Ayak Kokusu Nasıl Giderilir ?

Aşırı ayak terlemesine bağlı oluşan Ayak kokusu pek çok kişinin sıkıntıya düştüğü bir konudur. Özellikle yaz aylarında çok kişinin ayak kokusu rahatsızlığı yaşadığı bilinmektedir. Bu konuda pek çok arayış içinde olan kişiler sinir bozucu durumlara da düşebilirler. Bu toplumsal ve ikili ilişkiler alanında da bazı sorunlar ve psikolojik olarak sıkıntılara da neden olabilmektedir.

Ayak kokusu gidermenin hemen herkesin alabileceği son derece basit çözümler de bulunmaktadır. Bunlardan biri ayakta kötü kokuya neden olan bakterilerin çoğalmalarını önlemek olmalıdır. Bakteriler hem ayak kokusuna neden olmaktadır, hem de ayak mantarı oluşmasını tetiklemektedirler. Öncelikle her gün aynı ayakkabıyı giyememek gerekir. Her gün giyilen ayakkabılarda bakteri oluşumu çok daha hızlı olmaktadır. Bu nedenle her gün farklı bir ayakkabı giymek önemli bir detaydır. Ayakkabıları giymeden önce hafif nemli bir bez yahut bir ıslak mendil sayesinde ayakkabının iç yüzeyini iyi ce temizlemeli ve silmelisiniz, kurulamadan da giymemelisiniz. Ayakkabılarınızı giydikten sonra, akşam çıkardığınızda mutlaka hava alabilecekleri ve iyice havalanıp kuruyabilecekleri bir yerde bulundurmak da çok önemlidir. Ayakkabıların nemli kalması ayak kokunuzun artmasına neden olacaktır.

Ayak Kokusunu Gidermek İçin Basit Yöntemler

Ayak kokusunun nedenlerinden biri Ayak terlemesi olduğundan, ayaklarınızın aşırı terlemesini de önlemeniz gerekebilir. Bu da ayak terlemesine neden olan faktörler arasında olan sentetik ya da naylon içerikli çorapların giyilmesidir. %100 pamuklu çorap giymek ayaklarınızın aşırı terlemesini engelleyerek, ayak kokusunun da büyük ölçüde önüne geçecektir. Gün içinde sık sık çorap değiştirmek de oldukça önemlidir. Yapılabiliyorsa mutlaka sık sık ayakları yıkamalı ve mutlaka iyice kuruladıktan ve çorapları değiştirdikten sonra ayakkabılar giyilmelidir. Bu da ayak kokusu oluşumunu oldukça azaltmaktadır. Yatmadan önce mutlaka ayaklarınızı yıkamalısınız ve parmak aralarını da son derece iyi kurulamalısınız. Ayak parmaklarının arasındaki nem bakteri oluşumu için büyük bir etken olduğundan bu konuya hassasiyet göstermek gerekmektedir.

Ayak Kokusu ve Ayakkabı Seçimi

Ayak kokusunu önlemek için ayakkabı seçimine dikkat etmek de bir başka önemli ayrıntıdır. Özellikle ayak kokusunu artırarak malzemelerden imal edilmiş ayakkabılar almamaya özen gösterilmelidir. Doğru ayak seçimi yapmak için hava alan ayakkabıları tercih etmek gerekir. Hava almayan ayakkabılar daha çok ayak kokusuna neden olacaklardır. Yaz mevsiminde açık ayakkabılar tercih edilebilir ya da sandalet, terlik gibi ayakların açıkta kalmalarına ve hava almalarına neden olan türdekiler tercih etmelidir. Ayrıca ayak kokusu gidermek için eczanelerden pek çok medikal ürün de alabilirsiniz. Bebe pudrası, spreyler, kremler ve solüsyonlar bu konuda pek çok kişiye yardımcı olmaktadır. Bu tip medikal ürünleri kullanırken kısa sürede sorundan kurtulamayacağınızı da aklınızda tutmanızda fayda vardır. Uzun vadeli ve düzenli kullanım gerektiren çözümlerdir.

Kokan ayaklar

Kokan ayaklar

Ayak Kokusu İçin Pratik Çözümler

Ayakları dezenfekte etmeye yarayan ürünler aynı zamanda ayak kokusunun da önüne geçmektedir. Bakteri oluşmasını engelleyen bu tür ürünler kullanmak soruna iyi çözümler getirmektedir. Krem ya da losyon şeklinde satılan ürünleri hemen hemen her eczanede rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayak kokusuna neden olan eğer ayak mantarı gibi bir hastalık nedeniyle oluşuyorsa o zaman tıbbi ilaçlar ya da kremlerle de tedavi edilebilirler. Bu konuda uzman bir doktora muayene olmalı ve Doktor tavsiyesine uygun ilaçlar kullanmak gereklidir. Duş alınırken de ayakların bolca keselenmesi gereklidir. Ölü hücrelerin atılması bu konuda oldukça önemlidir. Keselediğiniz ayaklarınızı iyice kurulamalı ve hava almalarını sağlanmalısınız. Kurumuş ayaklarınıza pudra sürerek tüm parmaklarınızı ve parmak aralarınızı da pudraladıktan sonra pamuklu bir çorap giyerek yatabilirsiniz. Bebe pudranız yoksa mısır unu ile de aynı işlemi yapabilirsiniz. Ayak deodorantları ya da ilacınız varsa onları da kullanabilirsiniz.