Ayak sağlığının gizli düşmanı kim?

Ayak sağlığının gizli düşmanı kim? “Yüksek topuklu elbette” diyenler yanılıyor. Parmak arası terlik ondan beter.     

Her kadının dolabında önünde saygıyla eğildiği bir çift ayakkabısı vardır. Bir çift biraz abartılı oldu belki, en az bir düzine ayakkabı demeliydik. Böyle olunca ayakkabılıkta yer kavgası çıkması gayet olağan. Yer hesabı bir şekilde çözümlenir. Peki sağlığa zarar? Ayakkabılarınız gerçekten ayak dostu mu?

Sivri burun ayakkabılara bakalım. Hiç aklınız alıyor mu? 5 adet normal büyüklükte ayak parmağı sadece küçük parmağın sığabileceği bir alana sığmaya çalışıyor. İçerdeki görüntü konserve balıklardan farksız. Bunun ayak sağlığına zarar vereceğini anlamak için tıp okumaya gerek yok. 

İnce topuk, sivri burun, platform ya da babet… Çeşit çoğaldıkça ayaklara gelen zarar da dallanıp budaklanıyor. Her ayakkabı en çok zarar konusunda maalesef birbiriyle yarışıyor. Ama en kötü ayakkabı yarışını tahmin ettiğiniz gibi, ince topuklu sivri burun ayakkabılar kazanmıyor. Ödül parmak arası terliğin.

Parmak arası terlik

Kadınlar parmak arası terliği her gün giyiyor. Ancak onlar deniz veya havuz kenarı için tasarlanmış. Her gün giyip yürümek için değil. Bu terlikler ayağınızı hiç desteklemiyor. Yaralanmalara da neden oluyor.

Bazı durumlarda parmak arası terlik ideal olabilir ama abartmamak koşuluyla. Ayağınızda parmak arası terlikle kilometrelerce dolaşmak, atlayıp zıplamak hiç uygun değil. 

Çözüm plajda değilseniz gerçek bir sandalet giymek. Ayağınızı ayakkabının içinde tutmaya yeterli desteği verecek gerçek bir sandalet.

İnce topuklu ayakkabılar

En kötü ayakkabı yarışmasında ikincilik ödülü ince topuklara gidiyor. Bu zaten ortada olan bir gerçek, şaşırmadığınızı düşünüyorum. Topuk ne kadar yüksekse ayağınız o kadar rahatsız. 5 cm’den yüksek topuklar yüksek topuk sınıfına giriyor, hatırlatalım. Uzun süre yüksek topuk giymek tendonları kısaltıyor. İnce topuk sevdasının sonu aşil tendon iltihabına varabilir. 

İnce topuklar ayak parmaklarının kökündeki yağın incelmesine neden oluyor. İnanın vücudunuzda yağ isteyebileceğiniz nadir yerlerden biri burası. Ayak kemiklerinizi çarpıtacak sağlık sorunları çıkabilir bunun altından.

İnce topukları arada sırada giymekte sorun yok. Sadece özel günler için saklayın. Yanınızda düz yedek ayakkabı bulundurmayı unutmayın. Ayak parmak kökünüze olan baskıyı azaltmak için ayakkabı jel bantlarını kullanabilirsiniz. Daha rahat hissetmenizi sağlar. İnce topukla sivri burunu bir ayakkabıda birleştirmeyin. Bari parmaklarınız rahat etsin.

Sivri burun ayakkabılar

Sivri burun ayakkabılar ikincilik ödülünü yüksek topuklarla paylaşıyor. Yüksek topuklar kadar tehlikeliler. Sivri burunlar ayak kemiklerinizde yamulmaya, parmaklar arasındaki sinirlerde iltihaplanmaya yol açabilir. Tek çözümü var: daha yuvarlak burunlar. Ayağınızı doğal olmayan biçimlere sokan bu ayakkabıların başka alternatifi yok maalesef.

Babetler

Öyle masum, öyle şirin görünüyorlar ki ayak sağlığına zarar verebileceklerini düşünmek bile güç. Topuklarla ayak parmak köklerinize zarar vermiyorsunuz, sivri dar burunlarla parmaklarınızı büzüştürmüyorsunuz ama bu kez de ayaklarınıza destek vermiyor, onları yere sıfırlıyorsunuz. Babetler genellikle ayağınıza gerekli desteği veremez. Çözüm ayağınıza ve topuğunuza gerçekten destek verecek modeli bulmakta.

Terlik tipindeki ayakkabılar

Ayak parmakları ayakkabıyı tutabilmek için ayakkabıya yapışıyor. Ayak kemikleri de bundan olumsuz etkileniyor.

Ayakkabı modellerinden en az zarar vereni spor ayakkabılar. Ancak düğünlerde, özel günlerde, ilk buluşmada, işe giderken bu türden ayakkabılar giyilmiyor. Birkaç önerimiz var: 

Günlük ayakkabılarınızın topuğu 2,5 cm ile 4 cm arasında olsun

Ayakkabının burnu geniş olsun

Ayağınızı, topuğunuzu desteklesin

Ayakkabı ayağınızı yara yapıyorsa, sıkıyorsa bu ayakkabının “ben kötü ayakkabıyım” mesajıdır. Bırakın onu giymeyin. Ayak sağlığınıza uygun ayakkabı ayağınıza ilk geçirdiğinizde kendini belli eder zaten. 

En iyisi seçimi ayaklara bırakmak.