Ayak Kokusu Spreyleri Nasıl Kullanılır ?

Ayak kokusu pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Bir kâbus gibi yakasından düşmeyen ayak kokusu yüzünden kişiler oldukça büyük sıkıntılar yaşayabilmektedir. Misafirliğe gitmek ya da ayakkabıları çıkarmak zorunda olunan mekânlar da bulunmak işkence halini alabilir ve bu konuda kişilerin psikolojileri bozulabilir. Ayak kokusuna neden olan genellikle aşırı terleme durumudur. Bu nedenle kişiler aşırı terlemeye dair önlemler alabilecekleri gibi, aşırı terleme sonucunda ayakta ve ayak parmaklarının arasında oluşan bakterilerin yok edilmesine yönelik alabilecekleri bazı önlemler vardır. Bunlardan biri de piyasada son derece sıklıkla kullanılan ayak kokusu spreyleridir.

Ayak kokusu spreylerini pek çok eczanede bulmak mümkün olduğu gibi, medikal ürünler satan yerlerde de bulunmaktadır. İnternet alışverişinin de yaygın olarak kullanıldığı günümüzde pek çok kişi avantajlı fiyatlardan ve indirimlerden yararlanarak ayak spreylerini internet sitelerinden de almaktadırlar. Pek çok markanın ayak kokusunu önleyici ayak spreyleri bulunmaktadır. İçlerinde hem ayak kokusunu önleyici, hem de ayakkabılardaki bakteri oluşumunu engelleyici pek çok sprey çeşidi bulunmaktadır.

Ayak Kokusu Spreylerinin Kullanım Şekilleri

Ayak kokusu spreylerinin kullanım şekilleri son derece kolay ve pratiktir. Özellikle ayaklarda ve ayakkabılarda oluşan kötü ve istenmeyen kokuların engellenmesine yönelik olarak üretilmişlerdir. Pek çok özel klinik deneyden sonra üretilen ve aynı zamanda dermatolojik olan ayak spreyleri pek çok kişi için can kurtaran görevi görmektedir. Kötü kokuya neden olan bakteriler bilindiği gibi hem ayak parmakları arasında yoğunlaşmakta hem de ayakkabılarda çoğalmaktadır. Ayak kokusunu önlemek için hem ayaklardaki, hem de ayakkabılardaki bakterileri giderici ayak spreyi kullanmak bu nedenle oldukça önemlidir.

Ayak spreyleri koku giderici özellikleri dışında ayaklardaki kaşıntı ya da ağrıları da gidermektedir. Aynı zamanda ayak spreyi kullanan kişilerin ayakları da tüm gün boyunca hem çok kuru kalmakta, hem de ayaklarda ferah bir his hakim olmaktadır. Aynı zamanda spreylerin pek çoğu çok güzel kokulara sahip olduğundan ayaklar da gün boyu güzel kokmaktadır. Bazı ayak spreylerinde kekik özleri kullanılmaktadır. Böylece antiseptik özelliği olan spreyler imal edilmektedir. Spreyler genellikle ayaklara 15 cm mesafeden ve direkt olarak uygulanabilir. Aynı şekilde ayakkabılarda da uygulanması bu derece basit ve pratiktir.

Ayak kokusu spreyleri kullanan kişilerin bu ürünleri düzenli bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Kısa sürede büyük etkiler beklemek doğru olmaz. Her gün kullanılan spreyler özellikle günde 2 kez sabah ve akşam olmak üzere uygulanmaktadır. Dileyen kişiler spreyleri ayakları yerine çoraplarının üzerine de sıkabilirler. Ayak spreylerinin bazıları aynı zamanda ayak banyosu ürünleri de çıkarmaktadır. Bu da ayak kokusunu önlemek için kullanılan yaygın bir uygulamadır. Ayak banyosu yapıldıktan sonra ayak spreyi kullanmak çok daha etkili olduğundan, ayak kokularını gidermekte de gayet etkili bir çözüm olmaktadır. Ayak banyoları ve ayak tuzları da dermatolojik testlerden geçmiş ve eczanelerde kolaylıkla bulunabilecek ürünler arasındadır.

Scholl Ayak Spreyi

Scholl Ayak Spreyi

Bitkisel Ayak Kokusu Spreyleri

Bitkisel içerikli ayak spreyleri de en çok kullanılanlar arasındadır. Ayakları çok fazla terleyen kişiler için oldukça kullanışlı ürünlerdir. Adaçayı ya da kekik içerikli ayak spreyleri sayesinde istenmeyen kötü kokuların da önüne geçilmektedir. Mentollü ürünler de ayakların rahatlamasını ve ferah bir hisse sahip olunmasını sağlar.

Ayak spreylerini güneş almayan yerlerde saklamak gerekir ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidirler. Özellikle çocuklarınız varsa onların erişemeyecekleri yerde bulunması olabilecek sıkıntıları önleyecektir. Gözünüze temas etmesinden kaçınmalı ve ayaklarınızda tahriş olmuş bir durum söz konusu ise ya da açık bir yara var ise o bölgeye sıkmamanız gerekir. Ayak spreyleri ile ilgili beklenmedik herhangi bir durum olduğunda da mutlaka doktora gidilmelidir.

Popüler Ayak Kokusu Spreyleri

Aşağıdaki markalar Türkiye’de ayak kokusu spreyleri satmaktadır ve internetten alınabilir:

  • Avon
  • Dahice
  • Footcare
  • Loop
  • Naturlife
  • Odor-Eaters
  • Practica
  • Scholl
  • Sevva
  • Tereson