Apandis Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Apandis cecuma (kolonun ilk kısmı) bağlanan, kapalı, dar, solucan benzeri, birkaç santim uzunluğundaki borun şeklindeki organdır. İç kısmı küçük miktarda mukus benzeri bir sıvı üretir ve bu sıvı ana merkezinden cecuma kadar akar. Dış kısmında az gelişmiş kolondaki gibi bir kas katmanı bulunmaktadır. Genellikle alınmasının vücuda kısa ve uzun vadede bir zararı olmadığı söylenmektedir. 

Apandis Neden Patlar ?

Bir enflamasyon olduğu zaman cecuma sıvının gitmesi zorlaşır. Bu enflamasyon mukusun birikmesinden ya da apandisin açıklığından kakanın girmesi yüzünden olabilir. Açıklık bu şekilde bloke olduğu zaman apandisin içinde bulunan bakteriler hızla çoğalmaya başlarlar ve apandise ait duvara saldırırlar. Vücutta doğal olarak bu saldırıya tepki gösterir ve geri saldırır. Bu seviyede hastanın bir problemi olup olmadığı anlaşılmaz ise apandis bir süre sonra patlar. Sonuç olarak da bakteriler dışarı çıkar ve vücuda yayılmaya çalışır. Dışarı çıkan bakteriler genellikle apandisin etrafındaki diğer dokulara saldırırlar. Bazen de vücudumuz apandisin patlamasına olanak vermeden savaşı kazanır.

Apandis hakkında yıllardan beri farklı yorumlar yapılmış ve ne işe yaradığı hakkında kesin bir kanaat getirelememiştir. Fakat North Carolina Üniversitesindeki araştırmacılar sonunda bu sorunun cevabını buldular. Bu araştırmayı yaparken bilim adamları koalalar üzerinde çalışmışlar. Koalaların apendisleri insanlarınkine oranla çok daha uzundur ve diyetleri de sıtma ağacı yapraklarından oluşur. Araştırma sonucu varılan sonuç: Apandis iyi bakterilerin saklandığı bir organdır.

Araştırmaya göre apandis sindirim sisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle dizanteri ve Kolera gibi hastalıklarda sindirim sistemine yardımcı olmaktadır. Yani iyi bakterinin apandiste depolanması, bu hastalıklarla başetmek için önemli bir silahtır.

apandis

Fakat bu önemli buluşa rağmen doktorlar apendisin iltihaplanmasının (apandisit) önemli bir risk oluşturduğunu ve hemen alınması gerektiği konusunda fikirlerini değiştirmediler. Sonuçta Apandisin iltihaplanması ve yırtılıp karın bölgesinde yayılmasıyla, ciddi problemler ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde tehlikeli bir hastalık riski vardır ve de karın zarının iltihaplanmasına yol açabilir. Apandis, insan türünde sindirim organı olarak bir işlev görmemektedir ve evrimsel süreçte yavaş yavaş yok olduğu düşünülmektedir. Bu buluştan sonra belki bu fikir de artık rafa kaldıralacaktır.