AVICAP 30 MG 30 YUM.KAPSÜL

ATC: A11CA01

BARKODU: 8699828190011

FİYATI: 3,89TL

ETKEN MADDE: Vitamin A, plain – vitamin a

ÜRETİCİ: KOCAK FARMA

A Vitamini eksikliğinde. Yetişkinde günde 1-2 defa. Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, hipervitaminoz, böbrek yetmezliği.Prospektüs FORMÜL: Her kapsül 30.000 IU A Vitamini (Retinol Palmitat) içerir. Ayrica koruyucu olarak Nipagin,Nipazol, renk maddesi olarak 4R Ponceaux ve antioksidan olarak da çok az E Vitamini mevcuttur.

FARMAKOLOJIK ÖZELLIKLERI: A vitamini büyüme, normal embriyonik gelisim, epitel dokularin yapimi, korunmasi ve gelismesi, hipofizin, bulbus olfaktoriusun ve görmenin normal gelisimi ve fonksiyonu, bagisiklik sistemi, üreme ve tümörlere karsi direnç için gereklidir. Enfeksiyonlara karsi direnci artirir.A Vitamini eksikliginde ilk ortaya çikan belirtilerden biri gece körlügüdür. Ayrica keratinizasyonun artmasi nedeniyle özellikle kornea epitelinde kuruma ve bunun sonucu kseroftalmi ve körlük görülebilir. Eksikligi ayrica tat, koku alma ve isitme bozukluklarina neden olur.

FARMAKOKINETIK ÖZELLIKLERI: A Vitamini gastrointestinal bölgeden kolayca absorblanir. Eger ester formunda absorblanmissa pankreatik enzimlerle hizla retinol’ e hidroliz olur, daha sonra absorblanir. Retinol, kanda spesifik bir µ – globulin olan Retinol baglayan proteinlere bagli olarak tasinir. Pik plazma konsantrasyonu 400-1200 pg/l’ dir. Retinolün bir kismi karacigerde depolanir.

Bir kismi glukuronik asitle konjugasyona ugrar ve bunu takiben retinal ve retinoik asite oksitlenir. Bunlar ve diger metabolitler idrar ve feçesle atilir. ENDIKASYONLARI: A vitamini eksikliginin tedavisinde kullanilir. KONTRENDIKASYONLARI: A Vitaminine karsi duyarliligi olanlarda ve A hipervitaminoz olgularinda kontrendikedir. Retinoidlerle tedavi edilen hastalarda, karaciger sirozu olanlarda ve ileri derece böbrek yetmezliklerinde kullanilmamalidir.

UYARILAR

Yüksek dozda A vitamini alinirsa, akut ve kronik zehirlenme tablolari ortaya çikar (bakiniz-Yan etkiler). Uzun süre yüksek doz (2500 IU/kg’ in üstünde) A vitamini verilen hastalar hipervitaminöz belirtileri isin gözlenmeli ve günde 5000 IU/kg’ lik maksimum doz asilmamalidir. 150.000 IU’ nin üstündeki günlük dozlar alti hafta sonra hastaligin seyrine göre 50.000 – 100. 000 IU’ lik idame dozlarina düsürülmeli veya tedavi sonlandirilmalidir. 18 aydan daha fazla bir süre, günde 50.000 IU, 2 ay boyunda günde 500.000 IU ve 3 gün üst üste 1 milyon IU A Vitamini alinmasi durumunda kronik toksisite ortaya çikar. Avicap gerekmedikçe önerilen doz ve sürenin üstünde kullanilmamalidir.

Bebeklerde uzun süre A vitamini kullanimi epifizlerin zamansiz kapanmasina neden olabilir. DIKKAT: Hamilelerde Kullanimi:Yüksek doz A vitamininin potansiyel teratojenik etkisi nedeniyle, özellikle bir A vitamini eksikligi tedavisi isin gerekli olmadikça hamileligin erken dönemlerinde kullanilmamalidir. (Bazi fetüs anomalileri bildirilmistir.) Emzirenlerde Kullanimi:Ilacin süte geçip geçmedigi bilinmemektedir. Bebeklerde bir problem yarattigi da gösterilmemistir.

