ASPIRIN 500 MG 20 TABLET

ATC: N02BA01

BARKODU: 8699546010011

FİYATI: 4,01TL

ETKEN MADDE: acetylsalicylic acid – asetilsalisilik asit

ÜRETİCİ: BAYER TURK

Analjezik, antipiretik ve antienflamatuar. Ağrı ve ateş: Yetişkin 3-4 saatte bir 300mg – 8 saatte bir 1gr. Çoculta 60mg/kg/gün 4 saatlik dozlara bölünerek. Artrit 80-100mg/kg/gün. Antiagregan 75-325mg/gün. Gebelik kategorisi D.

Anne sütüne geçer. Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, gastrointestinal kanama geçirmiş olanlar, hemofili, hipoprotrombinemi gibi hemorajik rahatsızlığı olanlar. Çocuk ve gençlerde viral hastalıklarda reye sendromuna neden olabilir. Etkileşim; antikoagülanlar, oral hipoglisemiyanlar, probenesid, sülfinpirazon, spironolakton, alkol, kortikosteroidler, pirazolon türevleri, üriner alkalileştiriciler, fenobarbital, propranolol.

YAN ETKİLERİ

gastrointestinal sistemde kanama ve ülser, kulakta çınlama, vertigo, reversible duyma kaybı, kanama zamanının uzaması, lökopeni, trombositopeni, plazma demir konsantrasyonunda düşme, ürtiker, prurit, angioödem, astma, anaflaksi.