kuru nanedir. Bu uygulama için soğuk su ile doldurulmuş suyun içine iki kaşık kur nane eklemeniz gerekiyor. İyice karıştırdıktan sonra ayaklarınızı bu suyun içinde yaklaşık olarak yarım saat boyunca bekletmeniz iyi gelecektir. Ayak terlemesi için kullanan yöntemlerden biri de klinik olarak uygulanan intoferez ve Botoks uygulamalarıdır. Uzun süren ve pahalı bir işlem olan uygulamalar özel merkezler tarafından yapılmaktadır ve kesin çözüm sağlamamaktadır. Sürekli tekrar etmek gereken tedavi yöntemleri neticesinde kişiler çok uzun süreler boyunca bu merkezlere gitmek zorunda kaldığı gibi çok büyük paralar harcamak zorunda da kalıyorlar.

Bir başka yöntem ise cerrahi yöntemdir ki bu pek çok durumda kesin çözüm sağlamaktadır. Genel cerrahların yaptığı bu operasyonda hedef ter bezlerinin daha a çalışması ile beraber hastaların günlük hayatlarına kısa sürede dönmeleri ve normal bir hayata sahip olmalarıdır. Diğer yöntemlere göre oldukça başarılı olan yöntemin tıp literatüründeki ismi de torasik sempatektomidir