Ayak Kokusu İçin Bitkisel Çözümler

Ayak kokusundan herkes utanır. Utandığı gibi bu rahatsızlık verici durumdan kurtulmak ister. Ayak giyilen ayakkabıdan dolayı koktuğu gibi çorap nedeni ile de kokabilmektedir. Kimi zamansa hava almayan ve terleyen ayak kokabilmektedir.

Ayak sağlığı son derece dikkat edilmesi gereken bir husustur. Deri ayakkabı giyerek ya da pamuklu çorap tercihinde bulunarak kokuya engel olabiliriz. Ayrıca baharatlı yiyeceklerden uzak durmakta da fayda görülmektedir.

Ayak kokusu İçin En Basit Çözüm

Kına ve sirkeyi suda kaynatıp ayağınızı bu su ile yıkarsanız ayak kokunuzun gittiğini fark edeceksiniz.

Adaçayı

Ada çayı

Ada Çayı ile Ayak Kokusu Gider Mi ?

Ada çayı ve rendelenmiş havucu suda kaynatın. Süzdüğünüz su ile ayak kokunuz gidene kadar her gün ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Demlenmiş ılık çayda her gün ayaklarımızı 10 dakika bekleterek da ayak kokusunun önüne geçmiş oluruz. Akhuş ağacının yaprakları kurutulup, kaynatılır. Kaynayan su süzülür ve yatmadan önce her gün bu su ile ayaklar yıkanır. 50 gram nişasta ile 100 gram kına karıştırılarak içine sirke ilavesinde bulunulur. Macun elde edilir. Ayakta yaklaşık 12 saat bekletilen bu macun sabah kalkınca yıkanarak ayaktan çıkarılır. Hardal lapası yapılıp krem gibi ayağa sürülür, sabah kalkınca ayaklar yıkanır. Hardal yaprağı suyu ile ayaklar yıkanır.

Hangi Bitkiler Ayak Kokusuna İyi Geliyor ?

Ada çayı, meşe kabuğu, eğir otu veya kökü, pelin otu, civan perçemi çiçeği, söğüt yaprağı, okaliptus yaprağı, papatya, çam kozalağı, kekik otu, ardıç tohumu gibi bitkiler tek tek kaynatılarak suyu içilir ya da ayaklar bu su ile yıkanır. Soğan, sarımsak, tere ya da pırasa tüketimi arttırılır. 1 çay bardağı limon suyu, 1 çay bardağı saf alkol, 1 yemek kaşığı tentürdiyot karışımı elde edilerek bu karışım ayak altlarına sürülür. 50 gram kına, 30 gram tel nişadır eritilerek macun haline getirilir ve ayağa sürülür. Bu karışım 8-10 saat bekletilerek ayak yıkanır. 50 gram pelin otu, 50 gram kantoran çiçeği, okaliptüs yaprağı, ardıç tohumu, kekik eşit miktarda karıştırılarak 2 su bardağı kaynar suya 2 yemek kaşığı konulup kaynatılır. 10 dakika bekletilir. Çay yerine bal ve limon ile 3 öğün tok karnına 2 su bardağı içilerek ayak kokusu için çare bulunabilmektedir. Ayakların her gün önce sıcak sonra soğuk su ile yıkanması ve mevsime uygun ayakkabı giyilmesinde de fayda görülmektedir. Ayak terlemesi için bitkisel tedaviler makalemizi de ayrıca okuyun.

Ayak Kokusu İçin Evde Doğal Çözüm

8 damla nane yağı, 8 damla kekik yağı, 1 çorba kaşığı kaya tuzunu 1 leğene koyduğunuz su üzerine ilave edin. Ayaklarınızı bu suda 25-30 dakika bekletin. Ardından alacağınız ılık bir duş ile ayak kokunuza çözüm adına güzel bir adım atabilirsiniz. 3 damla Hint defnesi yağı, 3 damla lavanta yağı, 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çorba kaşığı kaya tuzundan yararlanarak hazırlayacağınız karışımda ayak kokunuz için faydalıdır. 1 leğene ılık su koyun. İçine tuz ve sirke ilavesi yapılır. Ardından yağları ekleyerek tahta kaşık ile karıştırın. Ayaklarınızı 15-20 dakika kadar bu suda bekletin. Sonrasında alacağınız duş ile daha da rahatlayacaksınız. 2 damla ıtır yağı, 2 damla melisa yağı, 4 damla lavanta yağı, 20 ml jojoba yağı bir şişeye konulup masaj yapılır. 20 dakika bekletilip ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Bu karışımdan her gün kullanmanız durumunda ayak kokusu probleminizin ortadan kalkacağından emin olabilirsiniz. 4 çorba kaşığı beyaz toz kil, 5 damla lavanta yağı, 5 damla patchouli yağı iyice karıştırılır. Sabah ve akşam ayaklarınızı yıkadıktan sonra uygulanarak ayak kokunuza iyi geldiği sonucunu alabileceksiniz.