Aşırı Terleme Nedenleri ve Teşhisi

Terlemek epey rahatsız edici bir durum. Ancak yaşamın doğal ve sağlıklı bir parçası. Vücudun kendini soğutma mekanizması olarak algılanabilir. Tabii aşırı terlemek sosyal yaşamda ve ilişkilerde işinizi zorlaştırıp hayatı zindan edebilir. Asıl soru şu: aşırı terlediğinize nasıl karar vereceksiniz? Vücudunuzun ihtiyacı olan terleme miktarınız ne? Gelin birlikte bakalım.

Neden terliyorum?

Terlemek vücut sıcaklığının normalde kalmasına yardımcı. Vücudun iç sıcaklığının düşmesi için bir yöntem. Vücut sıcaklığınız yükseldiğinde, ter bezleriniz daha fazla ter üretmek için tetiklenir. Bunun nedeni ateşinizin olması, bulunduğunuz ortamın sıcak olması ya da egzersiz yapmanız olabilir. Ayrıca duygusal durumlar da terlemenize neden olabilir. Örneğin sinirli olduğunuzda terlemeniz çok doğal. Beslenme alışkanlıklarının da terleme üzerindeki etkisi yadsınamaz. Alkol ve baharatlı yiyecekler daha fazla terlemenize neden olabilir.

Terlemenin ne kadarı normal?

Aşırı terleme durumu yaşınıza, cinsiyetinize ve vücut kitle endeksinize göre değişebilir. Ayrıca nerede yaşadığınız da bu konudaki değişkenlerden. Yaşadığınız iklim ne kadar sıcaksa o kadar fazla terlersiniz. Koşuyorsanız, iş yapıyorsanız ya da spor yapıyorsanız da fazla terlemeniz normal karşılanabilir. 

Aşırı terleme ne?

Aşırı terleme yani vücudunuz ihtiyacı olduğundan daha fazla terlemesi. Örneğin oturduğunuz yerde terlemeye başlıyorsanız bu aşırı terleme sınırlarına girer. Aşırı terlemenin tıbbi terimlerle ifadesi ise Hiperhidroz.

Hiperhidrozda vücudun kendini soğutma mekanizması ihtiyacınız olduğundan 4 – 5 kat daha fazla çalışır. Daha fazla terlemenize neden olur. Her insanın terleme ihtiyacı farklı olacağından kimin için ne kadar terin aşırı olduğunun cevabını vermek zor. Bu sorunun uluslararası geçerlilikte bir cevabı var: aşırı terlediğinizi düşünüyorsanız aşırı terliyorsunuzdur.

Vücudunuzun belli bir bölgesinden çok fazla terliyorsanız bu da hiperhidroz olarak sayılabilir.

Aşırı terleme nedenleri

Genellikle aşırı terlemenin bir nedeni olmaz. Doktorlar genelde bu durumu nedensiz terleme olarak adlandırabilir. Genlerin bu konu üzerinde bir etkisi söz konusu tabii. Genellikle ortada bir neden görülmemesinin nedeni hiperhidrozu olan kişilerin ter bezlerinin boyutunun, sayısının ve yerinin normal olması. Tabii ki terlemeyi etkileyecek başka birçok neden olabilir. Buna bazı ilaçlar ve hastalıklar da dahil.

Frey Sendromu belli yiyecekler yendiğinde yüzün tek bir yanında meydana gelen terleme durumunun adı. Tükürük bezlerinin yakınlarındaki bir yaralanma ya da cerrahi müdahale bu duruma neden olabiliyor.

Hormonsal sorunlar için kullanılan ilaçlar, diyabet ve tiroit hastalıkları da aşırı terleme nedenlerinden.

Bazı Yüksek tansiyon ilaçları ve antidepresanlar.

Aşırı terlemenin nedeni enfeksiyonlar, bazı kanser türleri, kalp ve akciğer hastalıkları, Menopoz ve bazen de felç olabilir.

Aşırı terleme teşhisi nasıl konur?

Aile hekiminiz hiperhidrozunuzun ne türden olduğuna karar verebilir. Bunun için sorunun köküne inmesi gerekir. Bu yüzden bazı enfeksiyon ve hastalık risklerine karşı test yaptırmanız istenir. Altında yatan başka bir neden varsa bu nedenin tedavi edilmesinden sonra terleme de ortadan kalkabilir.

Doktorunuzun sorularına hazırlıklı olmalısınız.

Bütün vücudunuz mu yoksa vücudunuzun belli bir bölümü mü terliyor?

Ne zaman terliyorsunuz? Hangi durumlar terlemenize neden oluyor?

Düzenli olarak aldığınız bir ilaç var mı?

Son zamanlarda yeni bir ilaç kullanmaya başladınız mı?

Son zamanlarda ameliyat oldunuz mu?

Menopoza mı giriyorsunuz?

Aşırı terlemeden şikayetçi yakınınız var mı?

Doktorunuz terlemenizin nedenini bulamasa da umutsuzluğa kapılmayın iyileşme şansınız yine de var. Deodorantınızı güçlü bir antiperspirantla değiştirin. Bu da işe yaramazsa koltukaltınızdaki ter bezlerindeki sinirlerin hareketini engellemek için Botoks uygulayabilirsiniz. Terlemeniz çok ciddi boyutlardaysa cerrahi müdahale de yapılacaklar arasında.

Aşırı terleme kişinin hayatında büyük bir yük. Yeni biriyle tanıştığınızda elini sıkmaktan utanmak duygusal olarak sırtınıza büyük yükler yükler. Terlemeniz hakkında oturup kara kara düşünmek yerine bir dermatoloğa danışabilirsiniz. Unutmayın terlemek iyi bir şey ama her şeyin olduğu gibi terlemenin de fazlası zarar.