Asetik asit ve B2 vitamini

Asetik asit, kulak yolundaki sorunları tedavi etmek için genellikle hidrokortizonla birlikte kullanılır. Riboflavin olarak da bilinen ve hücrelerinizi serbest radikallerden koruyan B2 vitamini, büyümeye ve kırmızı kan hücresi üretimine katkıda bulunur. Bazı ilaçlar vücudunuzdaki B2 oranını azaltabilir fakat asetik asit içeren ilaçlar bunlar arasında yer almaz. Fakat, asetik asitin de olumsuz etkileşime girdiği ilaçlar olabileceğini unutmamakta fayda var. 

Asetik asitle etkileşime giren ilaçlar 

Asetik asit, kulağınıza direkt olarak damlattığınız bir çözelti olarak bulunur. Dış kulak yolu iltihabına yol açan bakterilerin ve kulak yolundaki diğer iltihapların oluşumunu engellemede ve tedavisinde kullanılır. Reçetesiz satılmaz. Bu ilaç, rotavirüs aşısı, Aldesleukin, Bupopiyon, Quetiapine ve kortikostreiodlerle birlikte kullanılmamalıdır. Ayrıca, bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında bu ilaçların yan etkilerini arttırabilir. Bu yüzden, asetik asit takviyeleri kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. 

B2 vitaminiyle etkileşime giren ilaçlar

Bazı ilaçlar, vücudunuzdaki B2 vitamini oranını ya da vücuttaki B2 emilimini azaltabilir. Tetrasiklin, antidepresan ve antipsikotik ilaçlar, doxorubicin, metotrexat, diüretik ilaçlar ve sara (epilepsi) ilaçları bu gruba dahildir. Ayrıca, kulağınızdaki ya da vücudunuzun başka bir bölgesindeki iltihaplanmalar, B2 ihtiyacınızı arttırır. Bu ihtiyaç karşılanmadığında B2 vitamini eksikliği ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda B2 takviyesi kullanmanız gerekebilir. B2 takviyeleri, bilinen herhangi bir ilaçla etkileşime girmese de takviyeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. 

Asetik asidin yan etkileri

Asetik asidin, özellikle bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında, istenmeyen yan etkileri olabilir. Kulakta kaşıntı, karıncalanma, iltihap ve yanma hissi bu yan etkilerden bazılarıdır. Asetik asit, çocuklara verildiğinde halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybına sebep olabilir. Alerjik tepkiler gibi diğer yan etkiler de kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu durumlarda, en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz. Ek olarak, asetik asit kullanmaya başladıktan sonraki bir hafta içerisinde durumunuzda bir iyileşme gerçekleşmiyorsa da doktorunuza görünmelisiniz.

B2 vitamini eksikliğinin belirtileri

B2 vitamini eksikliği, dengeli ve sağlıklı beslenen kimselerde pek sık görülmez. Eğer sağlıksız beslenme ya da kullandığınız ilaçlar yüzünden B2 vitamini eksikliği yaşıyorsanız; yorgunluk, gelişim bozukluğu, sindirim güçlüğü, ağız kenarında yaralar, dilde şişme, göz yorgunluğu ve boğaz kuruluğu gibi belirtilerle de karşılaşabilirsiniz.

B2 vitamininin yan etkileri

Eğer B2 takviyesi kullanıyorsanız, karşılaşacağınız en muhtemel yan etki idrarınızın sapsarı olması olacaktır. Bu durum, bir sorun teşkil etmez fakat yüksek miktarlarda alınan B2 takviyeleri, kulak dahil vücudun çeşitli yerlerinde kaşıntı, yanma ve karıncalanmaya sebep olabilir. Bu etkiler, aşırı doz asetik asitle benzerlik gösterdiğinden doğru tanının koyulması için bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için yorum yazın.