Aşırı Taurine Kullanımı

Günde 3,000 mg taurine takviyesi alımı güvenli kabul edilirken, daha fazla alınması internetteki bir web sitesine göre ağır ve uzun süreli taurine kullanımı etkileriyle ilgili olduğu bilinmektedir. Taurinenin sportif performansı geliştirdiği henüz tam olarak kanıtlanmamasına rağmen bu yararına inanıldığından çoğu enerji içeceğinde içerik olarak amino asit taurine bulunmaktadır. İnsan hücrelerinde en bol miktarda bulunan amino asitlerden biri olduğundan, yayınlanmış bir dergiye göre taurine bir dizi biyolojik ve fizyolojik fonksiyonda rol oynamaktadır.

Kullanım

Michigan Health System Üniversitesine göre taurine takviyeleri; konjestif kalp yetmezliği, kistik fibroz, demir eksikliğine bağlı Anemi, kardiyomiyopati, epilepsi, hipertansiyon, tip 1 ve Tip 2 diyabet gbi çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılır. Taurine, konjestif kalp yetmezliği semptomlarının iyileştirilmesinde güvenilir şekilde etkili olmasına rağmen diğer durumlarda aynı şekilde etkili değildir. Kistik fibroz ve demir eksikliğine bağlı anemi vakasında, yararını belirlemek için daha fazla araştırma yapmak gerekmektedir. Diğer durumlar için taurinenin yararını destekleyecek bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

Aşırı Taurine

Genelde, aşırı taurine internetteki bir web sitesine göre böbreklerinizle vücuttan çıkarılır. Yayınlanmış bir dergiye göre, aşırı taurineden kaynaklanan toksisite endikasyonu bulunmamaktadır. Diğer taraftan; yayınlanmış bir dergiye göre, sıçanlar üzerinde gerçekleştirilmiş çalışmada aşırı taurine seviyesinin beyinde önemli bir nörotransmitter olan glutamatı azalttığı gösterilmiştir. İnsanlarda taurinenin glutamat üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla araştırma gerekmektedir.

Dozaj

Kronik karaciğer, kalp veya böbrek yetmezliğinden şikayetiniz varsa, taurine takviyesi almanız gerekecektir. Prematüre ve yeni doğmuş bebeklerin de genellikle anne sütü olmak üzere harici bir kaynaktan taurine alması gerekmektedir. Taurine takviyesine ihtiyacınız varsa, doktorunuz tipik olarak günde 1.5 – 6 g veya daha fazla taurine reçete edecektir (Michigan Health System Üniversitesinden alıntı yapılmıştır). Konjestif kalp yetmezliği için, Doktor gözetiminde reçeteli dozaj günde üç kez 2 g’dır. Genel olarak, takviye almaya karar verdiğinizde her zaman sağlık uzmanınıza danışın.

Kaynaklar

Her besinin yendiği ortalama bir diyet günde yaklaşık 58 mg taurine sağlar (yayınlanmış bir dergiden alıntı yapılmıştır). Taurineyi özellikle deniz yosunu ve et olmak üzere besinlerden kolaylıkla alabilirsiniz. Yayınlanmış bir dergiye göre; tipik olarak sağlıklı bir erişkin vücudu, vitamin B-6 yardımıyla metioninden ve sisteinden bu amino asiti üretebilir.