Atletleri nasıl motive etmelisiniz?

Bir atlet; azim, kararlılık ve enerji ile yeni bir egzersiz programına başladıktan sonra zamanla motivasyon kaybı yaşayabilir. Koşmayı ertelemek, bahaneler uydurmak ya da antrenman sırasında tüm gücünü kullanmamak gibi kötü alışkanlıklar, birçok atletin formdan düşmesine ve hatta atletliği bırakmasına dahi sebep olabilir. Profesyonel atletler ise motivasyon seviyelerini, kendilerini başarıya şartlayarak korurlar. Arkadaşları, antrenörleri ve destekçileri, profesyonel atletlerin motivasyonlarını korumasına yardımcı olan faktörlerdir.

Adım 1

Tanıdığınız atleti sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanması ve antrenman sonuçlarını internette paylaşması konusunda teşvik edin. Bu durumun sonucu olarak gelen yorumlar onu daha iyi sonuçlar almaya teşvik edecektir. Eğer bir atlet, her antrenmanının sonucunu sosyal medya sitelerine yazma alışkanlığı edinirse sosyal medya sitesine sonuç yazmadığı günlerde bu durum arkadaşları ve antrenörü tarafından kolaylıkla takip edilebilir.

Adım 2

Atleti motive edecek müziklerden oluşan bir parça listesi oluşturun. Tanıdığınız atletin  ne tarz müziklerden hoşlandığını öğrenin ve tercih ettiği tarzda neşeli ve hızlı müzikleri parça listesine dahil edin.

Adım 3

İlgisini tekrar kazanmasını sağlamak adına ona yeni güzergahlar tavsiye edin. Bu atlet, eğer genellikle düz yüzeyde koşuyorsa eğimli bölgelerde de koşmasını tavsiye edin. Kapalı alanda koşan koşucular için açık alanda koşmak; belirli bir parkurda koşan koşucular içinse uzun yollarda koşmak ilgi çekici olabilir.

Adım 4

Atlete bir sonraki antrenmanı sırasında eşlik edin. Yanından bisikletle de geçseniz, onunla beraber de koşsanız, varlığınız arkadaşça bir rekabeti tetikleyebilir ve arkadaşınızın elinden gelenin en iyisini yapmasını sağlayabilir.

Adım 5

Atletin, hedeflerine ulaştığında yaşayacaklarını görselleştirecek etkili ve yüreklendirici resimleri göstermeniz, onun hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıracak bir şeydir. Hayallerini bir yere not etmesi için onu yüreklendirin çünkü bu davranış onun hayallerini olabildiğince gerçeğe yakın bir hale getirecektir. Ayrıca, ona kendisinden her şüphe duyuşunda ve her umutsuzluğa düşüşünde bu notları hatırlamasını telkin edin. 

Adım 6

Atletin kendisine “bir 5K yarışına girmek” gibi bir hedef belirlemesine yardım edin. Bir hedef için çalışmak birçok atleti motive eden bir durumdur ve bu durum, atletlerin hedeflerine ulaşmaları için çok daha sıkı çalışmalarını sağlar. Atletin hedeflerini kağıda dökmesini sağlamak da hedeflerini daha somut bir hale getirir.

Adım 7

Bazı hedeflerine ulaşması karşılığında ona, yeni ayakkabılar veya ekipmanlar ya da en basitinden altın bir yıldız gibi ödüller teklif edin. Atlete, peşinden koşabileceği ufak hediyeler, daha ufak bedenli bir kot gibi, vermek de oldukça etkili bir motivasyon aracı olabilir.