Aşırı tüylenme neden olur?

Hirsutismus tüylenme ya da aşırı kıllanma sorunu. Hirsutizm diye de geçer. Suçlusu erkeklik hormonları. Erkeklik hormonuna androjen deniyor ve tüm kadınlarda bulunuyor. Ama bazılarında ya aşırı salgılanıyor ya da kadının androjene hassasiyeti fazla oluyor.

Birçok androjen türü var. En popüleri testosteron. Erkeklerde sperm oluşturuyor. Sesi kalınlaştırıyor. Kadınlardaki miktarı çok daha az. Ama faydası çok fazla:

•    Cinsel isteği arttırıyor

•    Adet döngünüzü etkiliyor

•    Doğurganlığınızı etkiliyor

Tüylenme problemi yaşayan kadınların neredeyse yarısında testosteronda sorun yok. Ama androjen hormonları bir tane değil. Örneğin dehidroepiandrosteron ve androstenedion da var. Onlar da testosteronun işaretleri.

Menopoz öncesi dönemde kadınlar

Menopoz öyle pat diye gelmiyor. Önce işaretleri baş gösteriyor. Bu dönemde yaşanan tüylenmenin birçok farklı nedeni var.

Polikistik Over Sendromu: Henüz menopoza girmemiş bir kadın tüylenme problemi yaşıyorsa bunun nedeni çok büyük olasılıkla polikistik over sendromu. Yumurtalıkların etrafında birden fazla kistten oluşan yapılaşmalara polikistik over deniyor. Sadece tüylenmeye değil kilo almaya, adet döngüsünün bozulmasına ve sivilceye neden oluyor.

Aşırı hassaslık: Tüylenme yaşayan kadınların yaklaşık dörtte birinde hiçbir hormonsal bozuklukla karşılaşılmıyor. Sorumlu sadece androjene karşı fazla hassas olmanız. Androjen sizi diğer kadınlardan daha fazla etkiliyor.

Cushing hastalığı: Ani kilo artışı, göğüste ve karında şişlikler Cushing hastalığının belirtileri. Nadiren de olsa tüylenme bu belirtileri takip ediyor.

Doğumsal adrenal hiperplazi: Böbrek üstü bezlerini etkileyen doğuştan gelen bir sorun. Sonuçlarından biri de tüylenme.

Tümör: Androjen seviyesinin yükselmesine neden olan ya da androjen üreten bir tümör de tüylenme nedeni olabilir.

İlaçlar: Örneğin atletlerin kas üretmek için kullandığı anabolik steroidler oldukça tehlikeli. Tüylenme de cabası.

Akromegali: Halk arasında kemik irileşmesi olarak bilinen akromegalide vücut fazlasıyla büyüme hormonu salgılıyor. Eller, ayaklar devleşiyor. Hormonlar fazla olunca tüylenme başlamasına da şaşırmamalı.

Menopoz döneminde kadınlar

Yaş ilerliyor, adet döngüsü bitiyor, menopoz kapıyı çalıyor. Kolay bir değişim değil; tüm beden ister istemez etkileniyor, hormonlar alt üst oluyor. Bazı kadınlarda hormon dengeleri değişince, testosteron artınca tüylenme de beraberinde geliyor.

Tedavisi mümkün mü?

Evet mümkün. İlk seçenek tüylerin çeşitli yöntemlerle alınması. İlaç tedavisi buna eşlik ediyor. Doktor zayıflamanızı önerebilir.

Tüyleri yok etmenin günümüzde onlarca yolu var. Zaten bir kadın olarak siz de hepsini biliyorsunuz ve kullanıyorsunuz. Ama biz bir kez daha tekrarlayalım:

•    Tıraş

•    Rengini açma

•    Ağda veya sir ağda

•    Elektroliz (tüyleri parçalamak için küçük elektrik akımları kullanılıyor)

•    Lazer epilasyon

•    Tüy dökücü krem ya da köpükler

İlaçlar. İkide bir tekrar çıkacaklarsa tüyleri yok etmenin anlamı yok. Bu noktada ilaçlar devreye giriyor. Ağız yoluyla alınan bu haplar altı ay boyunca kullanılmalı. Çünkü çıkan tüyler tam altı ay yaşayabiliyor. Hapların ilki adet gününüzün başında alınıyor. 21 gün boyunca içiyorsunuz. 7 gün ara veriyorsunuz. Ardından döngü yeniden başlıyor. Bu ilaçların en meşhuruysa doğum kontrol hapları.

Eflornitin. Alternatif bir tedavi yöntemi. Hem menopoz öncesi hem de menopozdaki kadınlar kullanabiliyor. Yüzünüzde aşırı tüylenme varsa, tüy dökücü yöntemler tek başına yetersizse, ilaçlar da işe yaramıyorsa doktorunuz eflornitin deneyebilir.

Günde iki kez yüzünüze sürdüğünüz krem cildinizin pürüzsüzleşmesine yardım ediyor. Beş dakika sonra üzerine makyaj yapabiliyorsunuz. Ama dört saat boyunca yıkamamanız gerekiyor. Eflornitin tüylerin yeniden çıkmasını engelliyor. Ama kullanmayı bırakırsanız 8 hafta sonra tüyler yeniden ortaya çıkabilir.