Arama Motoru Optimizasyonu ve Gereksiz 7 Görev

Web sitesi sahipleri ve Arama Motoru Optimizasyonu yapanlar zamanınız sınırlı! O zaman günümüz sanal pazarlamasında etkili olmayan yöntemleri kullanarak neden zaman kaybediyorsunuz? Sitenizi arama sonuçlarında yukarı çıkarmak için uğraşıp durduruğunuz gereksiz işlerin ne gibi yan etkileri olduğunuz biliyormusunuz? Aşağıdaki listede SEO ile uğraşan kişilerin sıklıkla yaptığı ama bir anlam ifade etmeyen görevleri sıralıyoruz.

Görev 1: Her Gün Trafiğinizi Kontrol Etmek

Sitenizi ziyaret edenlerin sayısı, sitenizin durumunu ölçmek için güzel bir ölçüt olsa da kendinizi her giren ziyaretçiyi kontrol ederken bulursunuz.  Bunu sonsuzca yapmak sitenizin trafiğini gerçekten arttıracak işleri yapacağınız zamanı kısıtlamakla beraber gerçekten kampanyanıza hiçbir katkı sağlamamaktadır. Bütün bunlara ek olarak binlerce ama binlerce ziyaretçi alabilirsiniz fakat ziyaretçilerinizle buluşmamak bu gelenlerin satışa yönelmesiyle son bulmayacaktır. Bunun yerine ziyaretçilerinize bir izleme noktasından bakın. Eğer bunu doğru yaparsanız ziyaretçi sayınız yükselecek, yanlış yaparsanız da düşecektir. Doğru yolda olup olmadığınızı anlamak için genel trendleri barometre gibi kullanarak bakınız.

Görev 2: Sitenize Verilen Link Paketleri Satın Almak

Sakın, derhal durun!

Google yeni güncellediği algoritmasıyla değersiz linkleri kullanarak arama sonuçlarında üst seviye yerler kazanan sayfaların değerini düşürse de hala 10000 link 20 TL diye satan firmalar mevcut. Olması gereken şekilde gerçekten uğraşıp yapmaktansa kolay yolu tercih etmek cazip geliyor olabilir ama kendinizi asla kaptırmayın. Bu tür dışarıdan link alma hizmetlerini kullanmak sitenizin değeri düşürüldüğünde ve arama motorları tarafından cezalandırıldığınızda hayal kırıklığı ile sonuçlanmaktadır.

Görev 3: Anahtar Kelime Yoğunluğunu İzlemek

Geçmişte çoğu SEO uzmanı sayfa başına ideal oranlar olan yüzde 1’den 20’ye anahtar kelime yoğunluğu açıkladılar. Arama sonuçlarında daha fazla hit alabilmek için otomatik programlar kullanarak uzun sürelerce yazıların anahtar kelime yoğunluğunu araştırdılar ve optimum olması gereken duruma göre yeniden yazdılar.

Günümüzün SEO dünyasında açık konuşmak gerekirse anahtar kelime yoğunluğunun hiçbir önemi yok.  Hedef kelimelerinizi başlık ve alt başlık gibi bazı kilit yerlere koymak doğru mu? Tabi ki de öyle! Ama buna dikkat edeceğinize anahtar kelime yoğunluğunu önemsemeden yazılmış özgün ve güzel bir yazı çok daha önemli olacaktır.

Görev 4: Makaleleri Kategori Sitelerine Bildirmek

Eski okul SEO’cuları hem site trafiği hem dışarıdan link elde etmek için makaleleri kategorilere bildirme yöntemine çok alışkındırlar. Zaman geçtikçe bu stratejinin geçerliliğini yitirmesine neden olan bir çok faktör meydana geldi. Web tasarımcıların kendi çıkarları için makalelerini kategorilere bildirdiği ve servislerini kötüye kullandığını gören kategori siteleri “nofollow” linkleri denilen ve sağlanan faydayı ortadan kaldıran linkleri ortaya çıkardı. 

