Astıma ilk yardım

Astım zor bir hastalık, krizlerin ne zaman geleceği belli olmuyor. Bu nedenle astım krizlerine ve acil durumlara her zaman hazırlıklı olmak gerekiyor. Astımınızı uzun yıllardır kontrol altında tutuyor olabilirsiniz ama günün birinde aniden astım krizine tutulabilirsiniz. Astım krizini zararsız atlatmak için yapmanız gerekenlerse: acil durumlar hakkında bilgi sahibi olmak, astım krizinin nasıl bir şey olduğunu öğrenmek ve acil astım tedavisi hakkında bilgi edinmek. 

Astım krizi belirtileri

Öksürük

Nefessizlik

Göğsün sıkışması

Hırıltı

En belirgin astım belirtileri bunlar. Ama belirtilerin ne kadar yoğun olacağı krizin ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak değişiyor. Örneğin bu hafif bir astım kriziyse yürürken göğsünüzde ağrı ve nefessizlik hissedebilirsiniz. Daha sonra oturup dinlendiğinizde iyileşir. Ama ciddi astım krizleri ölümcüldür. Belirtiler bu sırada kontrolden çıkar ve tehlikeli bir hal alır. Bu durumda da vakit kaybetmeden ilk yardım yapılmalıdır ya da hasta acil servise götürülmelidir. 

Acil astım krizlerinin belirtileri

İşte astım krizi için acil durum alarmı veren işaretler: 

Ciddi şekilde nefessiz kalmak, hatta hareket halinde değilken bile nefes alamamak

Yürürken, konuşurken ya da normal aktiviteler yaparken zorluk çekmek

Endişe ve korku

Astım spreyi kullanılmasına rağmen hala hiçbir düzelme olmaması

Dudakların ve tırnakların mavimsi bir renk alması

Kafa karışıklığı

Bitkin ve yorgun hissetmek

Bilinçsizlik

Kaburgadaki derinin çekilmiş gibi görünmesi

Eğer astımınız değil de alerjiniz varsa bu da anafilaksi şoku yaratabilir. Anafilaksi çok ciddi bir durum ve belirtileri şöyle:

Deri döküntüleri

Boğazda şişlik

Bilinçsizlik

Nefes almada zorluk, göğüs sıkışması

Yutkunma zorluğu

Ses kısıklığı

Kusma, ishal ve kramplar

Solgun ya da kırmızı yüz

Astımla anafilaktik şok bazen karıştırılabiliyor. Sizin de astımınız varsa böyle bir şok durumunda astım tedavisi uygulanmalı.

Astım krizi için acil durum planı nasıl yapılır?

Doktorunuzla birlikte astım krizi durumunda yapılabilecekler için bir acil durum planı hazırlamalısınız. Örneğin yeşil, sarı ve kırmızı alarmlar olabilir.

Yeşil alarm. Belirtiler azar azar kendini gösteriyorsa ve aktivitelerinizi yapabiliyorsanız yeşil alarm zamanı demektir. Günlük astım spreylerinizi ve ilaçlarınızı kullanırsanız bunu kontrol altına alabilirsiniz.

Sarı alarm. Astım belirtileri bu evrede epey belirgindir. Ayrıca kısa sürede astım belirtileri artarak devam eder. Durumun daha ciddi bir hal almaması için hemen ilaçlarınızı almalısınız.

Kırmızı alarm. Bu evredeyseniz durum çok acil demektir. Siz ya da çevrenizdeki birinin bu evreye girdiğini görmek acilen doktora gidilmesi gerektiğinin işaretidir. Belirtiler fazlasıyla yaşanır, vücut ilaçlara tepki vermez. Kırmızı alarm durumu çok sık başınıza gelebilecek bir durum değil ama siz yine de her zaman ona karşı hazırlıklı olun. Olası bir astım krizinde uygulamanız gereken birkaç adım var:

Acil durumlarda içmeniz gereken ilaçları doktorunuzun önerdiği şekilde için.

Yapabiliyorsanız zirve akımölçer kullanın.

Hemen bir ambulans çağırın ya da birinden sizi hastaneye götürmesi için yardım isteyin.

Son olaraksa sakın gecikmeyin çünkü astım krizleri ölümcül olabiliyor.

Ayrıca acil durumlar için yanınızda adınızı, yakınlarınızdan birinin adını, doktorunuzun adını, içtiğiniz ilaçları, ilaçlarınızı ne şekilde kullandığınızı içeren bir not defteri bulundurun. 

Unutmayın astım krizleri ilk müdahale iyi yapıldığı sürece zararsız. Ama geç kalındığı durumlarda ölümcül olabiliyor. Astım krizleri ve acil durum planları hakkında doktorlarımızdan yardım isteyebilirsiniz.