Ayak Kokusu Neden Olur ?

Pek çok kişinin yaşadığı bir sorun olan ayak kokusu faklı nedenler yüzünden meydana gelebilir. Hem psikolojik, hem de sosyolojik olarak kişileri zor durumda bırakan ayak kokusu çok sık rastlanılan bir durumdur. Ayak kokusuna en çok neden olan durum ayakların aşırı derecede terlemesidir. Fazla terleyen kişilerin ayaklarında normalde olması gereken 250 bin ter bezinden daha fazlası bulunabilir. Çok sayıda ter bezinin bulunması nedeni ile de ayak kokusu pek çok kişinin kabusu haline gelebilmektedir. Mesele ter değil, terden kaynaklanan bakterilerin ayakta koku oluşturmasıdır. Ayakları çok terleyen kişilerin özellikle ayak parmakları arasında oluşan bakterileri gidererek bu kokuların da önüne büyük ölçüde geçilmiş olunur. Bakteriler yalnızca ayakta bulunmamaktadır. Çoraplarda ya da ayakkabılarda da çok sayıda bakteri ürediğinden çözüm için bu etkenlerin hepsini ortadan kaldırmak gereklidir.

Ayak Kokusu ve Bakteriler

Özellikle nemli ortamlarda daha çok bulunan ve çabuk çoğalan bakteriler karanlığı da bir o kadar severler. Ayaklardaki ölü hücreler ise bakterilerin beslenmelerini ve çoğalmalarını sağlar. Ölü hücre ve yağlarla çoğalan bakteriler de bir süre sonra ayakta kötü kokuların oluşmasına neden olurlar. Özellikle bakterilerin neden olduğu sülfür türevi bileşenler çok daha kötü ayak kokularının ana kaynağıdır. Ayak bölgeleri çok kıllı olan kişiler de benzer durumlar daha sık ortaya çıkmaktadır. Bakterilerin bir başka sevdiği ortam olan ayakkabılar da oldukça önemlidir. Mutlaka bakteri oluşumunu engelleyen ayakkabılar alınması gerekir. Maliyeti yüksek olsa da ayak sağlığı ve hijyeni açısından alışverişlerde bu yönde tercih kullanmak sorunun çözümü için oldukça önemlidir. Özellikle deri ayakkabı seçimleri ayakların hava almalarına olanak sağladıkları için iyi bir seçim olacaktır. Gözenekli ayakkabılar da yine bu tip sorunların önüne geçmektedir.

Ayakkabı Ayak Kokusu Yapar Mı ?

Ayak kokusuna neden olan faktörlerden biri de yanlış ayakkabı seçiminde olduğu gibi, çorap seçiminin de hatalı olması olabilir ki çok sık karşımıza çıkmaktadır. Özellikle içinde sentetik ya da naylon dokular bulunan çoraplar ayakları daha fazla terletebilir ve bakteri oluşumunu da hızlandırır. Bu durum da ayakların kötü kokmasının kaynaklarından biridir. Çok ince çorap giymek de ayak kokularına neden olabilmektedir. Özellikle pamuk çoraplar kullanmak ya da yün çorap tercihinde bulunmak ayak kokularının önüne geçebilir.

Mantar ve Stres Ayak Kokusu Yapar Mı ?

Ayak kokusuna neden olan bir başka ve en sık görülen neden ise, mantar hastalığıdır. Pek çok mikroorganizmanın ayak parmakları arasında yerleşmesi sonucu ve çoğalmalarından dolayı oluşan mantar hastalığı da oldukça kötü bir ayak kokusuna neden olmaktadır. Ayak mantarı eğer tırnaklara da sirayet ederse oldukça zor bir durum haline gelebilir. Mantar hastalığının tedavisi oldukça zor ve uzun bir süreç olduğundan ayak kokusu da bu süreç içinde kişiye çok fazla rahatsızlık verebilir. Ayak kokusuna neden olan bir diğer faktör de hormonal açıdan değişim geçirilmesidir. Özellikle gençlerde görülen ve hamilleler de de görülebilen ayak kokusunun nedeni çoğunlukla hormonal değişiklikler olmaktadır. Hormonların değişmesi ile beraber terleme durumunda da bir artış görülmesi ayak kokusuna neden olabilmektedir.

Aşırı terleme dışında stres de ayak kokusuna neden olabiliyor. İnsanlar yoğun stres altında iken genellikle aşırı terleme eğilimi gösterirler. Aşırı terleme de kişinin ayaklarında koku oluşumuna neden olmaktadır. Sık sık stresli ortamlarda bulunmak bu gibi terleme olasılığını artırdığından önemli faktörler arasında sayılabilir. Tabi ki tüm bunların yanı sıra hijyene dikkat etmemek de kötü kokunun nedenleri arasındadır. Ayaklarını düzenli yıkamayan ve temiz tutmayan kişilerin ayaklarının kokması da son derece doğaldır. Kirli ayaklardaki bakteri oluşumu diğer nedenlerden çok daha fazla olacağı için kötü ayak kokusu görülmesi de son derece normal olacaktır.