Antivirüs Yazılımı Nedir ?

Antivirüs yazılımı, kötü niyetli yazılımları algılamak, önlemek ve engellemek için tasarlanan yazılımlara denir. Kötücül yazılım sınıflandırmasına virüsler, solucanlar, trojanlar ve korkunç-yazılımlar girer. Potansiyel olarak istenmeyen programların bazı formları (yazılım ve casus yazılımlar gibi) da dahildir.

Temel olarak virüse karşı koruma yazılımı yani antivirüs, kötü niyetli yazılım (kötücül yazılım) için imza tabanlı algılama sağlar. Bir virüs imzası (örüntü olarak da bilinir), kötü niyetli yazılım içindeki bir kod parçasına (genellikle onay/had) ve virüse karşı koruma işareti (diğer adıyla desen) güncelleştirmelerine dayanmaktadır.

Antivirüs yazılımlarının üretimi 1980’lerin sonlarına doğru başladığı için koruduğu tehditlerle birlikte gelişme sağladı. Bugünkü statik imza (pattern-eşleştirme) saptama genellikle çok yeterli değildir. Bu yüzde daha dinamik yani davranışsal tabanlı ve izinsiz girişi önleme teknolojileri ile birlikte statik imza eşleştirmesi kullanan yazılımlar bulunmaktadır.

Antivirüs yazılımları çoğunlukla tartışmaların konusu olmuştur. En sık rastlanan tartışmalar ücretli antivirüs programları hakkında olmaktır. Ücretli yazılımları üreten firmaların aynı zamanda virüsleri de kendilerinin ürettiği gibi teoriler vardır. Bu şuna benzetilebilir: Bir salgın yarat sonra antibiyotiği benden al. Fakat bu komplo teorisinden öteye gitmemektedir. Bir yazılım üreticisin bunu yaptığı ortaya çıkarsa çok ciddi bedeller ödeyebilir ve bu zamana kadar da bir defa bile böyle bir suçlama/dava olmamıştır.

Antivirüs yazılımları, virüsten korunma tarayıcılarından, güvenlik duvarı, gizlilik denetimleri ve diğer ek güvenlik koruması ile birlikte gelen Internet güvenlik paketlerini tamamlamak için birçok biçimde satılır veya dağıtılır. Microsoft, AVG ve Avast gibi bazı satıcılar ev kullanımı için ücretsiz antivirüs yazılımı sunarlar.