Arginine Neye Yarar ve Hangi Besinlerde Bulunur?

L-arginine olarak da bilinen arginine, diyetinizden elde etmeniz gerektiği anlamına gelen bazı zamanlarda koşullu olarak esansiyel hale gelebilen vücutta sentezlenebilen esansiyel olmayan bir amino asittir. Örneğin; sepsis, intestinal metabolik bozukluklar veya yaralardan kaynaklı travma arginine ihtiyacını artırabilir. 

Arginine’nin Fonksiyonları

Arginine; böbreklerin atıkları uzaklaştırmasına, yara iyileşmesine, hormon ve immün fonksiyonunun korunmasına yardım eden çeşitli vücut fonksiyonlarında yer almaktadır. Arginine, kan damarlarının daha geniş açılmasına yardım ederek kan akışını artıran nitrik oksit prekürsörüdür. Arginine artan vazodilasyona yardımcı olduğundan; göğüs ağrısı, kalp hastalığı ve vasküler baş ağrıları gibi belirli tıbbi durumlar için kullanılmıştır.

Besin Kaynakları

Vücudun bu amino asidi yapma yetersizliği nadirdir ve bu amino asit çeşitli besinlerde bolca bulunmaktadır. Arginine; balık, kümes hayvanları eti, kırmızı et, günlük ürünler, çerezler ve susam tohumları, yer fıstığı, balkabağı tohumları, ayçiçeği gibi tohumlar içeren protein bakımından zengin besinlerde bulunmaktadır.

Arginine’nin Etkililiği

Yayınlanan bir dergiye göre; arginine, bloklu arterlerle ilişkili bacaklardaki zayıflık ve ağrı, ameliyattan sonra iyileşmenin sağlanması, mesane inflamasyonu ve egzersiz toleransının artırılması için etkilidir. Arginine ile takviye yapmadan önce öneriler için doktorunuzla konuşun.

Güvenlik Endişeleri

Arginine ile takviye yapma dikkate alındığında, kısa süreli periyotlar için önerilen dozajlar uygun şekilde alındığında çoğu bireyde güvenlidir. İshal, abdominal ağrı, alerji, düşük kan basıncı, şişkinlik, gut hastalığı veya astım semptomlarının kötüleşmesi gibi belirli yan etkilere neden olabilir. Arginine, kan basıncı ve kalp ilaçları içeren belirli ilaçlarla etkileşimde bulunabilir; takviye kullanımdan önce doktora danışılmalıdır. Ayrıca, gebe veya emziren kadınların arginine ile takviyeden önce doktorlarıyla konuşmaları önerilmektedir.