Artrit için 5-Htp kullanımı

Artrit, eklemlerinizde enflamasyona neden olan bir durumdur. Enflamasyon, eklem kaplamasını veya kıkırdağı artrtit türüne bağlı olarak etkileyebilir. 5-htp’nin bu durum için etkili bir tedavi olduğuna dair bilimsel hiçbir kanıt olmamasına rağmen, 5-Hidroksitriptofan veya 5-HTP Depresyon ve insomni gibi artritle ilgili semptomlardan kurtulmayı sağlayabilen bir maddedir. Herhangi bir tıbbi durumun tedavisi için 5-HTP almadan önce doktorunuza danışın.

Artrit

Artrit, iki veya daha fazla kemiğin karşılaştığı eklemleri etkiler. Artritin en yaygın formu olan osteoartrit genellikle travma veya kıkırdak dejenerasyonu sonucu olarak ortaya çıkar. En yaygın olarak dizleriniz, omurganız ve kalçalarınız dahil ağırlık taşıyan eklemlerinizi etkiler. Römatoid artrit, osteoartritten daha az yaygındır. Bu otoimmün hastalık, yaşla yavaşça gelişme eğilimdedir ve eklemlerde biçim bozukluğuna neden olabilir. Her iki durum da kronik ağrıya ve acıya yol açanbilir. Reçetesiz ve reçeteli ilaçlar, tıbbi tedavinin en yaygın formlarıdır. 5-HTP, artritin tedavisinde standart veya alışılmış bir yöntem değildir.

5-Htp

Vücudunuz diyetinizde tükettiğiniz triptofandan doğal olarak 5-HTP üretir. Triptofan içeren besinler süt, hindi, turp, ay çiçeği tohumu ve patatestir. Triptofanı kimyasal 5-HTP’ye dönüştürdükten sonra, vücudunuz bu 5-HTP’yi beyin hücreleri arasında aktarma sinyalleri için gerekli önemli bir beyin kimyasalı olan serotonine dönüştürür. 5-HTP besin takviyesi olarak da mevcuttur. Maryland Medical Center Üniversitesine göre; bu olası yararları doğrulamak için daha fazla araştırma gerekmesine rağmen, bazı çalışmalar 5-HTP’nin insomni ve depresyon tedavisinde rol oynayabildiğini göstermektedir.

Yararlar

5-HTP’nin artrit kaynaklı ağrıyı veya enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabildiğine dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen; UMMC, bazı çalışmaların kronik hastalığa sahip kişilerde ortaya çıkabilen insomni ve deopresyonu hafifletebildiğini gösterdiğini belirtmektedir. Kronik ağrı, uyku bozukluklarına ve vazgeçme hissine yol açabilen yaygın depresyon nedenidir.

Önlemler

Artrit ağrınız depresyona veya insomniye neden oluyorsa, bu semptomları 5-HTP gibi ispatlanmamış ilaçlarla tedavi etmek yerine doktorunuza danışın. 5-HTP vücudunuzda doğal bir madde olmasına rağmen; takviyelerin alımı bulantı, tokluk hissi, gaz ve Mide ekşimesi gibi hafif düzeyde yan etkilere yol açabilir. Besin takviyesinde olduğu gibi; gebeyseniz, emzirme dönemindeyseniz veya karaciğer hastasıysanız 5-HTP almaktan kaçının.