Astım hastalarına uygun egzersizler

Nefes darlığı, daha iyi nefes alabilmek için kullanılan spreyler, öksürük. Astım nefes alıp verişimizi etkileyen bir sorun ve çeşitli ilaçlarla kontrol altına alınıyor. Ama astımlı kişiler ne bir merdiven çıkabiliyor ne de spor yapabiliyorlar. Peki ya gerçekten böyle mi? Astım hastaları ellerini kollarını kıpırdatmadan oturmalı mı? Onlar da spor yapamaz mı? Tabii ki yapabilirler. Çünkü spor hayatın her aşamasında gerekli, üstelik de daha rahat nefes almamıza yardımcı.  

Astım tedavisinin asıl amaçlarından biri sorunsuzca sağlıklı bir yaşam sürebilmenizi sağlamak. Sağlıklı yaşamın anahtarıysa egzersiz ve diğer fiziksel aktiviteler. İlaç almak, astım tetikleyicilerinden uzak durmak, akciğerlerinizle ilgili testlere girmek gibi şeylerin yanında bir de spor yaparsanız gayet sağlıklı olabilirsiniz.

Ne tür egzersizler astım hastalarına uygun?

Kısa süreli ve aralıklı sporlar astım hastaları için en uygun olanlar. Örneğin voleybol ya da jimnastik bu sporlardan. Hatta güreş bile. Ama uzun soluklu olanlar ve aralıksızca devam edilmesi gereken sporlar astım hastalarına pek uygun değil. Örneğin futbol, basketbol, hokey ya da uzun süre boyunca koşmak astım belirtilerinizin daha da kötüleşmesine neden olabilir. Soğuk havada yapılması gereken sporlar da astım hastaları için uygun olmayan sporlar grubunda. Örnek verelim: buz hokeyi, kayak, snowboard.  Her ne kadar uygun olmasa da astım hastaları da bu sporları bazen yapabiliyor.

Yüzme de dayanıklılık isteyen bir spor olmasına rağmen uzmanlara göre astım hastalarına uygun. Çünkü soğuk ve nemli bir ortamda yapılıyor. Ayrıca yüzme birçok açıdan en sağlıklı spor olarak görülüyor. Çünkü tüm vücudunuzu çalıştırdığı için bedensel sağlığınızı korumanıza çok yardımcı olur. 

Astım hastaları için ideal olan diğer sporlar bisiklete binmek, aerobik, kısa süreli koşu, yürümek ya da koşu bandına binmek gibi aktiviteler. 

Egzersiz yaparken astımımla ilgili neleri kontrol etmeliyim?

Egzersiz ya da spora başlamadan önce mutlaka spor öncesinde kullanmanız gereken astım ilaçlarınızı alın. 

Egzersize başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapın ve egzersiz sonrası dinlenmenize önem verin.

Hava soğuksa kapalı alanlarda egzersiz yapmaya özen gösterin. Çünkü soğuk hava da astım için zararlı. Kapalı alanda olma imkanınız yoksa ağzınızı ve burnunuzu örtecek bir maske takarak egzersiz yapabilirsiniz.

Alerjik astımınız varsa hava kirliliği olan bir dış mekanda egzersiz yapmamalısınız. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde astımınızı tetikleyecek dış mekan egzersizleri yapmamanız gerektiği.

Soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyon kaptıysanız egzersiz ya da sporunuza bir süre ara vermelisiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta kendinize uygun bir tempoda egzersiz yapmanız. Çünkü siz bir astım hastasısınız ve diğer insanlar gibi yoğun tempolu egzersizler yapmak sizin için uygun değil. 

Hem fiziksel hem ruhsal sağlığınız açısından spor yapmak çok önemli. Unutmayın, astım egzersizden kaçmanız için geçerli bir neden değil. Astımı olan birçok insan egzersiz yapmaya devam ediyor. Yeter ki nasıl egzersizler yapacağınız bilin. İyi bir tedavi programına ek olarak yapılacak spor aktiviteleri kendinizi çok daha sağlıklı ve zinde hissetmenize yardım edecektir. Hangi sporu yapacağınız ya da spor sırasında nelere dikkat edeceğiniz konusunda kararsız kaldıysanız bunu doktorunuzla görüşebilirsiniz. Veya astım hastalarının ne gibi egzersizler yapması gerektiğini uzman yorum olarak danışarak kendiniz için uygun bir spor programı oluşturabilirsiniz.

Egzersiz sırasında astım atağı geçirirsem ne yapmalıyım?

Eğer egzersiziniz sırasında astım belirtileriniz artmaya başladıysa egzersizi bırakın ve egzersiz öncesinde kullandığınız astım ilacınızı kullanın. Belirtileriniz bir süre sonra tamamen geçtiyse egzersizinize geri dönebilirsiniz. Ama siz egzersize başlayınca belirtiler yeniden geri gelirse doktorunuzu aramanızda fayda var. Yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir.