Arby’s Restoranlarında Sağlıklı Beslenme

Arby’s ülkemizde 1996 yılından bu yana varlığını sürdüren bir fast food zinciri. Ancak ne yazık ki çok fazla yaygın olmamasından ötürü hak ettiği şana şöhrete henüz kavuşamamış. Hatta siz bile Arby’s hangisiydi diye düşünüyor olabilirsiniz. Peki size kıvırcık patates kızartmaları ve incecik fırınlanmış etlerden yapılmış hamburgerler desek. İşte şimdi hatırladınız değil mi? Haydi şimdi gelin Arby’s restoranlarındaki menüler ve sağlıklı seçenekler hakkında bilinmesi gerekenler nelermiş öğrenelim.

Arby’s ürünlerinin kalori cetveli ve sağlıklı seçenekler

Rozbif sandviçler: Arby’s restoranlarının en popüler seçeneklerinden biri rozbif sandviçler. Kalori oranları makul ölçülerde ancak yine de az değil. Bir rozbif sandviç yaklaşık 280 kalori. İçinde de yaklaşık 6 gram yağ, 35 gram karbonhidrat ve 18 gram protein var. Bu oranlar diğer hamburgerlere oranla çok daha düşük. Bunun nedeniyse kullanılan etin az yağlı olması ve neredeyse hiç yağ kullanılmadan fırında 4 saat kadar yavaş yavaş pişirilmesi. Bu nedenle Arby’s rozbif sandviçleri özellikle öğle yemeklerinde tercih edilebilir. Ancak siz yine de dikkatli olun. Çünkü içine dilerseniz ekleyeceğiniz ve Arby’s restoranlarının en meşhur olayı olan erimiş çedar peyniri sandviçinizin kalorisini epey arttırır. Bundan uzak durursanız rozbif sandviç yemek diyetinizi çok fazla bozmaz.

Rozbif sandviçler yenebilir dedik. Tabii peynirden uzak durmak kaydıyla diye de ekledik. İşte Arby’s Melt isimli hamburger de tam olarak uyarılarımıza uygun bir örnek. İçinde yalnızca rozbif ve eritilmiş çedar peyniri var. Kalorisi yaklaşık 300 civarında. Sandviçlerden çok farklı değil. Ancak yağ oranı iki katı. Yani bir Arby’s Melt’te yaklaşık 12 gram yağ bulunmakta. Bunun nedeni de tabii ki çedar peyniri. İşte bu nedenle damar tıkanıklığı, kolesterol ya da Obezite gibi sorunlarınız varsa size Arby’s restoranlarının daha az yağlı ürünlerini tavsiye ediyoruz. 

Şimdi de sırada kalori hesaplaması yapmayanların ve bir öğünden bir şey olmaz diyenlerin favori ürünü Beef’n Cheddar’a sıra geldi. Beef’n Cheddar içindeki red ranch sos, ince ince kesilmiş rozbif ve erimiş çedarla adeta “beni ye!” diye bağırıyor. Hele bir de kavrulmuş soğanlı ekmeğinin kokusu bizi sanki kendine çekiyor. Ancak her güzel şey gibi Beef’n Cheddar için de bazı bedeller ödememiz gerek. Bu bedel de vücudumuza bol bol yağ, karbonhidrat, protein ve tabii ki kalori almakla ödeniyor. Bir Beef’n Ceddar yaklaşık 660 kalori. Ayrıca içinde yaklaşık 36 gram yağ, 46 gram karbonhidrat ve 43 gram protein var. Bu rakamlar ne yazık ki çok büyük. Bu nedenle siz de diyetinize uygun bir hamburger arıyorsanız aradığınızın Beef’n Ceddar olmadığını üzülerek bildirmek zorundayız. Ama canınızı sıkmayın, çünkü Arby’s restoranlarında daha çok sağlıklı seçenek var. 

Sağlıklı seçenek dediğimizde aklımıza öncelikle tavuk geliyor. Ancak tavuk da en az et kadar kalorili bir seçenek. Yani kendimizi kandırmayalım. Arby’s restoranları da bu konunun farkında olmalı ki kalori konusunda herhangi bir açıklama getirmemişler. Ancak yine de tavuklu hamburgerlerin içine yeşillik ve domates gibi ek malzemeler ekleyerek doyuruculuğu arttırmışlar. Bunun en iyi örneği Roast Chicken Deluxe. Roast Chicken Deluxe’ün içinde roast tavuk, marul, domates ve mayonez gibi malzemeler var. Kalorisi yaklaşık 350 civarında ancak yağ oranı etli seçeneklere oranla çok daha az. Ancak Roast Chicken Deluxe’ün bu denli kalorili olmasının nedeni içindeki mayonez. Mayonez aynı zamanda hamburgerin içindeki yağın asıl nedeni. Yani kısaca siz de beyaz et tercih ediyorsanız Roast Chicken Deluxe sizin için uygun bir seçenek olabilir.