Asetil L-carnitine ve böbrek hastalığı

Yaygın şekilde carnitine olarak bilinen asetil L-carnitine, karaciğerinizde ve böbreklerinizde üretilen ve kaslarınızda, beyninizde kalbinizde ve speriminizde depolanan bir amino asittir. Carnitine, enerji olarak ve diğer önemli metabolik fonksiyonlarda kullanım için yağ oksidasyonuna önemli rol oynar. Böbrek hastası insanlar, metabolik ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli carnitine üretemeyebilir ve birçok tedarik sağlamak için diyet ayarlamaları yapmak gerekebilir.

Böbrek Fonksiyonu

Böbrekleriniz, omurganızın kenarında kaburga kemiğinin altında yer alan fasulye şeklinde organlardır. Böbreklerin fonksiyonu, atık ürünler kanınızdan süzmek ve ürin olarak atmaktır. Böbrekleriniz suyun ve atığın 2 çeyreğinden daha fazlasını atarak her gün kanınızın yaklaşık 200 çeyreğini süzmektedir. Atık, vücut dokusunun doğal parçalanmasından ve yediğiniz yiyeceklerden meydana gelir ve nefronlar adı verilen böbreklerde küçük birimler halinde filtrelenir. Böbrek hastası insanlarda; nefronlar, kan akışında toksik oluşuma neden olan atığı süzme yeteneklerini kaybeder. Diyabet ve yüksek kan basıncı, böbrek yetmezliğinin en yaygın iki nedenidir.

L-carnitine

L-carnitine, lisin temel amino asidinin bir türevidir. Carnitine ismi, kırmızı ette bol miktarda bulunduğundan “carnus” latin kökünden türevlendirilmiştir. Vücudunuz genel olarak metabolik ihtiyaçları karşılmaka için çok miktarda L-carnitine üretir. L-carnitine, oksidize olabilimeleri ve enerji için yakılabilmeleri için kas hücrelerinin mitokondriyal bariyerleri boyunca uzun zincirli yağ asitlerini aktarmak üzere hücre membranlarının ve fonksiyonlarının önemli yapısal bir bileşenidir.

Böbrek Hastalığı ve L-carnitine 

Ocak 2003’te yayınlanan bir dergide L-carnitinenin İtalyan geçmiş çalışmasında, L-carnitinenin metabolizmada oynadığı kritik rolü incelenmiş ve böbrek yetmezliği hastalarıyla mekanizmalar açıklanmıştır. Birincil neden yeterli L-carnitine üretmede kalıtsal yetersizlik iken, ikincil nedenler yeteriz üretim, aşırı atılım ve böbrek hastalarında diyaliz sırasında kayıptır. Bilim adamları; L-carnitine takviyesinin artan kas fonksiyonu, artan kan basıncı ve artan kırmızı kan hücreleri fonksiyonu dahil fiziksel fonksiyonların artmasına yola açtığını belirtmektedir.

Böbrek Hastalığının Yöntemi

Kronik böbrek hastalığı için bir çare bulunmamaktadır; bununla birlikte, tam kapasitede çalışması için böbrek fonksiyonunuza yardımcı olmak üzere atabileceğiniz adımlar mevcuttur. Kan basıncının ve kan şekerinin yönetimi önemlidir ve bunun için düzenli şekilde doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekmektedir. Sağlık uzmanınız, böbreklerinizdeki besinlerde yer alan stresi azaltmak için diyet önerileri sunacaktır. L-carnitine takviyesini denemeden önce sağlık uzmanınıza danışın.