Apandis niye patlar?

Hafif başlayan karın ağrısı. İyice şiddetlenen sancı. Baş dönmesi, kusma gibi belirtiler de varsa aklınıza şu soru gelmeli: “Apandisim mi patlıyor?” Peki Apandis niye patlar?

Apandis körbağırsağın uzantısı. Bağırsak florasında yaşayan mikroorganizmalara dirençli apandisin iç boşluğu tıkanıyor. Körbağırsakla bağlantı zayıflıyor. Apandisitin teşhisi zor. Zaman çok önemli. Belirtileri başka hastalıklara benziyor. 

apandis   

Özellikle mesane enfeksiyonu, kolit, Gastrit, yumurtalık sorunları ve crohn hastalığı sık karıştırılan hastalıklardan.

Belirtileri ne?

İştah kaybı, bulantı ve kusma apandisitin ilk belirtileri. Bazı durumlarda ateş de görülür. Koltuk altından alınan ölçü genellikle yanıltıcı. Sorunlu bölgeye yakınlığından dolayı ölçüm makattan yapılmalı. Apandisitin en belirgin belirtisi ağrı. Göbek çevresi ve karın üstü bölgede başlıyor. Sonra karın sağ alt bölgesine iniyor. Kusmayla sancılar artıyor. Başlangıçta ataklarla gelen ağrı zamanla süreklilik kazanıyor.

Bazen şiddetli ağrı hafifliyor. Hasta iyileştiğini düşünüyor. Bu durum tanı koymanın önündeki en büyük engel. 

Nasıl anlaşılıyor?

Doktor karnın sağ alt bölgesine yavaşça bastırıyor. Elle muayenede kasların korunma amaçlı kasılması sonucu sertlik görülebilir. Belirli noktalara baskı şiddetli ağrı başlatabilir.

Tahriş olmuş karın duvarı varsa idrar testi yapılıyor. Bu test sonuçlarına göre idrar yolu enfeksiyonu seçeneği eleniyor.

Kan örneği alınıyor. Kandaki akyuvar oranı belirleniyor. Böylece bedenin enfeksiyonla mücadele edip etmediği anlaşılıyor.

Ultrason çekiliyor. Apandis çapının 6 mm’yi geçmesi, kalın bağırsağın son bölümü çevresinde serbest sıvı bulunması, bağırsak duvarı kalınlığı karşılaştırması, enfekte bölge görüntülenmesi tanı koymada yardımcı.

Tedavi yöntemi ne?

Apandisitin kesin tedavisi operasyon. 2 farklı yöntem var: Açık operasyon ve Laparoskopi.

Açık operasyonda karnın sağ altına açılan 4 – 5 cm’lik bir kesiden hastalıklı doku alınıyor. 

Bölge iyice temizleniyor. Hasta operasyondan 12 saat sonra hareket etmeye başlıyor. Dikişler 10 gün sonra alınıyor. Tam iyileşme 2 – 3 hafta sürüyor.

Laparoskopik yöntemde göbekten içeri kamera yerleştiriliyor. Karna açılan çapı 1 cm’den küçük 4 delikten uzun çubuk biçimli aletler sokuluyor. Yaklaşık 1 saatlik bir operasyonla iltihaplı apandis çıkarılıyor. Uygulama dikiş gerektirmiyor. Hasta çok daha çabuk iyileşiyor.

Her iki yöntemin kendine özgü avantajları ve dezavantajları var.

Operasyon sonrası ne yapılmalı?

Operasyon sonrası 3 ay süreyle zorlayıcı hareketlerden kaçınmak şart. Dikiş yerlerinin iltihaplanması sık karşılaşılan sorunlardan. Bölgenin kuru, temiz ve serin tutulması önemli. Kızarıklık veya ısı artışı olursa doktorla görüşülmeli. Gerekirse antibiyotik tedavisi sürdürülmeli. 

Apandisit önlenir mi?

Araştırmalara göre taze meyve, sebze gibi bol lifli gıda tüketenlerde apandisit daha düşük oranda görülüyor. Beslenme programına bol lifli gıda eklemek etkili önlemlerden.