Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir ?

Ayak terlemesi bir hastalığa bağlı ya da bir rahatsızlığa bağlı gelişen bir durum değilse de aşırı terleme neticesinde oluştuğu için patolojik sayılabilir. Aşırı terleme nedeni ile ellerinde ve ayaklarında normalden çok daha fazla terleme olan kişiler bu nedenden ötürü oldukça mustarip olmaktadırlar. Ayak terlemesinin bugüne dek bulunmuş % 100 kesin tedavisi olmadığı gibi hem klinik, hem de bitkisel ve alternatif çözümler kişilerin en sık başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır. Ayak terlemesinin önlemek için pek çok medikal ürün de satılmaktadır. Eczanelerde ya da medikal mağazalarda bulunabilecek pek çok krem, spray ya da pudra gibi ürünler günlük hayatta kullanımı yaygın ürünler arasındadır. Öncelikle ayak bakımını düzgün yapıp, ardından solüsyon ya da krem gibi önleyici ürünler kullanmak ayak terlemesini önlemenin ya da sorunu kısmen çözmenin yöntemleri arasındadır.

Medikal ürünler arasında olan sprayler ya da solüsyon gibi ürünler birkaç kez kullanıldığında beklenen etkiyi vermeyeceklerinden bu ürünlerin mümkün olduğunca sık kullanılmaları gerekmektedir. düzenli ve uzun süre kullanılmadıklarında çok etkili olmadıkları gibi uzun süre kullanıldığında ise etkili olabilmektedirler. Ayak terlemesinin önüne geçebilmek için başka yöntemler de uygulanmaktadır ki bunlar klinik ya da cerrahi uygulamalardır.

Cerrahi ve Klinik Yöntemler

İyontoferez yöntemi ayak terlemesini önlemek için uygulanan ve elektrik akımı sayesinde aşırı terlemenin önüne geçmeyi hedefleyen bir uygulama ve tedavi yöntemidir. Elektrik akımı tedavisi ile kişi aşırı terlemeyeceği için ayak terlemesi sorunundan da büyük ölçüde kurtulmuş olacaktır. Bu yöntem koltukaltı terlemesi olan kişiler için uygun olmadığından kullanılmamaktadır. Son yıllarda en çok kullanılan ve sözü edilen yöntemlerden biri de Botoks yöntemidir. Botoks uygulamasında en etkili bölgeler el, yüz ve koltuk altı gibi bölgelerdir. Yaklaşık olarak 15 dakika süren yöntemin bilinen herhangi bir yan etkisi olmadığı belirtilmiştir. Ayak terlemelerinde iyontoferez ve botoks yöntemleri kesin sonuç vermemekte ve sık sık işleminin uygulanması gerekmektedir. oldukça maliyetli bir tedavi olmasının yanı sıran kişileri tedavi merkezlerine bağımlı kılan uygulamalardandır.

Cerrahi işlemler de yine ayak terlemesinin önlenmesinde sıklıkla kullanılan ve en kesin çözüm bulunabilecek yöntemler arasında bulunmaktadır. Genel cerrahi uzmanlarının yaptıkları bu işlemler de başarı oranı ise % 80 lere varmaktadır ve bilinen en etkili ve en kesin yöntemler arasında yerini almaktadır. Özellikle aşırı terlemeye neden olan ter bezleri üzerinde yapılan işlem neticesinde aşırı terlemenin önün geçilmekte ve kişilerin ayak terlemesi gibi sıkıntılarının da bu şekilde önüne geçilmiş olunmaktadır. Bu yöntemin uygulandığı hastalarda, aşırı terleme etkisinin azaltıldığı bölgeler dışında oluşabilecek aşırı terlemeler ise normal olarak kabul edilmektedir.

Ayal terlemesi için alınabilecek basit önlemler de vardır. Bunlardan biri ayak terlemesi olan kişinin çorap seçiminde mutlaka pamuk çorap alması gerekmektedir. naylon ya da sentetik içeren çoraplar ne yazık ki ayak terlemesini çoğaltmakta ve mantar enfeksiyonu gibi bir takım başka rahatsızlıklara neden olmaktadır. Ayak terlemesinin önüne geçebilmek için ya da biraz olsun önleyebilmek için ayakları yıkadıktan sonra mutlaka iyice kurulmak gereklidir. Mantar riskini azaltmak için de ayak parmaklarının arasını çok iyi kurulamalıdır. Yatmadan önce de yine pamuklu çorap giyilmelidir. Bebe pudrası kullanmak da ayak terlemesini önlemenin yollarından biridir. Yıkanan ve iyice kurulanan ayaklar bebe pudrası ile iyice pudralanır. Özellikle ayak parmaklarının arasını iyice kurulamalı ve pudralamalıdır. Gün içinde kişinin ayaklarını sık sık yıkayarak kurulaması da bir başka önlem olacaktır. Bir kova suyun, içine atılacak olan iki kaşık nane ve ayakları bu suda yarım saat bekletmek de çok iyi gelen bitkisel kürler arasında en popüler olanıdır.