Ayak bileğim niye burkuldu?

Bilek burkulması her zaman, her yerde karşınıza çıkabilir. Ayak bileğim niye burkuldu? diye soranlara işte tedavisi.

Ayak bileğinin etrafından sayısız bağ geçer. Bileği zorlayacak bazı pozisyonlar bu bağların zarar görmesine neden olabilir. Burkulma bağların gerilmesi, kısmi yırtılması veya kopmasıyla ilişkili sağlık sorunlarından.

Burkulmaların çoğu ayak dışa dönük veya tersken üzerine ağırlık verilmesiyle oluşur. Hani yürürken dengeniz bozulur ve ayağınıza ağırlık verirsiniz ya. İşte o zamanlar.

bilek burkulmasıBilek burkulmalarında ilk müdahale çok önemli.

Burkulmalar şiddetlerine göre farklı sınıflara ayrılır. Sayalım:

Birinci seviye: Bir veya daha fazla bağın ve çevre dokunun gerilmesi sonucu oluşur. Hafif bir ağrı ve hassasiyet vardır. Şişme çok az veya hiç olmaz.

İkinci seviye: Bir veya daha fazla bağın bir bölümü zedelenmişse bu seviyeye girer. Ağrı, hassasiyet ve şişme olur. Bununla birlikte birkaç dakika veya daha fazla süren, eklemde fonksiyon kaybı görülür. Eklemde hafif bir hareket anormalliği de görülebilir.

Üçüncü seviye: Bir veya daha fazla bağın tümüyle zedelenmesi sonucu oluşur. Aşırı derecede ağrı, hassasiyet, fonksiyon kaybı ve hızla gelişen şişme görülür.

Nasıl tedavi edilir?

Her ne kadar Doktor olmayan için zor olsa da burkulmanın hangi sınıfa girdiğini burkulmadan hemen sonra tespit etmek gerekir. Çünkü iyileşme süreleri burkulmanın tipine göre değişir. 1. seviye burkulmada kişi ilk hafta içerisinde, 2. derecede 2-3 hafta içerisinde, 3. derecede ise 4 – 6 hafta arasında tamamen normal hayatına dönebilir. Tedaviyi 4 aşamalı düşünmek gerekli. Bunlar:

Koruma: Etkilenen bölgenin saptanması (hareketsiz hale getirilmesi) iyileşmeyi hızlandırır. Ayrıca oluşabilecek yaralanmaları da önler. Hava yastıkçıklı ayak bileği atelleri, elastik bandajlar kullanılabilir.

Dinlenme: Tedavinin en önemli bölümü. Ağrı, rahatsızlık ve şişme yaratabilecek her türlü aktiviteden kaçınılmalı. Bu dönemde koltuk değneği kullanılabilir.

Buz tedavisi: Ağrıyı, adale spazmını, şişmeyi ve dokudaki hasarı azaltmak için kullanılır. Böylece iyileşme çok daha hızlı gerçekleşir. İlk 24 – 72 saat içinde günde 5 – 6 kere 15 – 20 dakika boyunca uygulanır. Ayak bileği için buz tedavisi tekniklerine örnekler: Buz paketi, buz masajı, buz banyosu, ticari buz ve kompres makineleri.

Kompresyon: Şişmeyi azaltmak ve önlemek için gerekli. Uzun süreli şişlikler fibroz doku ve yara oluşumuyla eklemde hareket kısıtlılığına yol açar. Şişlik sona erene kadar sargılar, buz bandajları ve kompres bandajları kullanılmalı.

Yükseltme: Etkilenen bölgenin yükseltilmesi şişme miktarını azaltır. Gün içinde, gece yatarken şişen uzvun kalp seviyesi üzerine yükseltilmesi gerekir.