Astıma İyi Gelen Bitkiler Nelerdir ?

Astımsolunum güçlüğüne neden olan bir sağlık sorunu. Solunum yollarındaki iltihaplanma ve daralmayla gelişiyor. Alerjiler, hayvan tüyleri, tozlar, sigara dumanı gibi pek çok nedenle etkileşebiliyor. Üstelik tam olarak tedavi edilemiyor. Elden en fazla astım krizlerini azaltmak ve hafifletmek için çeşitli önlemler almak geliyor. Bu önlemlerin başında da yaşam alanlarını astıma göre düzenlemek var. Ardından kullanılan ilaçlar ikinci sırayı alıyor. Son olarak da tedavinin yanı sıra kullanılabilecek bitkisel yardımcı tedaviler geliyor.

Astıma iyi gelen bitkiler

Astıma iyi gelen , solunumu kolaylaştıran bitkilerin başında andız otu geliyor. Andız otu sulak ve rutubetli olan hemen her bölgede yetişir. Bu nedenle yol kenarında bile bu bitkiye rastlamak mümkündür. Boyu yaklaşık 2 metreye kadar erişebilir, aynı zamanda çok uzun ömürlüdür. Yıllarca yaşamına devam edebilir. En belirgin özelliği sarı papatyamsı çiçekleridir. İçeriğindeki inulin ve meyve şekeri sayesinde pek çok soruna iyi gelir. Ancak bu sorunların başında tahmin ettiğiniz üzere astım gelmektedir. 

Andız otunun pek çok şekilde kullanılabildiği görülür. Ancak çay olarak tüketilirse etkisi daha belirgin olur. Bunun için andız otunun kökleri doğranır ve suda kaynatılır. Yani kısaca tipik çay gibi demlenir ve içilir. Bu şekilde balgam sökülür, öksürük kesilebilir, Bronşit ve soğuk algınlığına bire birdir. Ayrıca Nefes Darlığına da iyi gelir. Tabii bununla sınırlı kalmaz ve sindirim sistemine, boşaltıma hatta sinir sistemine bile yararlıdır. Ancak çok fazla kullanılmaması gerekir. Çünkü ishale, kramplara hatta bazı durumlarda felce bile neden olabilir. Bu nedenle öncelikle doktora danışılmalı ve doktorun tavsiye ettiği miktarda tüketilmelidir. 

Deve tabanı: Deve tabanını hepimiz görmüşüzdür. Hiç olmadı adını mutlaka duymuşuzdur. İşte bu aşina yüz de astımla baş etmenin bir diğer doğal yolu. Altın sarısı çiçekleriyle dikkat çeker. İçeriğinde bol miktarda müsilaj, çeşitli alkaloidler ve organik asitler bulunur. Hem çiçekleri hem de yaprakları kullanılabilir. Yaprakları yarım saat kadar kaynatıldıktan sonra hem içilebilir, hem de buharı solunabilir. Bu şekilde astımın en büyük tetikleyicilerinden balgam ve nefes darlığı büyük ölçüde yok edilir. Ayrıca bronşit ve soğuk algınlığına da bire birdir. Tabii devetabanının tek faydası astıma değildir. Aynı zamanda sinirleri yatıştırır, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar ve ağrıları hafifletir. Ancak çok fazla kullanmak etkisini azaltacağından zararlı olabilir. Bu nedenle yılda en fazla 6 hafta kullanılması tavsiye edilir. 

Maydonoz: Maydonoz hepimizin bildiği bir dost. Pek çok şeye iyi geldiği biliniyor. Örneğin idrar söktürücü ve böbrek taşlarının bir numaralı düşmanı olduğu haberi hiçbirimizi şaşırtmaz. Anca maydonuzun hiç bilmediğimiz yönleri de var. Bunlardan biri de astıma ve solunum yolları hastalıklarına iyi geldiği. Maydonuzun içeriğinde bol miktarda A, C, E ve K vitaminleri ile demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt ve fosfor var. Bu maddeler de çeşitli şekillerde etkileşerek solunum yollarını temizliyor ve daha kolay soluk almayı sağlıyorlar. Sonuçta astım krizleri azalıyor, oluşan krizlerinse şiddeti büyük ölçüde düşüyor. Bu nedenle siz de astım hastasıysanız menünüze maydonuz eklemekten çekinmeyin. Örneğin salatanıza ya da çorbalarınıza maydonoz ekleyebilirsiniz ya da sandviçlerinizin içine biraz da maydonoz koyabilirsiniz. Hatta bazı insanlar gibi maydonuzun suyunu çıkartıp içebilirsiniz. Ancak ne yapıyorduk? Tabii ki her bitkisel tedaviye başlamadan önceki gibi önce doktorumuza başvuruyor, ardından bir sakınca yoksa doktorumuzun tavsiye ettiği oranlarda maydonoz tüketiyoruz.

Astıma iyi gelen bitkiler hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özet tavsiyeler için uzman yorum olarak