Ayak Terlemesi İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ayak terlemesi hem bayanların hem de erkeklerin sık karşılaştıkları bir durum olarak göze çarpmaktadır. Ayak terlemesi problemini yaşamayı kimse istemez. Bu sorunu yaşayanlar aynı zamanda ayaklarında Ayak kokusu sorunu ile de karşı karşıya kalırlar. Ayaklarında mantar ya da bakteri oluşumu durumları da nüksetmektedir. Terleme sempatik sinirlerin fazla çalışması ile meydana geldiği için ayak terlemesi ter bezlerinin fazla çalışması anlamlarına gelmektedir.

Ayak terlemesi ile oluşacak olan koku ve mantar oluşumunu engellemek amacı ile özellikle ayak temizliği önemsenmelidir. Çorap temizliği de dikkat edilmesi gereken ayrıntılar arasında yer almaktadır. Ayaklarınızı temiz tutmak için ve terlemeyi engellemek için her gün güzel bir şekilde yıkayıp kurulamanız gerekmektedir. Ardından talk pudrası ile pudralayarak da istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Temiz çorap giyerek ya da ayakkabınızı havalandırarak da ayak terlemenizin önüne geçebilirsiniz.

Ayak Terlemesine İyi Gelen Bitkiler

Ayak terlemesinde yararlanabileceğiniz bitkisel yöntemlerde faydalı olacaktır. 4 bardak su içine 1 avuç ufalanmış meşe kabuğu koyarak kaynatmanız önerilmektedir. 20 dakika kaynatılan suda yaklaşık 15 dakika ayaklarınızı bekletmeniz önerilmektedir. Çoraplarınızı da bu suda yıkayabilirsiniz. Bunun haricinde adaçayı ile hazırlayacağınız karışım ile de ayaklarınız için etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Büyükçe bir kaba su doldurup bir avuç adaçayını bu suda kaynatın. Ardından ayaklarınızı bu su ile banyo yaptırın. Bu suyunda terlemenin önüne geçeceğinden emin olabilirsiniz. 1 çay bardağı ispirtoya 5 damla tentürdiyot konulur. Bu su ile ayaklar ovulur. Özellikle ayak altlarına yapacağınız düzenli masaj terlemeyi engellemeye yardımcı olacaktır.

Kekik yağı

Kekik yağı

1 çorba kaşığı pudra içine 7 damla kekik yağı damlatarak ayaklarınızı ovarak da etkili sonuç alabilirsiniz. 2 limon suyunu sıkıp ayaklarınızı ovarak da ayak terlemesine karşı önlem almış olabilirsiniz. Patates haşlandığınız su ile ayaklarınızı ovarak bu sorunu çözebilirken aynı zamanda 4 çorba kaşığı talk pudrasına 2 gram permanganat koyup karışım elde edebilirsiniz. Bu karışımı ayakaltlarınıza sürüp ovarak da istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Kurutulmuş söğüt yaprağı ve yeşil söğüt kabuğu su içerisine konulup kaynatılır. İçerisine sirke ilavesi yapılarak ayaklar yıkanabilir. Böylece ayak terlemesi probleminizi çözebilirsiniz.

Hangi Şifalı Bitkiler Ayak Terlemesi İçin Kullanılır ?

Ayak terlemeleri için 3 yemek kaşığı çam iğneleri ve kozalağı, 1 çay kaşığı karbonat, 1 litre su, 2-3 damla limon suyundan yararlanarak hazırlayacağınız karışım ile fayda sağlayabilirsiniz. Suyun içerisinde çam iğneleri ile kozalaklar kaynatılır. Karbonat ilave edilir. 2-3 damla limon suyunu da ilave ederek hazırlayacağınız karışımı 1 gün boyunca beklettikten sonra terleme meydana gelen bölgelere tampon şeklinde uygulamalarda bulunabilirsiniz. Haftanın 3 günü uygulama yaparak etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Bu yöntemler haricinde gül suyu ile banyo yaptırma, bebek pudrası ile ovma gibi yöntemler denenebilir. 1 kaşık elma ya da üzüm sirkesini iki kaşık bal ile karıştırıp günde 2 defa içebilirsiniz. 1 kova suya 2 kaşık nane katın ve ardından bu su ile ayaklar yıkanıp kurulanır. Terleyen bölgeleri domates suyu ya da salatalık kabuğu ile ovabilirsiniz. Çay gibi demlenen nane suyu ile ayak banyosu yapabilir ya da psikoterapi alarak bu durumun Stres ile alakası varsa çözüm yoluna gidebilirsiniz.

1 çorba kaşığı elma sirkesi ile 1 çay kaşığı deniz tuzunu bir kap içerisinde karıştırın. Ayaklara sürülen bu karışımı bir hafta boyunca her gün yaparak ayakta 5 dakika bekleterek beklediğiniz terleme azalmasını gözleyebilirsiniz. Antep fıstığı ağacının yaprakları, selvi kozası, kayın ağacı yaprağı ve kozası ayrı kaplarda karıştırılıp ayak banyosu yaptırılabilir.