Aromaterapi Güvenli Mi ?

Aromaterapi kısaca masaj yağlarıyla yapılan güvenli terapiye denir. Çeşitli hastalıklara ya da sorunlara bitkilerin yağlarından elde edilen esanslar kullanılarak yapılır. Aromaterapide kullanılan yağların en önemli özelliklerinden biri uçucu yağlar olmalarıdır. Bu yağlar bitkilerin çiçeklerinden, yapraklarından, kabuklarından, meyvelerinden veya köklerinden yapılabilir. Bitkilerden elde edilen bu uçucu yağlar başka maddelerle karıştırılarak kullanılır. Örneğin yağ, alkol ya da losyon gibi. Başka maddelerle karıştırılan bu yağlar daha sonra ya cilde uygulanır ya da havaya bir sprey yardımıyla sıkılır. Bu kadarla da kalmaz. Meşhur aromaterapi masajı da bu yağlar kullanılarak yapılır. Aromaterapi yağlarını banyoda kullandığınız suyun içine dökerek de hem hoş bir koku vermesini hem de cildinize iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Aromaterapi Vücüda Ne Yapıyor ?

Aromaterapinin çıkış noktası Avrupa. Yani ilk olarak Avrupa’da kullanılmaya başlanmış. Bu da 1900’lerin başına denk geliyor. O günden beri aromaterapi bir alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Hatta gittikçe gelişiyor, çeşitleniyor, güzelleşiyor.

Uzmanlara göre aromaterapi yağlarının içindeki kokular burundaki sinirleri yatıştırıyor. Burundaki sinirler beyinde Hafıza ve duyguları kontrol eden kısma uyarılar gönderiyor. Yani aromaterapide hangi tür yağın kullanıldığına göre vücut sakinleşiyor ya da canlanıyor.

Bu yağların ayrıca vücuttaki hormon ve enzimlerle de etkileşim içinde olduğuna inanılıyor. Bu yüzden aromaterapi sayesinde kan basıncı, nabız ve diğer vücut fonksiyonları değişebiliyor. Başka bir teoriye göreyse yağların içindeki kokular vücudu canlandırıyor. Bu sayede vücutta ağrıyla savaşan maddeler üretiliyor.

Aromaterapi Ne İçin Kullanılır ?

Uzmanlar aromaterapinin rahatlamaya yardımcı olduğuna ve stresi aldığına inanıyor. Bununla da kalmıyor. Bu masaj bir alternatif tedavi yöntemi olarak birçok hastalığın çözümünde kullanılıyor. Yanıklar, enfeksiyonlar, Depresyon, uykusuzluk, yüksek kan basıncı bunlardan sadece birkaçı. Tabii ki bu masaj yöntemi hakkında pek fazla bilimsel araştırma yok. Yani bu sorunlara gerçekten iyi gelip gelmediği kesin olarak bilinmiyor. Bir hastalığın tedavisi için tek başına yeterli olup olmadığı da öyle.

Aromaterapi Güvenli Mi ?

Aromaterapiyi masör ve masözler yapabiliyor. Ama eğer bir sağlık sorunu için aromaterapi yaptırmayı düşünüyorsanız sizin için en güvenilir yol önce bunu doktorunuza danışmak.

  • Masaj sırasında kullanılan yağları yutmayın. Çünkü bu yağların birçoğu çok güçlü ve yutulursa sizin için sorun yaratabilir.
  • 5 yaşından küçük çocuklar için aromaterapi tedavisi kullanılmamalı. Çünkü onların cildi yağlara karşı hassas olabilir.
  • Aromaterapi masajında kullanılan yağlar göz ve ağız çevresine yaklaştırılmamalı. Çünkü tahrişe neden olabilir.

Bazı kronik sorunları olan kişiler kesinlikle doktora danışmadan aromaterapi tedavisi görmemeliler. Bu hastalıkların neler olduğuna bakalım:

Astım, alerji ya da kronik akciğer hastalığı gibi akciğerle ilgili sorunları bulunanlar için aromaterapi tehlikeli olabilir. Çünkü yağlar solunum yolunda kasılmalara neden olabilir.

Cilt alerjileri olanlar da aromaterapi masajı yaptırmayı düşünüyorlarsa doktora danışmalılar. Çünkü aromaterapi yağları ciltte tahrişlere yol açabilir. Özellikle de göz, ağız ve burun çevresinde.

Aromaterapi masajı uygulanmaması gereken diğer bir grup da hamileler. Çünkü bazı yağlar rahimde kasılmalara yol açabilir. Örneğin ardıç, biberiye, adaçayı bunlardan.

Alternatif tedavi yolları çok çeşitli. Aromaterapi bunlarda yalnızca biri. Ama siz hastalığınız için alternatif bir tedavi yöntemine başvurmak istiyorsanız ya da ilaç tedavisinin yanı sıra alternatif tedaviden de faydalanmak istiyorsanız bunu önce doktorunuzla konuşun. Her ne kadar aromaterapi güvenilir bir yol olsa da bu durum sizin sorununuzun türüne göre değişiklik gösterebilir. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak için doktorunuzun önerisine kulak verin.