Antioksidanlar hücre hasarını tersine çevirebilirler mi?

“Antioksidan” terimi, sağlık alanlarında, beslenme ve hatta güzellik ürünleri alanlarında önemli bir terimidir. Antioksidanlar, toksinlerden vücut hücrelerini korumak için kendi yeteneği sayesinde önemli sağlık ve cilt bakımı faydalar sağlayan vitaminler ve diğer bileşiklerdir. Onların hücreleri zarardan koruduğu ve onları onardığı bilinmesine rağmen, hücre hasarını tersine çevirebilen antioksidan etkinliği konusunda çalışmalar devam etmektedir.

Bunlar Nelerdir?

Antioksidanlar hakkındaki bilgiler, kafa karıştırıcı ve teknik terimlerle dolu olabilir. Temelde, antioksidanlar, meyve, sebze, fasulye, fındık ve kepekli tahıllar gibi bitkisel kökenli gıdalarda bulunan E vitamini, C vitamini, likopen ve diğerleri gibi maddelerdir. Bunlar kanser türleri, Alzheimer hastalığı, makula dejenerasyonu ve kalp hastalığı gibi bazı ciddi sağlık sorunlarına karşı vücudu korudukları için önemlidirler.

Hücre Faydaları

Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı maddeleri etkisiz hale getirdiklerinden, iyi sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Serbest radikaller, hücrelerin içinde doğal bir kimyasal reaksiyonun bir yan ürünü olmalarının yanı sıra, sigara dumanı, ultraviyole radyasyon ve hava kirliliği gibi çevresel toksinlerin sonucudur. Bu zararlı moleküller sonuçta hastalığa ve cilt hasarına neden olan, hücrelerin belirli kısımlarında hasara neden olacak şekilde bu kısımlara saldırırlar. Serbest radikalleri etkisizleştiren antioksidanlar bu etkileri ile bu toksinlere karşı hücreleri korur. Çalışmalar, antioksidanların serbest radikaller tarafından yapılan hasarı geri çevirebileceklerini göstermektedir, Linus Pauling Enstitüsü profesörü Tory Hagen ratlarda antioksidan ile yaptığı çalışmaların sonuçlarını gerekçe göstererek, antioksidanların serbest radikaller tarafından önceden gerçekleştirilmiş olan hasarı tersine çevirebileceğini belirtmektedir.

Cilt Bakımı

Antioksidanlar yaşlanma belirtileri mücadele için tasarlanmış topikal cilt kremleri popüler bileşenleri haline gelmiştir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, vitamin A ve C vitamini antioksidanlarının, kolajen üretimini teşvik ederek, kırışıklıkları azalttığının ve cildin genel görünümünü iyileştirdiğinin kanıtlandığını bildirmiştir. Bunlar, güneşe maruz kalma ve yaşlanmanın doğal etkilerinden kaynaklanan ciltteki hücre hasarını tamir etme yeteneğine sahiptirler; diğer “anti-aging” özellikli antioksidanlar üzerine çalışmalar devam etmektedir. Eğer hücre hasarının onarılması ve cildinizde oluşacak olan hasarı önlenmesi ile ilgileniyorsanız, kilit bileşeni antioksidan olan cilt kremlerini kullanınız.

Gıda Kaynakları 

Cilt kremlerinde genelde ambalaj üzerinde antioksidan içeriği yazılmaktadır. Mayo Klinikte endokrinolog olan Donald Hensrud’a göre, en iyi antioksidan kaynakları, takviyelerden ziyade doğal besinlerdir. En zengin antioksidan kaynakları, canlı renkli sebze ve meyveler olan çilek, havuç, biber, ıspanak, lahana, canteloupe, tatlı patates, domates, kırmızı ve mor üzümdür. Antioksidanlar ayrıca fasulye, baklagiller, kabuklu yemişler, yulaf ve yeşil çay ve tarçın, zencefil ve zerdeçal gibi bazı otlar ve bazı diğer bitkisel besinlerde bulunur. Ağzınızın tadını biliyorsanız, antioksidan içeren bir parça bitter çikolatanın tadını çıkarın.