Antioksidanların Faydaları Nelerdir ?

Son birkaç yıldır, araştırmacılar antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzelerin, sağlık faydaları ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Sağlıkla alakalı bu faydaları, kalp hastalıkları riskini azaltmaları, bazı kanser türleri ve yaşlanma ile ilişkili hastalıklardan korunmayı kapsamaktadır. Antioksidanlar C ve E vitaminlerini, beta-karoten, likopen ve luetin ve selenyum gibi karotenoidleri kapsamaktadır. Antioksidanların genel avantajlarının yanı sıra bir bütün halinde, çeşitli gıda kaynakları belirli faydalar sağlayabilir.

Genel Faydaları

Antioksidanların önemli avantajı, vücudu, hücre hasarına neden olabilen ve metabolizmanın yan ürünleri olan serbest radikallere karşı korumaktır. Hücre hasarı yaşlanmayla birlikte şiddetlenir. 2004 yılında yayınlanan “Klinik Beslenme Amerikan Dergisi” ‘nde bulunan bir çalışmaya göre, artan antioksidan alımı, özellikle de C vitamini alımı yaşlılarda yüksek iskelet kas gücü ile bağlantılıdır.

Vitamin C ve E

Amerikan Diyetetik Derneğine göre, C vitamini, hücrelerin içinde ve dışında serbest radikallerle savaşır, kan damarlarını sağlam olmasını sağlar ve bağ dokuların oluşturulmasına yardımcı olarak yaraları iyileştirir. E vitamini hücrelerde temel yağları korumaktadır ve aynı zamanda kalp hastalığı ve bazı kanser türleri riskini azalttığı belirtilmiştir.

Karetenoidler ve Selenyum

Gıdalarda bulunan 600’den fazla karetenoid, serbest radikallerle savaşır. Amerikan Diyetetik Derneğine göre, karetenoidler, ağız, kolon ve Mide kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı mücadelede yardımcı olabilir. Selenyum, hücreleri korumak için E vitamini ile birlikte çalışır ve aynı zamanda saçların korunmasına ve sağlıklı tırnak oluşumuna yardımcı olur.

Gıda Kaynakları

C vitamini açısından zengin gıdalar, portakal, kırmızı dolmalık biber, kivi ve zenginleştirilmiş meyve sularını içermektedir. E vitamini, bitkisel yağlar ve fıstık ezmesi gibi yağlarda bulunur. Karetenoidler ise, yeşil yapraklı sebzeler, havuç, domates, kavun, papaya ve tatlı patates gibi renkli meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. Selenyum yumurtada, deniz ürünlerinde ve yetiştiği topraktaki selenyum oranı ile doğru orantılı olarak sarımsak gibi bazı bitki kaynaklarında bulunabilir.