Ayak Terlemesini Engellemek İçin Hangi İlaçlar Kullanılır ?

Ayak terlemesi kişinin iş ve özel hayatında bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Ayak terlemesi vücudun hareketi ve spor esnasında normal olarak görülürken bundan sonrasında bir hastalık olarak görülmektedir. Çok fazla örneğin beş defayı geçen ayak terlemeleri ilaç gerektirmektedir. Çünkü terleme ayak ve parmaklarda sıcaklık ve nem oluşturduğundan dolayı ayakta pişik, mantar veya farklı hastalıklara yol açabilir. Ayak terlemesi deyip geçmemek gerekir. Çünkü gün boyu çalışan bir insanın ayağının sürekli terlemesi Ayak kokusuna yol açabilir. Ayrıca özel hayatta da birçok sıkıntılara yol açabilir.

Tıp dünyasının hızlı bir şekilde gelişmesi birçok hastalığın tedavi edilmesini sağlamaktadır. İnsanlara düşen ise ayak terlemesi deyip geçmemeli ve mutlaka bir cilt uzmanına gitmesi gerekmektedir. Bunun için Doktor tarafından önerilen bazı krem ve ilaçlar bulunmaktadır. Eğer ayak terlemesi heyecan, sinir ve sıkıntı durumlarında da oluyorsa psikiyatrik ilaçlar kullanabilir. Bu ilaçlar daha çok hastanın daha sakin olması için verilmektedir. Bu alanda şimdilerde hastalara verilen kremlerde son derece etkilidir. Bu kremler daha çok geceleri ayağın kuru olduğu saatlerde sürülmektedir. Sabah ise ayak tekrar iyice yıkanmalıdır. Kremler kurutucu ve terin dışarıya çıkmasını engelleyici etki sağlamaktadır.

Ayak terlemesinde belli bir yaş sınırlaması yoktur. Daha çok bebeklik ve çocukluk yıllarında başlayarak ileriki yaşlara kadar devam eder. Ayak terlemesinde genetik özellikler de büyük önem taşımaktadır. Kişinin ailesinde ayak terlemesi varsa kendisinde de büyük bir ihtimal olacaktır ve bu tamamı ile tehlike oluşturmayan genetik bir durumdur.

Ayak terlemesinde kullanılan ilaçlar psikotrop ve antikolinerjik ilaçlardır. Ancak bu ilaçlar belli bir süre faydalı olur. Sonrasında bazı yan etkiler oluşturabilir. Baş dönmesi, mide bulantısı ve hatta Kalp krizi riski bile oluşturabilir. Bunun için öncelikle tedaviye daha hafif ilaçlar ile başlanır. Bunlar ilk başlangıçta pomat ve dermatoloji kremlerdir. Tedavinin başlangıcında oldukça faydalı bir etki sağlar. Ter bezlerini tıkayarak ayağın terlemesini engelleyen bu kremler yine uzman dermatologlar tarafından verilmektedir. Terleme önleyici merhem ve spreyler de bu tedavide önerilen tedaviler arasında yer almaktadır. Bu tedavi hafif şiddetteki hastalarda oldukça başarılı sonuçlar sağlamaktadır.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer ?

Terlemenin geçmesi için başvurulan diğer bir yöntem ise iyontoforez tedavidir. Aslında bu tedavi bir küvet içerisine hazırlanan solüsyonlu suya elektrik akımı verilerek yapılmaktadır. Solüsyon ve plakadan insanı rahatsız etmeyecek miktarda elektrik akımı verilme olarak da ifade edilir. Bir nevi akan muslukların bir süre kapatılması yani terlemenin bir süre durdurulmasıdır. Bir diğer yöntem ise Botoks tedavisidir. Buda terleme yapan sinir uçlarının yakılması şeklinde uygulanan bir tedavi şeklidir. Terlemeye sebep olan sinirlerin felç edilmesi anlamına gelmektedir. Ayak terleme problemini ortadan kaldıran en etkili yöntem ise cerrahi ameliyat yöntemidir. Cerrahi ameliyat ile sinir uçlarının yakılması, terlemeye sebep olan sinirlerin kesilmesi veya çıkarılması ile gerçekleştirilmektedir. Bu tedavi ile birçok hasta ayak terlemesinden kurtulmaktadır.

Ayak terleme tedavisi için bir takım bitkisel ilaçlar ve kürler de kullanılmaktadır. Doğru ve tecrübeli bir bitki uzmanından da yardım alarak terlemenin önüne geçilebilir. Tıp ve alternatif tıp son yıllarda büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Önemli olan doğru bir uzmana giderek tedaviye başlamaktır. Bu şekilde her hastalığa olduğu gibi ayak terlemesine de çözüm bulunmaktadır. Siz de ayak terlemesi yaşıyorsanız mutlaka bunun bir çözümünün olduğunu bilmelisiniz. Ancak bu şekilde size veya ailenize sıkıntı veren bu durumdan bir an önce kurtulabilirsiniz.