Avodart ve Flomax Çinkoyla Etkileşime Girer Mi?

İyi huylu Prostat Büyümesi ya da diğer adıyla prostat büyümesi görülen hastalar Avodart ve Flomax ilaçlarını kullanır. Alternatif tıpçılar bu hastalıkla savaşmak için çinko takviyesi kullanımını tavsiye etmektedir. Fakat “Ürolojik Bakım” dergisinin 2004 yılında yaptığı bir araştırma çinko takviyesi hakkında uyarılarda bulunuyor. Sürekli kullandığınız ilaçlarla birlikte yeni bir vitamin ya da mineral takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. 

Avodart ve Flomax

Doktorunuz Avodart ve Flomax’ı birlikte kullanmanızı önerebilir. Avodart, 5-alfa redüktaz inhibitörleri sınıfı bir ilaç olan Dutasteride’in ticari ismi. Bu ilaçlar prostat büyümesine sebep olan maddelerin üretimini engeller. Avodart kullanan hastaların prostat bezleri küçülür. Böylece hastaların idrar yapmaları kolaylaşır ve idrar yapma sıklıkları azalır. İlacın bu etkileri de prostat ameliyatı ihtimalini azaltır.

Flomax ise tamsulosin ilacının ticari ismi. Bu ilaç da iyi huylu prostat büyümesinin sık idrar yapma, idrar tutamama ve idrar yaparken hissedilen ağrı ve acı gibi etkilerini azaltmada kullanılır. Tamsulosin alfa bloker (alfa engelleyici) sınıfı bir ilaçtır. Prostat ve idrar kesesindeki kasları gevşeterek idrar yapmayı kolaylaştırır.

Çinkonun önemi

“Hint Üroloji Derneği”nin 2011 yılında yaptığı bir araştırmaya göre düşük çinko seviyesi iyi huylu prostat büyümesiyle ilişkili bir durum. Sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında,  prostat hastalarının prostat bezindeki çinko seviyesi %61 oranında, kanlarındaki çinko seviyesiyse %18 oranında daha azdır. Prostat bezindeki çinko oranının azalması oldukça önemli bir durumdur. Çünkü bu bezdeki çinko yoğunluğu vücudun diğer bölgelerinden çok daha fazladır.

Uzman görüşü

Yukarıda bahsedilenler göz önünde bulundurulduğunda çinko takviyelerinin iyi huylu prostat büyümesini engellemede kullanılması oldukça mantıklı gözükebilir. Ayrıca alternatif tıp kitaplarında ve internette okuyacağınız birçok makalede de bu doğrultuda tavsiyeler bulunabilir. Fakat bu teoriyi destekleyen yeterli sayıda bilimsel bulgu yoktur. Dahası, “Ürolojik Bakım” dergisinin yayınladığı bir makalede özellikle çinko takviyesi haplarının iyi huylu prostat büyümesinin semptomlarını kötüleştirebileceği ve kanser dahil birçok prostat sorununa yol açabileceği belirtilmektedir. Ayrıca yüksek dozda çinko alımı bağışıklık sistemini zayıflatır, vücuttaki testosteron seviyesini arttırır ve iyi huylu kolesterolü düşürürken kötü huylu kolesterolü yükseltir. Çinko takviyeleriyle ilgili çok fazla bilimsel araştırma yapılmış olmasa da günümüze dek elde edilen bulgular, yüksek miktarlarda çinko alımının insan sağlığı için oldukça zararlı olduğuna işaret etmekte. 

Tedaviye uygunluk

Çinkonun, Avodart ve Flomax ile birlikte kullanılmasından kaynaklanan ciddi yan etkiler bulunmamakta. Fakat bu durum hiçbir yan etki ve zararın bulunmadığı anlamına da gelmez. Bu yüzden bu ilaçları kullanan hastaların çinko takviyesine başlamadan önce doktorlarıyla görüşmeleri doğru olacaktır. Dutaseride ve tamsulosin birlikte kullanıldığında 200 civarında ilaçla birlikte kullanılmaları ciddi tehlikeler yaratabilmekte. Öte yandan çinko da 70 farklı ilaçla etkileşime girmekte.