Google, Panda güncellemesinin sonucu olarak bu kategori sitelerini arama sonuçlarının dışına itti ve bunlardan faydalanan web tasarımcıların sağladığı faydayı en düşük hale getirdi ve trafiklerini düşürdü. Sonuç olarak size uzun vadede çözüm getirmeyen bu strateji listenizden derhal çıkarılmalıdır.

Görev 5: Sıralamanızı Sürekli Kontrol Etmek

Hepimiz biliriz ki doğal arama sonuçlarında yüksek hit almak bütün web tasarımcıların amacıdır. Sürekli arama sonucundaki yerinize bakı duruyorsanız, sizin sonuçlardaki seviyenizi yükseltecek teknikler yerine boş yere zaman harcıyorsunuz demektir.

Ayrıca unutulmamalıdır ki arama sonuçlarındaki yüksek hit, bir web sitesinin başarısının sadece bir kısmıdır. Özellikle yüksek arama sonuçlarınızı hedefleriniz ve müşterilerinizle pekiştirmiyorsanız Google’da top 10 bir seviye kazanmak tek başına hiçbir şey ima etmez.

Evet, arama sonuçlarındaki yerinizi düzenli olarak kontrol etmek, pazarlama tekniklerinizi Google sonuçlarını olumlu mu yoksa olumsuz mu etkilediğini görmek açısından gayet iyidir. Bunu yaparken ise size faydalı olacak tekniklerle uğraşmak yerine arama sonuçlarına bakmayı takıntı haline getirmeden yapmalısınız.

Görev 6: Makaleleri Dönüştürmek

Eşsiz sözdizimleri kullanan programlarla makale dönüştürme ve yazarlığı otomatikleştirmeye çalıştırmak sanal pazarlamacılar için önemli bir adımı kolaylaştırmaktır.  Eğer hala sermayenizi bölüştürürken makale dönüştürme işine bütçe ayırıyorsanız artık bunu durdurmanın vakti geldi!  Dönüştürülen makalelerin sitenize yaptıkları, sizi Google’ın kara listesinde yer almaya itebilir. Bu artık vakti geçmiş bir tekniktir. Buna ek olarak da gereksizdir. Binlerce dönüştürülmüş ve kategorilere girilmiş makaleye istinaden özgünce ve düzenli yazılmış bir makale çok daha fazla ziyaretçi alacak ve site performansınızı artıracaktır.

Görev 7:  Sitenizin Pagerank’ini Sorgulama

Son olarak web tasarımcı-yapılması gerekenler listenizden derhal silmeniz gereken şey sürekli sayfanızın pagerank değerini sorgulamaktır.

Dışarı giden yada sponsor nofollow linklerinize dikkatinizi vermeniz gerektiğini söylemiyorum. (Özellikle sitenizde verilen reklamlardaki pagerank akışıyla baş edememeniz durumunda reklamcı olarak cezalandırılabilirsiniz). Bununla birlikte eğer pagerank akışınızı önemli olmayan sayfalardan önemli sayfalara doğru yönlendiriyorsanız yine zamanınızı boşa harcıyorsunuz demektir.

Bu konuda sözümü dinlemeyebilirsiniz ama Matt Cutts’ın 2009’un başında yayınladığı bilgiye göre bu olay web tasarımcılar için o kadar iyi bir yöntem değil. Buna harcayacağınız zamanı sitenize fark yaratacak performans ve stratejilerin geliştirilmesi için kullanın.

Bu 7 görevi elediğinizde, bunlardan kazanacağınız zamanla, yasal link oluşturma dahil, web sitenize faydalı olacak ve performansının gelişmesini sağlayacak stratejileri kullanın.

Çabalarınızı yeniden düzenleyerek ve vakti geçmiş tekniklerden arınmakla web sitenizi daha ileriye taşıyabilir ve online başarıyı yakalayabilirsiniz.