Arama motoru optimizasyonu nedir?

Arama motoru optimizasyonu, yani SEO, arama motorlarının web sayfalarını daha düzgün bir şekilde indekslemesi için yapılan iyileştirmelere denir. Optimizasyon yapabilmek için hem site içi hem de site dışında uygulanması gereken teknikleri iyi bilmek gerekmektedir.

İnternet’deki sayfa hacminin çok süratli bir şekilde artması ve farklı teknolojilerin sürekli ortaya çıkmasıyla beraber arama motoru firmaları da arama sonuçlarını getiren algoritmaları üzerinde sürekli değişiklik yapmaktadırlar. Özellikle son zamanlarda sosyal medyanın içerik paylaşımındaki yaygınlığı bugün ki arama algoritmalarında önemli bir faktör teşkil etmektedir.

Biraz Tarihçe

Google arama motoru piyasasına girmeden önce piyasada Altavista, Excite, Lycos ve Yahoo gibi bir çok arama motoru işi yapan firma zaten vardı. Fakat Google algoritmalarının arama sonuçlarındaki başarısı tüm piyasayı alt üst etti ve sonuç olarak yarışamayan firmalar tel tel dökülmek zorunda kaldı. O zamandan bu zamana kadar da internette kullanılan bir çok farklı teknoloji türedi ve Google da doğal olarak algoritmasında bir çok değişiklik yapmak zorunda kaldı. Bu değişiklikler bugün hem site içi hem de site dışı optimizasyonları etkilemektedir.

Site İçi Optimizasyonlar

Arama motorları bir siteyi indekslerken bazı problemlerle karşılaşabilirler veya bazı içerikleri istenilen şekilde indeksleyemeyebilirler. Bu yüzden site içerisinde yapılan doğru optimizasyonlar arama sonuçlarını pozitif yönde etkileyebilmektedir. Bu çok derin bir konu olduğu için başka bir yazımızda bu konuyu ele almak daha doğru olacaktır. Bu konuyla ilgili bilinmesi gereken en önemli elementler: Site haritası oluşturma, Meta-Tag kullanımı, Özgün İçerik Oluşturma, İçerik Başlıklarının Seçimi olarak sayılabilir.

Site Dışı Optimizasyonlar

En başlarda alan adımı seçimi arama sonuçlarını etkileyen en önemli dış faktörler arasındaydı. Fakat düzgün alan adlarının azalması ve alan adı ticaretinin çok artmasıyla beraber bu faktöre verilen ağırlıkta düşürüldü. Ama bir çok kişi alan adı seçiminin halen SEO açısından çok büyük bir faktör olduğuna inanmaktadır.

Şu an ki algoritmalar göz önüne alınacak olursa özgün içerik üretimi ve içeriğin paylaşımı arama motoru optimizasyonunu etkileyen en büyük faktörler içeresindedir. İçerik üretimini site içi optimizasyon olarak sayarsak, site dışı optimizasyonu aslında büyük ölçüde paylaşımdan ibarettir.

İçeriğin paylaşımını arttırmak için bir çok hileli yöntem mevcuttur. Bu yöntemlere ağırlık veren bir çok site genellikle Google tarafından belli bir süre sonra yakalanmaktadır.

Optimizasyon Nasıl Yapılmalıdır?

Optimizasyon ne demek önce bunu anlamak gereklidir. Arama motorunda bir kelime için birinci çıkmak optimizasyon değildir. Birincilik her zaman değişebilir ve bunu arama motorlarından başka kimse kontrol edemez. SEO için optimizasyonun anlamı var olan bir içeriği mümkün olduğu kadar daha düzgün bir şekilde piyasaya sunabilmektir. Buna en basit örnek olarak 2 tane benzer içerikli makale düşünün:

Bir makale resimler veya videolarla daha canlı bir hale getirilmiş ise arama motoru açısından daha iyi optimize edilmiş sayılacaktır, çünkü önemli olan okuyan kişinin bu sayfada yaşadığı deneyimdir.

Arama Motorunu Kandırma ve Link Satın Alma

SEO denince genellikle akla gelen ilk şey link satın almaktır. Link satın almanın arama motoru sonuçlarında etkisinin büyük olduğu gerçeği elbette vardır. Fakat bu durumun bir takım tehlikeleri de vardır. Şunu unutmamak gereklidir ki burada kandırılmaya çalışılan sadece bir makine değil, onu işleten ve geliştiren insanlar ve aynı zamanda arama yapan biz kişilerdir. Arama motorunun en büyük geliri reklam satmak olduğu düşünülecek olursa kandırmanız nereye kadar mümkün olabilir?