Arginine Hangi İlaçlarla Kullanılmamalı?

Arginine, vücudunuzda doğal olarak meydana gelen bir amino asittir. Arginine takviyeleri insanlar tarafından konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, erektik disfonksiyon ve yaraların iyileşmesinin artırılması için alınır. Arginine doğal bir takviye olmasına ve reçete gerektirmemesine rağmen, herkes için güvenli değildir. Arginine, kan damarlarını genişleten veya kan basıncını düşüren reçeteli ilaçlarla birlikte alınırsa kan basıncında tehlikeli düşüşlere neden olabilir. Özellikle reçeteli ilaçlar alıyorsanız arginineyi denemeden önce doktorunuza danışın.

Arginine

Arginine, önemli ancak vücudunuzun onsuz bir süre fonksiyon gösterebildiği anlamına gelen koşullu amino asittir. Arginine, böbrekleriniz tarafından salgılanacak ürenin oluşturulmasıyla aşırı azotu ve amonyağı uzaklaştıran üre döngüsünün önemli bir bileşenidir. Ayrıca; arginine, enzim nitrik oksit sentazıyla reaksiyona girdiğinde üretilen kimyasal bir nitrik oksit prekürsörüdür. Nitrik oksit kan damarlarınızı kontrol eden düz kasların rahatlamasına neden olur ve kan basıncını düşürebilir ve dolaşımı artırabilir.

Nitratlar

Nitratlar olarak bilinen reçeteli ilaçlar, angina pectoris ve konjestif kalp yetmezliği tedavisi için yaygın şekilde kullanılır. Nitratlar, kan damarlarını açmak ve kalbe doğru kan akışını artırmak için vücudunuzun daha fazla nitrik oksit üretmesine yardım eder. Nitrat ilacı aldığınızda vücudunuz, ilacı kırmak ve nitrik okside dönüştürmek için enzimleri kullanır. Nitrik oksit daha sonra rahatlamalarına neden olan kan damarlarınızın düz kaslarında potasyum kanalları açar. Bu durum, kalp kasınızdaki dolaşımı artırır ve ayrıca rahatlamış kan damarlarından kan pompalamak daha kolay olduğundan, kalbin sıkı çalışmamasında da neden olur. Nitratlar ve arginine nitrik oksidi artırdığından, birlikte almamalısınız.

Fosfodiesteraz İnhibitörleri

Fosfodiesteraz veya PDE, inhibitörler kan damarlarının rahatlamasına yol açan ilaçlardır. Bu vazodilatörler kanda nitrik oksiti artırır; arginine ile birlikte alınması, tehlikeli oranda düşük kan basıncına yol açabilen nitrik oksit seviyenizin çok yüksek hale gelmesine neden olabilir. PDE3 inhibitörleri, kalp yetmezliği tedavisinde kullanılır ve milrinon, inamrinon ve silostazol içerir. PDE5 inhibitörleri, erektil disfonksiyon ve pulmoner arteriyel hipertansiyon için reçetelendirilen sildenafil ve tadalafil içerir. Bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, arginine kullanımın tartışılması önemlidir.

Hipertansiyon İlaçları

Hipertasiyon ilaçları kan basıncınızı düşürür ve bu nedenle arginine ile birlikte alınmamalıdır. Furosemid gibi diüretikler, hipertansiyon ilacının yaygın bir türüdür. Diüretikler, vücudunuzun kan hacminizi ve dolayısıyla kan basıncınızı düşüren aşırı sudan kurtulmasına yol açarak kan basıncınızı düşürür. Anjiyotensin dönüştürücü enzim veya ACE, kaptopril gibi inhibitörler; kan damarlarınızın daralmasına yol açan enzim etkisini azaltır. Bu durum, kan damarlarınızı rahatlatır ve kan basıncınızı azaltır. Kan damarlarınızın daralmasına yol açan kimyasallar için losartan gibi anjiyotensin reseptör antagonistleri ve karteolol blok reseptörleri gibi beta blokerler. Doktorunuz bu ilaçları reçetelendirdiyse arginine almayın.