Ayak burkulması nasıl tedavi edilir?

Ayak burkulmasının erken tedavisi, iyileşme sürecini hızlandırır ve semptomların azaltılmasına yardımcı olur.Ayak burkulmasının tedavisinde kullanabileceğiniz basit tedavi yöntemlerine bakalım.

Burkulan ayağı koruma altına alın. Bu oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilir, fakat birçok kişi tarafından uygulanmaz. Burkulan ayağın üstüne basmayın ve bileğinizi bir çubuk ya da destek yardımıyla sabitleyin. 

Dinlenin: Dinlenmek için kendinize birkaç gün ayırın. Tamamiyle hareketsiz olmak zorunda değilsiniz, fakat ayak bileğinizin iyice dinlendiğinden emin olun. Arzu ederseniz, yüzme ve bisiklete binme gibi fazla bilek hareketi içermeyen egzersileri de yapabilirsiniz.

Buz: Burkulan bileğe 15 – 20 dakika boyunca buz uygulamak yeterli olacaktır. Böylece, bileğinizin şişmesini engelleyeceksiniz. Fakat, 20 dakikadan uzun süre boyunca buz tedavisi uygulamak faydadan çok zarara yol açacaktır. Buz tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi için ilgili makaleyi okuyun.

Basınç uygulama: Bileğinizi sürekli olarak basınç uygulamanız gerekli değildir; fakat ayak bileğini havada tutamadığınız durumlarda basınç uygulamak faydalı olacaktır. Bileği hafif bir biçimde sıkıştırmak için basit bir elastik bandaj işinizi görecektir.

Yükseltme: Ayağınızı yüksekte tutmak da şişliklerin inmesine oldukça yardımcı olacaktır. Bileğinizin altına yerleştireceğiniz birkaç yastık, sakatlanan uzvu rahat tuttuğu gibi bileğinizin yüksek bir konumda kalmasına da yardımcı olacaktır.

Profesyonel yardım alın: Birçok bilek sakatlığı çok basit ve kısa zamanda kendiliğinden iyileşen sakatlıklardır. Fakat, bazı sakatlıklar diğerlerinden daha ciddi olabilir ve bu durumda da daha agresif bir tedavi anlayışına ihtiyaş duyabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurmaktan çekinmeyin.

Püf Noktaları

Buz tedavisi uygulaması asla 20 dakikadan uzun sürmesin. Birçok insan burkulan bileğe ne kadar uzun süre buz uygulanırsa o kadar fayda göreceğini düşünmektedir, fakat bu doğru değil! Buz tedavisinin uygulaması birkaç saatte bir ve 20 dakikadan daha kısa olmalıdır. Sakatlanmalarda doğru buz tedavisinin nasıl uygulandığını öğrenmek için lütfen ilgili makaleyi okuyun.

Burkulan bileğinize buz tedavisi uygulamada yaratıcı fikirler geliştirin. Örneğin, burkulan bileğe donmuş gıda uygulamak hem pratik hem de ucuz bir yöntemdir.

Basınç uygulamada kullanılan bandajlar çok sıkı değil, biraz gevşek olmalıdır. Eğer çok sıkı bandajlar kullanırsanız, bölgedeki kan dolaşımını yavaşlatır; dolayısıyla iyileşme sürecini de geciktirmiş olursunuz.