Arjinin ve Gingko Biloba

Kardiyovasküler sistem, bütün organ ve dokularda kan dolaşımını sağlamaktadır. Onların düzgün çalışmasını sağlayarak vücudun iyi durumda kalmasını sağlar. Kardiyovasküler hastalıklar,  yaşam kalitesini etkileyebilen ve zayıflatıcı olabilen potansiyel olarak ciddi bir hastalıktır. Arjinin ve Gingko Biloba kalp damar sağlığınıza faydalı olabilen iki tedavi edici ilaçtır. Arjinin ve Gingko Biloba’nın her ikisinin de sizin için yararlı olup olmayacağı konusunda doktorunuza danışınız.

Arjinin 

Aynı zamanda gıda yoluyla da alınmasına rağmen Arjinin, vücudumuzun ürettiği bir amino asittir. Bir enerji kaynağı olmasına ek olarak, vücut arjinini, bilim adamları tarafından NO olarak bilinen nitrik oksit bileşiğine dönüştürebilir. Nitrik oksit hücreler arasında sinyal olarak hareket edip iletişimi sağlayan bir moleküldür. Arterlerdeki endotel hücreleri olarak isimlendirilen hücreler, arter duvarındaki kas hücrelerinin gevşemesi için sinyal olarak NO üretirler. Sonuç olarak kan basıncını düşüren ve kan akışını artıran dilatasyon gerçekleşir. Bu özellikle, kalbi besleyen koroner arterlerde önemlidir. Ayrıca NO trombositlerin birbirine yapışmasını azaltarak, kanın pıhtılaşması riskini azaltır

Kanıtlar

Çeşitli araştırmalar, arjinin alımının NO üretimini artırdığını ve kalp damar sağlığını desteklediğini göstermektedir. 2002 yılında “Diabetologica” yayınlanan bir çalışmada, diyabetik hastalarda arjinin infüzyonu, NO üretimini artırmıştır ve plasebo grubu ile karşılaştırıldığında kardiyovasküler fonksiyon semptomları iyileşmiştir. Buna ek olarak, 2005 yılında yayınlanan “Klinik Beslenme,” isimli klinik çalışmada koroner arter rahatsızlığı olan hastalarda 4 hafta boyunca arjinin kullananlarda, arteriyel dilatasyon ve artan kan akışı ve aynı zamanda da kan kolesterol metabolizmasının belirli semptomlarında düzelme ile sonuçlanmıştır.

Gingko Biloba

Gingko Biloba yüzyıllardır klasik bitkisel tıbbın bir parçası olan eski bir ağaçtır. Klasik kullanımları, dolaşım bozuklukları ve Hafıza sorunları tedavisini içermektedir. Gingko yaprakları, Gingko’nun tıbbi özelliklerinden sorumlu, biyolojik aktiviteye sahip olan flavonoid ve terpenoidin de içinde olduğu çeşitli doğal bileşikler içerir. Her iki antioksidan, hücrelere zarar veren serbest radikallerin, metabolik yan ürünlerin veya çevresel toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Gingko ayrıca, kan damarları üzerindeki işlevleri yoluyla, kalp damar sağlığına faydalı olabilmektedir.

Etkisi ve Kanıtları

Gingko’nun içerdiği bileşikler, çeşitli metabolik yolları etkileyerek organlara kan akışını artırmaktadır. Gingko prostaglandin molekülün üretimini artırarak, arterlerin çapının artmasına sebep olabilir. Aynı zamanda kan damarlarının sağlıklı olmalarını sağlayıp, kan içinde pıhtılaşmayı inhibe edebilmektedir. İnsanlar üzerinde yapılan klinik deneyler, Gingko’nun kan akışını artırdığını göstermiştir. 2008 yılında “Phytomedicine”da yayınlanan bir çalışmada, Gingko ekstratını damar içi alan sağlıklı yaşlı bireylerde bir plasebo grubu ile karşılaştırıldığında, kalbe giden kan akışında ani artışlar görülmüştür. 

Öneriler

Gingko Biloba ve Arjininin her ikisi de genellikle güvenli olarak kabul edilmektedir ve her ikisi de sağlıklı gıda mağazalarında besin takviyesi olarak mevcuttur. Gingko, antidepresanlar, kan inceltici ve diyabet ilaçları da dâhil olmak üzere çeşitli reçeteli ilaçlar ile etkileşime girebilir. Gingko veya Arjinin kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışınız.