Apandis Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Apandis hakkında yıllardan beri farklı yorumlar yapılmış ve ne işe yaradığı hakkında kesin bir kanaat getirelememiştir. Fakat North Carolina Üniversitesindeki araştırmacılar sonunda bu sorunun cevabını buldular. Bu araştırmayı yaparken bilim adamları koalalar üzerinde çalışmışlar. Koalaların apendisleri insanlarınkine oranla çok daha uzundur ve diyetleri de sıtma ağacı yapraklarından oluşur. Araştırma sonucu varılan sonuç: Apandis iyi bakterilerin saklandığı bir organdır.

Araştırmaya göre apandis sindirim sisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle dizanteri ve kolera gibi hastalıklarda sindirim sistemine yardımcı olmaktadır. Yani iyi bakterinin apandiste depolanması, bu hastalıklarla başetmek için önemli bir silahtır.

apandis

Fakat bu önemli buluşa rağmen doktorlar apendisin iltihaplanmasının (apandisit) önemli bir risk oluşturduğunu ve hemen alınması gerektiği konusunda fikirlerini değiştirmediler. Sonuçta Apandisin iltihaplanması ve yırtılıp karın bölgesinde yayılmasıyla, ciddi problemler ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde tehlikeli bir hastalık riski vardır ve de karın zarının iltihaplanmasına yol açabilir. Apandis, insan türünde sindirim organı olarak bir işlev görmemektedir ve evrimsel süreçte yavaş yavaş yokolduğu düşünülmektedir. Bu buluştan sonra belki bu fikir de artık rafa kaldıralacaktır.