Ayak Terlemesi Nedenleri Nelerdir ?

Ayak terlemesi aşırı terleme sonucu görülen durumlardan biridir. Aşırı terleme neden ile ellerde oluşan durum ayaklarda da görülebilmektedir. Özel bir hastalığa bağlı olarak ayak terlemesi hikayesi literatürde bulunmamaktadır. Aşırı terleme sonucu oluşan ayak terlemesi konusunun vücudumuzdaki ter bezlerinin vücut ile ortam arasındaki normal ısı değişimini tutturmak için yaptığı faaliyet nedeni ile oluşur. Aşırı terleme aslında fizyolojik sayılmayan hastalıklardan biridir ve sempatik sinir siteminin çok fazla çalışması nedeni ile oluşmaktadır. Sonucunda da aşırı terleme reaksiyonu görülmektedir. Aşırı terleme durumu da çok sık olarak ellerde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ayaklarda da aynı sonuç ortaya çıkmaktadır.

Ayak terlemesi genellikle aşırı terleme semptomlarının neden olunduğunun bilinmesi sonucu aşırı terlemeye neden olan durumların ortadan kalkması için bazı tedavi yöntemleri uygulanmak olduğu bilinmektedir. Bunlardan biri olan iontoferez ve diğer bir uygulama olan Botoks ne yazık ki kesin çözüm sağlamamaktadırlar. Yine de en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri arasında bugün hala yerlerini korumaya devam ediyorlar. Bu tip tedavi yöntemleri kalıcı olmasa da geçici olarak bir takım çözümler sağlamaktadır bu nedenle de pek çok hasta bu tedavilerin yapıldığı yerlere bağımlı bir şekilde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmaktadırlar.

Son derece uzun süreli olan ve tekrarlanan tedavi yöntemleri kalıcı bir çözüm sunamadığı gibi bu tedavileri yapan merkezler de istenilen sonuca hiçbir zaman ulaşamamaktadır. Hastalar genellikle 6 ya da 7 hafta süren takiplerden oluşmaktadır.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Aşırı terleme sonucu oluşan ayak terlemesi olan hastaların bu tip tedavi merkezlerinde ciddi paralar harcadıkları ve bunun sonucunda ne yazık ki kesin bir tedaviye ulaşamamış olmaları da büyük bir sıkıntıya neden olmaktadır. Aşırı terleme sonucu ayak terlemesi yaşayan kişilerin bu konuda yapabilecekleri ya da bulabilecekleri en kesin çözüm is cerrahi yöntemlere başvuruda bulunmak olacaktır. Bunlardan en çok bilineni ve tercih edileni ise torasik sempatektomidir.

Bu yöntem dışında kalan ve kesin çözüm vermeyen tedavi şekilleri ile kıyaslandığında oldukça düşük maliyetli bir uygulamadır. Bu cerrahi yöntem genellikle Genel Cerrahi uzmanlarının ilgi alanına girmektedir ve bu işlemin mutlaka bu konuda uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. işlemin aynı zamanda  çok güvenilir bir hastane ya da merkezde yapılması da son derece önem taşımaktadır. Torasik Sempatektomi uygulaması sayesinde hedeflenen, aşırı terleme nedeniyle ayal terlemesi yaşayan kişilerin yada aşırı terlemeden dolayı rahatsızlık yaşayan kişilerin normal insanlar olarak yeniden sosyal yaşamlarına döndürmektir. Normal terleme haline kavuşan kişiler patoloji durumdan sıyrılıp normal yaşamlarına kavuşmaktadırlar.

Ter bezlerinin bu denli aşırı terlemesi neticesinde oluşan ayak terlemesi başka nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Bunların arasında çok kalın çoraplar giymek yahut bir geçirilmekte olan ateşli bir hastalıkta vücut ısısının normalin altına düşmesi gibi nedenler de kişilerin ayak terlemesi semptomu göstermelerine neden olabilmektedir. Tabi bu yöntemler dışında bazı bitkisel ilaçlar da tedaviye yönelik kullanılmaktadır. Zaman zaman oldukça başarılı sonuçlar alına tedaviler gün geçtikçe yayılmaktadır. alternatif tedavi çözümleri ayak terlemesi yaşayan herkesin dünya çapında değerlendirdiği yöntemlerin başında gelmektedir.

İyontofer tedavisi ile de bir ölçüde başarı görülmesi yurt dışında çok sayıda hastanın bu yöntemi kullanmasına neden olmaktadır. Özellikle ayak terlemesi ve el terlemesi yaşayan kişilere verilen elektrik akımları sayesinde amaç ter bezlerinin çok daha normal ya da az çalışması oluyor ki bu konuda epey bir sonuç alındığını da söyleyebiliriz. Bugün dek bu yöntem ile tedavi gören hastaların yaklaşık olarak % 80 gibi bir oranında büyük başarılar elde edilmiştir.