Ancak pek çok ilaç süte geçtigi için tedbir olarak ilacin bu durumda kullanilmamasi tavsiye edilmektedir. YAN ETKILER/ADVERS ETKILER: Asiri doz A vitamini alinmasi sonucu ortaya çikan semptomlar asagida özetlenmistir: – Akut hipervitaminöz A: Bas agrisi, bas dönmesi, bulanti-kusma, halsizlik, bebeklerde fontanellerde sisme (Maria-see sendromu), yetiskinlerde ise beyin psödotümor denilen beningn intrakranial hipertansiyon seklinde kafa içi basinçta artma. – Kronik hipervitaminöz A: Genel Tablo: Yorgunluk, uyusukluk, uyku bozukluklari, psisik bozukluklar, hiperirritabilite, bas agrisi,istahsizlik, bulanti-kusma. Kan: Burun kanamasi, nadiren hipoprotrombinemi. Göz: Papilla ödemi, çift görme.

Deri ve Mukoz Membranlar: Epitel dokularinin dökülmesi, kasinti, Saç Dökülmesi, ciltte kuruma, dudaklarda çatlama, Iç Organlar: Hepatomegali ve daha nadir görülen splenomegali, Genital Organlar: Menstrual bozukluklar (çok nadir). Iskelet Sistemi: Kemik ve eklem agrilari, uzun kemiklerde kortikal hiperostoz, çocuklarda epifizin zamanindan önce kapanmasi. “BEKLENMEYEN BIR ETKI GÖRÜLDÜGÜNDE DOKTORUNUZA BASVURUNUZ” ILAÇ ETKILESMELERI: Yüksek dozda E vitamini, A vitamininin absorbsiyonunu azaltir. Avicap, A vitamini içeren multivitamin preparatlari ile ayni anda kullanilmamalidir. KULLANIM SEKLI VE DOZU: Eriskinlerde ve 8 yasin üzerindeki çocuklarda: 3 gün süre ile günde 90.

000 I.U – 120.000 I.U (3-4 kapsül), bunu takiben 2 hafta süre ile günde 60.000 I. U (2 kapsül) Avicap verilir. 1 – 8 yas arasindaki çocuklarda: 10 gün süre ile günde 30.000 I.U (1 kapsül) Avicap verilir. Eriskinlerde ve 8 yasin üzerindeki çocuklarda: 2 ay süre ile günde 10.

000 I.U – 20.000 I.U A vitamini ile idame tedavisi yapilmasi tavsiye edilir. DOZ ASIMI: Çocuklarda 350.

000 IU, eriskinlerde ise 2.000.000 IU’ yi asan dozlarda akut toksisite tablosu ortaya çikar. Bu durumda bebeklerde kafa-içi basinç artar, fontaneller siser, hiperirritabilite, kusma ve istahsizlik gelisir. Yetiskinlerde sedasyon, bulanti-kusma, eritem, kasinti, deri döküntüleri meydana gelir.

Derhal doktora danisilarak gerekli önlemler alinmalidir. SAKLAMA KOSULLARI: 25oC’ nin altindaki oda sicakliginda muhafaza ediniz. Çocuklarin ulasamayacaklari yerlerde ve ambalajinda saklayiniz. TICARI TAKDIM SEKLI VE AMBALAJ MUHTEVASI: Her birinde 30.000 IU A Vitamini bulunan 30 adet yumusak kapsül, cam sisede.

RUHSAT SAHIBI VE ADRESI: Koçak Farma Ilaç ve Kimya Sanayi A.S. Baglarbasi, Gazi Cad. No: 64-66 Üsküdar/ISTANBUL 0.216 4925708 0.

216 3347888 RUHSAT TARIHI VE NO: 28.10.1993 – 166/55 IMAL YERI: KOÇAK ILAÇ SANAYI A.S. Organize Sanayi Bölgesi Çerkezköy/TEKIRDAG 0.

282.7581112 Reçete ile satilir.