Asetil L-carnitine insomniye yardımcı olablir mi?

Herkes, zaman zaman uyuma ve uykuda kalma problemleri yaşamaktadır. Bununla birlikte; insomni, en az bir ay tutarlı şekilde uyuma güçlüğü yaşama anlamına gelir. Hastalık, yaşlanma süreci ve Stres gibi belirli faktörler insomniye katkı sağlayabilir. Asetil L-carnitine takviyesi, bazı insanlarda insomniye yardımcı olabilir. Diyet takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Asetil L-Carnitine Hakkında

Carnitine, vücudunuzun yağı enerjiye dönüştürmek için kullanıldığı bir besin maddesidir. Vücudunuz carnitineyi lisin ve metionin olarak bilinen amino asitlerden kendi yapmaktadır. Ayrıca, carnitine kırmızı et, balık ve mandıra ürünleri gibi diyet kaynaklarında da bulunmaktadır. Bazı carnitine formları besleyici takviyelerde kullanılır. Asetil L-carnitine, carnitinenin daha stabil ve biyoyararlıklık gösteren bir formudur. Vejeteryanlar, birincil carnitine eksikliği olarak bilinen genetik bozukluğa sahip insanlar veya vücudun carnitine absorblama yeteneğini azaltan veya boşaltımın artmasına neden olan hastalıklara sahip hastalar dahil belirli insanlar artan carnitine eksikliği riski altındadır. Yorgunluk ve uyku problemlerine neden olan belirli hastalıklara sahip insanlar carnitine takviyesinden yararlanabilir.

İnsomni ve Hastalık

İki tür insomni bulunmaktadır. Birincil insomni, tıbbi veya psikiyatrik duruma ya da ilaç veya alkol alımı gibi harici etkiye atfedilmeyen uyku zorluğu anlamına gelmektedir. Genellikle stresten veya endişeden kaynaklanır. Sekonder insomni, hastalık veya sağlık bozukluğunun bir sonucudur. National Heart Lung and Blood Enstitüsü, 10 insomni hastasının yaklaşık 8’inin altta yatan durumdan dolayı sekonder insomniye sahip olduğunun düşünüldüğünü belirtmektedir. Belirli tıbbi tedaviler ve kendi kendine yardım teknikleri, sekonder insomni hastalarına yardım edebilir. Bazı araştırmalar; asetil L-carnitinenin, kanserli insanlarda ve kronik yorgunluk sendromuna sahip yaşlı erişkinlerde uykuyu geliştirebildiğini göstermiştir.

Klinik Kanıt

2004 yılında yayınlanan bir dergideki çalışma; L-carnitine takviyesinin, carnitine eksikliğine sahip kanserli hastalarda yorgunluğu, depresif duygu durumu ve uyku kalitesini iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. 2007 tarihinden yayınlanan bir dergideki başka bir çalışmada, kronik yorgunluk sendromuna sahip yaşlı hastalar üzerinde asetil l-carnitine etkisi incelenmiştir. Asetil l-carnitine tedavisi, yorgunluk ve kas ağrısı alanlarında bir dizi ek iyileştirmenin yanı sıra uyku bozukluklerı semptomlarında önemli iyileştirmeler de sağlamıştır. Çoğu klinik araştırmada, diğer tıbbi durumlardan dolayı sekonder insomni hastaları üzerinde asetil l-carnitin takviyesinin potansiyel yararlarının değerlendirilmesi gerekmektedir.

Dikkate Alınacak Hususlar

Asetil l-carnitinin spesifik hastalıklara sahip insanlarda uykuyu iyileştirdiği görülmesine rağmen, genel uyku bozukluğu hastaları popülasyonunda kullanım için üzerinde çalışılmamıştır. Semptomlarınızı diyet takviyeleriyle kendi kendinize tedavi etme girişiminde bulunmayın. İnsomni hastasıysanız, altta yatan olası tıbbi durumları ortadan kaldırmak ve tedavi seçeneklerini ele almak için doktorunuza başvurun. Asetil L-carnitine kullanmayı seçtiyseniz doktorunuzu bilgilendirin